Povinné topení jen do 18 stupňů? Za nedodržování hrozí lidem kontroly i tučné pokuty

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Ministerstvo průmyslu (MPO) v navrhované vyhlášce stanovuje teploty pro jednotlivé druhy budov a místností. Teplota 18 °C má být také v kuchyních, jídelnách nebo dětských pokojích. V současnosti tam je podle MPO kolem 20 °C. V koupelnách by měla teplota klesnout z orientačních 24 na 19 °C. Například v předsíních nebo chodbách je podle MPO současná orientační teplota 15 stupňů, ta by se měnit nemusela. Více podrobností najdete zde.

Vyhláška platí pro budovy, které teplo odebírají ze soustav spalujících uhlí a zemní plyn, a na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje. Netýká se to tudíž například rodinných domů a bytů s vlastním zdrojem vytápění.

Mají se lidé bát kontrol?

Jak by však stát dodržování vyhlášky v případě nouze vymáhal? Na to odpovídal Marek Vošahlík, vedoucí tiskového oddělení MPO: „Kontrola bude probíhat stejně jako probíhá kontrola dodržování pravidel v oblasti vytápění a dodávky teplé vody v současné době, kdy není vyhlášen stav předcházení nouze nebo stav nouze,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

Pro případné kontroly by podle MPO nevznikaly žádné nové orgány. „K provádění kontroly dodržování pravidel je oprávněna Státní energetická inspekce (SEI). V současné době platí pravidla stanovená vyhláškou č. 194/2007 Sb. Kontrolu dodržování pravidel provádějí inspektoři SEI, kteří mají s kontrolami dlouholeté zkušenosti a disponují potřebným vybavením pro provedené kontroly,“ vysvětlil Vošahlík.

Inspektoři budou konat na základě podnětů. „Kontrola bude probíhat stejně jako probíhá kontrola dodržování pravidel v oblasti vytápění a dodávky teplé vody v současné době, kdy není vyhlášen stav předcházení nouze nebo stav nouze. MPO předpokládá, že se většina kontrol uskuteční tak, jako je tomu nyní, a to na základě podnětu na nízkou nebo naopak vysokou teplotu v bytě,“ doplnil vedoucí tiskového oddělení.

Za porušení pak hrozí peněžní pokuta. „Maximální sankce jsou stanoveny v zákoně č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a jejich výše se posuzuje případ od případu,“ uvedl Vošáhlík. Pokuta by se pak mohla vyšplhat až na 200 tisíc korun.

Bezradnost vlády?

Opatření by podle odborníků ze své podstaty smysl dávalo. „Snížení teploty vytápění o dva stupně Celsia by snížilo náklady na energie domácnostem, firmám či úřadům a dalším organizacím o zhruba 12 procent. Jistě dává smysl. Například české domácnosti už letos v prvním pololetí vlivem zdražení energií omezily i bez státního příkazu spotřebu plynu o 15 až 20 procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

Přesto podle něj není návrh tím nejšťastnějším řešením. „Opatření ministerstva si však podstatná část veřejnosti vyloží jako určitou bezradnost vlády v boji s drahými energiemi. Stát by opravdu měl být o něco aktivnější v hledání systémových řešení drahých energií. Snížení teploty není řešení systémové. Stát si také mohl vytáhnout daleko více peněz na dividendě ČEZ a z těchto peněz adresně ulevit zhruba 20 procentům skutečně potřebných domácností, které mají kvůli energetické drahotě opravdové problémy,“ doplnil ekonom.

Lidé podle něj budou energie šetřit přirozeně kvůli vysokým cenám. „Doporučuji to nechat na lidech samotných. Letos z důvodu dražších energií sami od sebe spotřebu omezují. Tedy samotný růst cen je nutí šetřit. To je právě smysl nepokřiveného cenového mechanismu. Pokud je něco drahé, prostě s tím musím o to více šetřit, abych tolik neutratil,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Podobně hovoří také další odborníci, kteří radí spíše osvětu společnosti. „Pro dosažení smysluplných úspor bude v ČR vhodné uspořádat informační kampaň na začátku topné sezóny. Vzhledem k mentalitě Česka a středopravicové vládě bude nejlepší volbou promyšlená kampaň k dobrovolnému snížení spotřeby,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Michal Macenauer, ředitel strategie poradenské firmy EGÚ Brno.

Tagy:
ČEZ energie CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda vláda Česko topení Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Státní energetická inspekce

Hlavní zprávy

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

NATO varovala členské státy, že z ruské základny vyplula nová obří ponorka Belgorod, která je schopná nést jaderné zbraně. Podle deníku The Times se dal v Rusku do pohybu i podobně nebezpečný vlak. Kreml obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně. Západ v reakci na to již varoval Moskvu před fatálními důsledky takového kroku.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.