Chtěl prý jen pomoct policii, teď mu hrozí doživotí. Kdo je 17letý střelec z Kenoshy?

Teprve 17letý Kyle Rittenhouse v úterý zastřelil dva demonstranty a dalšího postřelil během demonstrace ve městě Kenosha ve státě Wisconsin. Objevily se však videa, podle nichž tento mladík mohl jednat v sebeobraně. Rittenhouse, který prý chtěl pouze pomáhat policii, nyní čelí možnému doživotí. Kdo vůbec je tento mladý muž?

Rittenhouseovou motivací prý byla pouze pomoc policii. Tu již dlouhá léta adoruje. Americká média popisují, že na svém nyní již zrušeném facebookovém profilu měl na profilovém obrázku heslo „Blue Lives Matter“. Jedná se o iniciativu, která místo podpory černochům vyjadřuje podporu policistům.

K těm má 17letý Kyle Rittenhouse velmi blízko. Dle deníku Washington Post byl členem kadetního programu policejního oddělení v Grayslake. V rámci tohoto programu, který je určen pro mladé lidi od 14 do 21 let, se mohl účasnit běžných policejních pochůzek, či dokonce tréninku na střelnici.

Ke svým 16. narozeninám ani nechtěl hmotný dárek, ale přál si, aby jeho blízcí přispěli neziskové organizaci, která se stará o vztahy mezi policisty a komunitami, v nichž slouží.

K policistům a kadetskému programu začal tíhnout i kvůli tomu, že měl být na škole šikanován, což ho dovedlo až k ukončení studia.

„Právě jsem někoho zabil,“ volal po první střelbě

Kromě toho byl také podle jiných médií členem milice ve svém domovském městě Antioch ve státě Illinois. Právě coby milicionář měl společně s dalšími podobnými nadšenci jet do Kenoshy, aby se zapojil do „ochrany majetku rabovaného demonstranty“. „Součástí mé práce je i ochrana lidí. Když je někdo zraněn, běžím přímo do centra dění. Proto mám svoji zbraň. Musím se chránit,“ řekl ve videu, které bylo pořízeno pravděpodobně velmi krátce před jeho střelbou.

Poté se společně s dalšími členy milice vydal do ulic a brzy zastřelil první osobu. Z videa je patrné, že padlo hned několik výstřelů. Jakmile demonstrant padl k zemi, Rittenhouse k němu nejprve přiběhl společně s dalšími lidmi. Po pár vteřinách však vytáhl telefon a poté se dal na útěk. Podle amerických médií měl telefonovat svému známému, kterému měl říct, že „právě někoho zabil“.

Demonstrant se zbraní a nereagující policie

Další video, které demonstranti natočili, se pravděpodobně odehrálo krátce po první střelbě. Rittenhouse na něm utíká před demonstranty, kteří se jej snaží doběhnout. V okamžiku, kdy je Rittenhouse sražen k zemi, chopí se své zbraně a trefí dva demonstranty. První po ráně padá k zemi, druhý je zasažen do ruky. Z několika snímků a záběrů je vidět, že druhý demonstrant, který střelbu přežil, chce na Rittenhouse vytáhnout vlastní zbraň.

Mladík se následně zvedá ze země a utíká směrem k přijíždějícím policistům. Těm se patrně vzdává, neboť dává ruce do vzduchu. Policejní auta však kolem Rittenhouse pouze projíždějí.

Zadržen byl 17letý muž až o den později ve svém domově v městečku Antioch. Nyní čelí obvinění, že měl zavraždit dva demonstranty a dalšího zranit. Hrozí mu až doživotí.

Tagy: