Prali Ukrajinci peníze pro demokraty přes kryptoměny? Nesmysl, brání se nařčení Kyjev

Reportér Patrik Kaizr přiblížil situaci na Ukrajině (16.11.2022)

V posledních dnech se v USA šíří konspirační teorie o tom, že Ukrajina výměnou za válečné příspěvky z Washingtonu prala pomocí kryptoměn peníze pro Demokratickou stranu. Prostředníkem se měla stát zkrachovalá burza FTX. Teorii sdílí především americká pravicová média v čele s Fox News. Je na ní něco pravdy?

Snad je to náhoda, že se taková konspirační teorie začala šířit éterem jen pár dní po konci amerických voleb do Kongresu. Volby měli podle předběžných průzkumů drtivě ovládnout republikáni, jenže realita vlepila červeným barvám tvrdý políček. Demokrati totiž udrželi Senát a republikáni se budou muset spokojit s chatrnou většinou ve Sněmovně reprezentantů.

Teď média podporující republikány rozdmýchávají konspirační tažení vedené proti demokratům a Ukrajině. Kyjev se rétorickým útokům brání a z vyvolání napětí viní mimo jiné i ruskou propagandu. O co v kauze jde? A je na ní něco pravdy?

Kolaps kryptoměnové burzy

Pro kontext je zapotřebí seznámit se s jedním velkým průšvihem, který teď ovlivňuje kryptoměnové trhy. Kdysi druhá největší burza FTX totiž vyhlásila v USA bankrot. Vyšlo najevo, že k uspokojení klientů chybí firmě v truhlici asi osm miliard dolarů.

Šéfem FTX byl 30letý Sam Bankman-Fried. Dříve opěvovaný, nyní zatracovaný. Fried byl multimiliardář a sponzor. Jako dárce byl velmi aktivní v americké politice, přičemž většinu své finanční podpory směřoval do tábora demokratů. Na kampaň před letošními volbami měl straně darovat desítky milionů dolarů. Což ho zařadilo mezi vůbec největší sponzory americké Demokratické strany.

Spojení demokratů a Ukrajiny

Právě této informace se chytili konspirátoři a začali se pídit po tom, kde Bankman-Fried tolik peněz vzal. A došli k tomu, že významným sponzorem kryptoměnového magnáta, a tím pádem i Demokratické strany, měla být Ukrajina.

Nejdříve fakta. Ukrajina kryptoměnám fandí a řada lidí posílá zemi finanční pomoc právě v podobě digitálních mincí. Kyjev – respektive nadace Aid for Ukraine – se v březnu spojil se jmenovanou burzou FTX, aby vybrané kryptoměnové dary směnil na klasické peníze.

Jenže podle konspirátorů a určitých amerických médií včetně Fox News nešlo jen o pouhou směnu. Ukrajinci měli na burze údajně sami investovat část z finančního balíku, který do Kyjeva poslali Američané. Peníze se pak měly prostřednictvím darů vrátit zpátky do rukou demokratů. Podle této konspirační teorie by Ukrajina de facto prala americké státní peníze pro Demokratickou stranu s využitím kryptoměnové burzy.

„Ukrajina investovala na FTX. Asi se ptáte, proč země uprostřed války investuje do kryptoměn? Neměli by spíš kupovat zbraně? Nejsou kryptoměny pro Zelenského příliš riskantní? Chcete přece investici se solidní návratností a stabilním růstem, že? Ne. Zelenského napadlo, že je dá čerstvě vystudovanému chlapíkovi s kudrnatými vlasy, který žije v daňovém ráji. Inu, když vám demokrati posílají miliardy dolarů na zbrojení, to nejmenší, co můžete udělat, je odměnit jejich oblíbeného dárce,“ prohlásil pro Fox News komentátor Jesse Watters.

Ukrajina nařčení odmítá

Kyjev považuje řečnické útoky za absurdní. Prozatím se neobjevil žádný reálný důkaz, který by zmíněnou konspirační teorii podpořil. Už jen proto, že pohyb kryptoměnových transakcí je veřejně dohledatelný a žádný expert ze záznamů nevyčetl, že by Ukrajina měla na FTX cokoli investovat. Burzu jen využila ke směně.

„Nadace Aid for Ukraine použila FTX v březnu ke konverzi kryptoměnových darů do fiatu. Ukrajinská vláda nikdy neinvestovala své prostředky na FTX. Celý ten narativ, že Ukrajina údajně investovala na FTX, která posléze darovala peníze demokratům, je upřímně úplný nesmysl,“ napsal na Twitter Alex Bornyakov, náměstek ukrajinského ministra digitální transformace.

„Je tady hodně konspirací kolem Aid for Ukraine a FTX. Žádné naše kryptoměny nebyly uložené na FTX. Můžete si to ověřit na Chainanalysis (společnost, která analyzuje kryptoměnové transakce, pozn. red.),“ uvedl zakladatel ukrajinské kryptoměnové směnárny KUNA Michael Chobanian.

„V souvislosti s burzou FTX se budou na povrch dostávat ještě různé kauzy,“ řekl pro CNN Prima NEWS kryptoměnový expert Josef Tětek.

Tagy: