SOS dětské vesničky letos vánoční sbírku přenesly z nádvoří Pražského hradu na internet

Po více než dvacet let rozsvěcely SOS dětské vesničky vždy první adventní neděli slavnostně vánoční strom na Pražském hradě a zahajovaly zároveň sbírku na podporu ohrožených dětí. V tradici podpory vánoční sbírky SOS dětských vesniček, kterou v roce 1968 zahájila manželka prezidenta Irena Svobodová a v 90. letech obnovila Olga Havlová, pokračovala i Dagmar Havlová a Ivana Zemanová. Po několik let byla partnerem sbírky i televize Prima – moderátoři Klára Doležalo

Mnoho dětí i dospělých spojovalo každoroční rozsvěcení vánočního stromu SOS dětských vesniček na Pražském hradě s příchodem Vánoc a právě cinknutí mince v kasičce pod ním navodilo tu správnou slavnostní atmosféru lásky a solidarity. Kvůli koronavirovým opatřením se letos poprvé po dvaadvaceti letech tato krásná tradice neuskuteční na hradním náměstí U svatého Jiří, ale společně ji můžeme zachránit a přinést radostnou zvěst o vítězství světla nad tmou a naděje nad beznadějí přímo do našich domovů.

„Výtěžek sbírky pomůže například stovkám ohrožených rodin, kterým pomáháme v rámci naší terénní sociální služby SOS Kompas,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Je mezi nimi mnoho maminek samoživitelek a rodin z nejchudších sociálních vrstev, na které současná krize dopadla obzvláště tvrdě. Naši pomoc tak potřebují více než kdy dřív,“ dodává. Lidé si prostřednictvím virtuálních dárků mohou vybrat, zda podpoří právě ohrožené rodiny nebo třeba děti v krizovém zařízení SOS Sluníčko či děti v pěstounské péči. Do kasičky pod vánočním stromem na Pražském hradě se v minulém roce vybralo téměř 190 tisíc korun. Virtuální kasička pod stromem na webových stránkách SOS dětských vesniček bude otevřena po celý advent.

Rozsviťte s námi i letos vánoční strom nákupem „dárků“ pro děti z SOS dětských vesniček a pomozte jim prožít šťastnější dětství. Sbírku najdete na www.sos-vesnicky.cz/vanocni-strom.