Jak bude Praha vypadat za 20 let? Přibude bydlení, nová linka metra i filharmonie

V následujících dvaceti letech čekají českou metropoli výrazné změny. Přibude bydlení, velká náměstí získají novou podobu a centrum s jihem města propojí nová linka metra D. Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) ve svém centru CAMP a na Mariánském náměstí od této středy představuje, jak Praha bude v budoucnu vypadat.

Interaktivní výstava potrvá do 20. prosince a představí 25 projektů rozdělených do pěti kategorií, které zahrnují jak rezidenční stavby, tak revitalizace náměstí nebo nová dopravní spojení. Kromě známých vizualizací metra D nebo Smíchov City budou k vidění i návrhy Dvoreckého mostu, který propojí Smíchov s Podolím, nebo drážní promenáda. Ta dostane formu městského parku a vznikne na opuštěné železniční trati mezi Vršovicemi a Strašnicemi.

Náměstí se promění

Samostatnou kategorii projektů tvoří revitalizace náměstí. Zejména Karlovo už nový kabát potřebuje. Výstava ukáže, jak se promění Vítězné náměstí v Dejvicích nebo Malostranské náměstí, kde přibude fontána a naopak z něj zmizí auta. Výstava představí i budoucí podobu Václavského náměstí, na které se vrátí tramvaje.

Nové čtvrti a byty

Kromě sledovaných projektů Smíchov nebo Žižkov City výstava ukáže i možnou podobu Bubnů-Zátor. „Myslím, že největším problémem Prahy je krize dostupnosti bydlení. Jako zásadní téma rozvoje města proto vidím otevřít pro výstavbu největší brownfield, tedy Bubny-Zátory,“ říká k projektu primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Nad stanicí metra Vltavská se také plánuje vybudování filharmonie. Koncertní síň by se podle prvního náměstka primátora Petra Hlaváčka mohla stát společně s rozvojem čtvrti symbolem Prahy 21. století.

Smělé plány na proměnu metropole doplňují i projekty nových parků a odpočinkových zón. Zanedbávaná Štvanice by se měla dočkat nové podoby, úpravy čekají také oblíbený Vyšehrad.

V rámci výstavy mohou návštěvníci hlasovat o tom, který projekt by měl mít největší prioritu. Případně mohou navrhnout vlastní projekt, který IPR do výstavy nezahrnul.

Tagy: