reklama

Jak se proměňovalo Václavské náměstí: Od Koňského trhu k centru dění

/ fotografií

Říkalo se mu Koňský trh nebo Svatováclavské náměstí a když o něm mluvíme dnes, nejspíše řekneme prostě Václavák. Náměstí, na kterém se odehrály jedny z nejdůležitějších historických okamžiků, se během let výrazně proměnilo. Původní barokní stavby nahradily paláce, jeden čas tu projížděly tramvaje, zeleně přibývalo a ubývalo. Podívejte se, jak se Václavské náměstí proměnilo za posledních tři sta let.

reklama

Václavské náměstí vzniklo společně s Novým městem pražským v polovině čtrnáctého století, ale dynamičtěji se rozvíjelo až ve století devatenáctém. Tam, kde se dnes nachází budova Národního muzea, stávala Koňská brána, součást novoměstského opevnění. Dlouho Koňský trh, jak se Václavskému náměstí říkalo, nebyl ani dlážděný. V jeho spodní části býval dokonce rybník s mlýnem a stávaly tu i šibenice a několik kašen.

Video ukazuje založení Nového Města, uvidíte tu i budoucí Václavské náměstí:

Dnes na náměstí obdivujeme množství architektonicky cenných budov, zejména paláců, které mísily a mísí různé funkce od obchodních k rezidenčním. Nejznámější je patrně palác Koruna na rohu s ulicí Na Příkopě, který nahradil původní dům U Spinků. Do historie palác Koruna vstoupil zejména díky legendárnímu automatu.

Palác Koruna se slavným automatem nahradil starý dům U Spinků (profimedia.cz)
Palác Koruna se slavným automatem nahradil starý dům U Spinků (profimedia.cz)

Právě palácům, které po stranách Václavského náměstí rostly od konce devatenáctého století do dob první republiky, muselo ustoupit mnoho historických budov. Známým případem je dům U Lhotků s renesanční věží a malbami od Josefa Navrátila, malíře populárního v polovině devatenáctého století. Cenná stavba ustoupila mohutnému paláci Ligna, který na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice stojí dodnes.

Původní dům U Lhotků s renesanční věží, který zmizel začátkem 20. století (profimedia.cz)
Původní dům U Lhotků s renesanční věží, který zmizel začátkem 20. století (profimedia.cz)

V dolní části Václavského náměstí stojí také obchodní dům Baťa, funkcionalistická stavba, která je i v současnosti největší prodejnou obuvnické firmy. Ve své době patřila k nejmodernějším obchodním domům na kontinentě. S úpravami interiéru se zachovala dodnes, můžeme tak obdivovat její jednoduché funkcionalistické linie a výrazný neon na vrchu stavby.

Revitalizce

Ne všechny nové stavby na Václavském náměstí se ale setkaly s přijetím. Před časem vzbudil emoce projekt Květinového domu, později nazvaného The Flow Building, stojícího na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Kvůli němu totiž došlo k demolici původní stavby z osmdesátých let 19. století. Dům U Turků totiž nedostal památkovou ochranu.

Letos navíc začíná dlouho očekávaná revitalizace náměstí, která má vrátit prostor chodcům a tramvajím. Ty kolem náměstí jezdily už v historii, a to od roku 1884 do roku 1980. Také ubudou parkovací místa.

Vizualizace Václavského náměstí
Vizualizace Václavského náměstí
Zdroj: IPR Praha

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama