Budou obchody ve středu zavřené? Lidé si stále nepamatují otevírací dobu na svátky

Budou obchody ve středu otevřené

Ve středu 28. září, na Den české státnosti, obchody nad 200 metrů čtverečních zavřou. Nařizuje jim to zákon o prodejní době ve vybrané svátky. Možnost nakoupit potraviny nebo drogerii lidé budou mít v menších prodejnách či na čerpacích stanicích. Otevřené také budou lékárny a obchody ve zdravotnických zařízeních.

Hypermarkety a supermarkety o zavíracím dnu 28. září s předstihem informují zákazníky v letácích, na sociálních sítích, webech i v mobilních aplikacích. Zavřít ale mohou i jiní. Některým obchodním centrům se provoz bez velkých obchodů nevyplatí, a tak ho přeruší úplně.

Kde platí výjimky?

Například Billa upozornila, že její obchody budou fungovat na Letišti Václava Havla, hlavním vlakovém nádraží v Praze a Brně, a to v běžnou otevírací dobu. „Zákazníkům budou k dispozici také všechny obchody Billa stop & shop na čerpacích stanicích Shell,“ uvedla mluvčí společnosti Dana Bratánková.

Z pražských obchodních center budou v provozu například Letňany nebo Šestka. Naopak zavřený bude Europark Štěrboholy. „Centra, jež mají větší zastoupení zábavy, jakou jsou kina a restaurace, na které se uzavření ve svátek nevztahuje a jsou svým způsobem destinační, mívají menší obchody otevřené,“ řekl vedoucí správy obchodních center a maloobchodního marketingu ve společnosti CBRE Pavel Urban. Dodal, že návštěvnost se při zavřených obchodech nad 200 metrů čtverečních pohybuje kolem 50 procent běžného stavu.

Omezení prodeje o vybraných svátcích ve velkých prodejnách platí od konce roku 2016. Obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 státních svátků.

Tagy: