Říkalo se mu Koňský trh nebo Svatováclavské náměstí a když o něm mluvíme dnes, nejspíše řekneme prostě Václavák. Náměstí, na kterém se odehrály jedny z nejdůležitějších historických okamžiků, se během let výrazně proměnilo. Původní barokní stavby nahradily paláce, jeden čas tu projížděly tramvaje, zeleně přibývalo a ubývalo. Podívejte se, jak se Václavské náměstí proměnilo za posledních tři sta let.
Václavské náměstí vzniklo společně s Novým městem pražským v polovině čtrnáctého století, ale dynamičtěji se rozvíjelo až ve století devatenáctém. Tam, kde se dnes nachází budova Národního muzea, stávala Koňská brána, součást novoměstského opevnění. Dlouho Koňský trh, jak se Václavskému náměstí říkalo, nebyl ani dlážděný. V jeho spodní části býval dokonce rybník s mlýnem a stávaly tu i šibenice a několik kašen.
Video ukazuje založení Nového Města, uvidíte tu i budoucí Václavské náměstí:
Dnes na náměstí obdivujeme množství architektonicky cenných budov, zejména paláců, které mísily a mísí různé funkce od obchodních k rezidenčním. Nejznámější je patrně palác Koruna na rohu s ulicí Na Příkopě, který nahradil původní dům U Spinků. Do historie palác Koruna vstoupil zejména díky legendárnímu automatu.
Právě palácům, které po stranách Václavského náměstí rostly od konce devatenáctého století do dob první republiky, muselo ustoupit mnoho historických budov. Známým případem je dům U Lhotků s renesanční věží a malbami od Josefa Navrátila, malíře populárního v polovině devatenáctého století. Cenná stavba ustoupila mohutnému paláci Ligna, který na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice stojí dodnes.
V dolní části Václavského náměstí stojí také obchodní dům Baťa, funkcionalistická stavba, která je i v současnosti největší prodejnou obuvnické firmy. Ve své době patřila k nejmodernějším obchodním domům na kontinentě. S úpravami interiéru se zachovala dodnes, můžeme tak obdivovat její jednoduché funkcionalistické linie a výrazný neon na vrchu stavby.
Revitalizce
Ne všechny nové stavby na Václavském náměstí se ale setkaly s přijetím. Před časem vzbudil emoce projekt Květinového domu, později nazvaného The Flow Building, stojícího na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Kvůli němu totiž došlo k demolici původní stavby z osmdesátých let 19. století. Dům U Turků totiž nedostal památkovou ochranu.
Letos navíc začíná dlouho očekávaná revitalizace náměstí, která má vrátit prostor chodcům a tramvajím. Ty kolem náměstí jezdily už v historii, a to od roku 1884 do roku 1980. Také ubudou parkovací místa.