reklama

Zákaz krmení toulavých koček? Obecní vyhlášky jsou často v rozporu se zákonem

Měst a obcí, které se staví k problematice toulavých koček čelem, každým rokem přibývá. Stále se ale na mapě najdou místa, kde se snaží odpovědnosti zbavit – například vydáváním vyhlášek, které jsou však v rozporu se zákonem.

reklama

Paragrafy mají jasno: obec má povinnost se o toulavá či opuštěná zvířata postarat a poskytnout jim náležitou péči. „Pokud někdo nalezne toulavé zvíře, je povinen tuto skutečnost nahlásit příslušné obci, na jejímž území zvíře nalezl. Obec je povinna zvíře převzít, ideálně ho svěřit do příslušného spolupracujícího útulku, případně do svého útulku, který sama zřídila, a je povinna informaci o nálezu zvířete vyhlásit na úřední desce,“ vysvětluje advokát a místopředseda spolku Hlas zvířat Robert Plicka. Pokud obec nejeví zájem a osud zvířete je jí lhostejný, dochází k porušení zákona a v případě, že by následkem toho bylo týrání zvířat, může následovat pokuta až do výše tří milionů korun.

Teorie se však od praxe mnohdy liší – a to i kvůli děravé legislativě. „Pokud obec postupuje v rozporu se zákonem, případně vydává v souvislosti s regulací zvířat nebo jejich ochranou nezákonné vyhlášky, může se občan obrátit na ministerstvo vnitra s žádostí o provedení kontroly. Pokud ministerstvo shledá rozpory se zákonem, sdělí tuto skutečnost obci, která by měla přijmout taková opatření, aby rozpory se zákonem odstranila. Bohužel zákon nepamatuje na situaci, kdy obec výzvy ministerstva neuposlechne a nestanovuje pro tyto případy žádnou sankci,“ upozorňuje Plicka.

Jak ano a jak ne?

„Rada města včera schválila Program podpory kastrace koček v Nymburce včetně pravidel pro poskytování finančních darů občanům na provádění kastrace koček. (…) Díky programu by mělo dojít ke snížení počtu toulavých koček. Důvodem k tomuto kroku je také povinnost města postarat se o toulavé psy a kočky, kterou přímo ukládá zákon,“ stojí v lednové tiskové zprávě města Nymburk. Zvláště s poslední větou se však některé obce neztotožňují a v řadě případů se spokojí s vyhláškou zakazující krmení koček na jejich území.

„Postup, kdy obec vyhláškou stanoví zákaz krmení zvířat bez toho, aniž by zajistila nějaké podpůrné kastrační programy, adopční programy a útulky s dostatečnou kapacitou a následkem toho hynou zvířata, je v rozporu se zákonem. V takovém případě může být za týrání zvířat obci uložena pokuta až ve výši tří milionů korun. Obec se v žádném případě nemůže vzdát své povinnosti postarat se o tato zvířata tím, že zakáže krmení zvířat a bude doufat, že tato zvířata pojdou hlady“ říká Plicka.

Spolek Hlas zvířat se dlouhodobě zasazuje o práva zvířat, a to jak zvířat domácích, tak i volně žijících a hospodářských. Jedním z nejvýznamnějších počinů byla příprava a prosazení novely trestního zákoníku, kterou se zejména zvýšily tresty za týrání zvířat a kriminalizovaly nelegální množírny.

Podle advokáta Roberta Plicky by měl být ideální postup takový, že by se obec toulavých či opuštěných zvířat ujala, umístila je do spolupracujícího nebo vlastního útulku, zveřejnila nález zvířete a pokud se po 4 měsících nikdo nepřihlásí, a tím pádem se příslušný útulek stane majitelem zvířete, ideální je kastrace kočky a hledání nového domova. Právě umístění je však často problémem. „Město Orlová navíc nemá útulek pro kočky, jen velmi obtížně zajišťuje péči o tyto nalezence,“ stojí pod doporučením o nekrmení toulavých koček na stránkách města.

To však podle Roberta Plicky není obhajobou. „Samotná argumentace ze strany obce, že na to nemá dostatečný rozpočet, že na to nemá spolupracující útulek případně, že nezřídila útulek – toto je chybou obce, případně nějakého obecního zřízení rozpočtových pravidel, ale rozhodně nemůže být „sankcionováno“ a trpět zvíře za to, že příslušná obec je v uvozovkách neschopná si zajistit tuto péči,“ říká v reportáži pod článkem Robert Plicka, který v návaznosti na doporučený postup obce Orlová podal podnět na ministerstvo vnitra.

Legislativa à la ementál

Kolize nastává i mezi zákonem na ochranu zvířat proti týrání a novým občanským zákoníkem ve chvíli, kdy na řadu přichází argument „kočka je divoké zvíře“. „Pojem divoké zvíře zákon na ochranu zvířat proti týrání nezná, s takovým pojmem vůbec nepracuje, s tím pracuje pouze občanský zákoník. Bohužel často se setkáváme v praxi s rozpornými pojmy obsaženými v zákoně na ochranu zvířat proti týrání a občanském zákoníku, což často působí problémy. V některých případech se na tyto nepřesnosti odvolávají obce s tím, že se nemusí starat o divoká zvířata. Ale takový postup je samozřejmě špatný. Pokud je nalezena např. kočka, nejedná se o divoké ani volně žijící zvíře, ale o zvíře v zájmovém chovu, které je v dané chvíli toulavé nebo opuštěné. O takové zvíře se obec musí ze zákona postarat,“ říká Robert Plicka.

Nahlásili jste toulavé či opuštěné zvíře a obec po urgencích odpověděla, že má ze zákona 30 dní na vyřízení podnětu? „Pokud se obec chce zbavit svých povinností tím, že se odvolává na třicetidenní lhůtu k vydání rozhodnutí, tak takovýto postup je vadný. Obec má povinnost jednat a rozhodnout bez zbytečného odkladu, a to zvlášť v situaci, kdy hrozí vznik škody,“ vysvětluje Plicka s tím, že měsíční vyčkávání s rozhodnutím je v rozporu se zákonem.

Našli jste kočku, u které nelze např. z obojku či čipu zjistit majitele, a chcete jí poskytnout trvalý domov? Pak můžete, ale jen v případě, že nález kočky nahlásíte na obci a o zvíře se nikdo do dvou měsíců od vyhlášení nálezu nepřihlásí. „Pokud osoba nalezne zvíře zjevně určené k zájmovému chovu, má zájem k němu nabýt vlastnické právo a do 2 měsíců od vyhlášení nálezu se o něj nikdo nepřihlásí, stává se nálezce vlastníkem zvířete a může ho libovolně kastrovat nebo mu hledat nový domov,“ dodává advokát Robert Plicka ze spolku Hlas zvířat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama