reklama

Jak se proměňovalo Václavské náměstí: Od Koňského trhu k centru dění

Říkalo se mu Koňský trh nebo Svatováclavské náměstí a když o něm mluvíme dnes, nejspíše řekneme prostě Václavák. Náměstí, na kterém se odehrály jedny z nejdůležitějších historických okamžiků, se během let výrazně proměnilo. Původní barokní stavby nahradily paláce, jeden čas tu projížděly tramvaje, zeleně přibývalo a ubývalo. Podívejte se, jak se Václavské náměstí proměnilo za posledních tři sta let.

reklama

Václavské náměstí vzniklo společně s Novým městem pražským v polovině čtrnáctého století, ale dynamičtěji se rozvíjelo až ve století devatenáctém. Tam, kde se dnes nachází budova Národního muzea, stávala Koňská brána, součást novoměstského opevnění. Dlouho Koňský trh, jak se Václavskému náměstí říkalo, nebyl ani dlážděný. V jeho spodní části býval dokonce rybník s mlýnem a stávaly tu i šibenice a několik kašen.

Video ukazuje založení Nového Města, uvidíte tu i budoucí Václavské náměstí:

Dnes na náměstí obdivujeme množství architektonicky cenných budov, zejména paláců, které mísily a mísí různé funkce od obchodních k rezidenčním. Nejznámější je patrně palác Koruna na rohu s ulicí Na Příkopě, který nahradil původní dům U Spinků. Do historie palác Koruna vstoupil zejména díky legendárnímu automatu.

Právě palácům, které po stranách Václavského náměstí rostly od konce devatenáctého století do dob první republiky, muselo ustoupit mnoho historických budov. Známým případem je dům U Lhotků s renesanční věží a malbami od Josefa Navrátila, malíře populárního v polovině devatenáctého století. Cenná stavba ustoupila mohutnému paláci Ligna, který na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice stojí dodnes.

V dolní části Václavského náměstí stojí také obchodní dům Baťa, funkcionalistická stavba, která je i v současnosti největší prodejnou obuvnické firmy. Ve své době patřila k nejmodernějším obchodním domům na kontinentě. S úpravami interiéru se zachovala dodnes, můžeme tak obdivovat její jednoduché funkcionalistické linie a výrazný neon na vrchu stavby.

Revitalizce

Ne všechny nové stavby na Václavském náměstí se ale setkaly s přijetím. Před časem vzbudil emoce projekt Květinového domu, později nazvaného The Flow Building, stojícího na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Kvůli němu totiž došlo k demolici původní stavby z osmdesátých let 19. století. Dům U Turků totiž nedostal památkovou ochranu.

Letos navíc začíná dlouho očekávaná revitalizace náměstí, která má vrátit prostor chodcům a tramvajím. Ty kolem náměstí jezdily už v historii, a to od roku 1884 do roku 1980. Také ubudou parkovací místa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama