Pražská koalice si chystá předvolební trumfy. Dvorecký most či okruh se pohnou v září

Pražská vládnoucí koalice (Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu) si na poslední týdny před volbami připravuje několik zásadních triumfů. Začít by se měl stavět dlouho očekávaný Dvorecký most a radnice slibuje také zásadní posun v přípravě vnitřního městského okruhu. Podle Jiřího Pospíšila (TOP 09), který je součástí koalice, je standardní že se aktivita politiků před volbami stupňuje.

Minulý týden pražské vedení hrdě oznámilo, že splní svůj slib a ještě před koncem volebního období rozestaví Dvorecký most. Stane se tak na přelomu srpna a září, tedy jen několik týdnů před komunálními volbami. Ty proběhnou 23. a 24. září.

Dvorecký most propojí Prahu 4 s Prahou 5 a dokončen by měl být na přelomu let 2024 a 2025. „Dvorecký most je jednou z těch zásadních staveb, která pomůže k rozvoji tramvajové sítě v Praze a pomůže k rozvoji tangenciálních linek,“ přiblížil význam stavby náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), do jehož gesce doprava v metropoli spadá.

Zástupce koalice Jiří Pospíšil (TOP 09), který je aktuálně koaličním zastupitelem, do voleb jde ale s opoziční ODS, připouští, že načasování s termínem voleb souvisí. „Vždy to takhle funguje a beru to tak. Víte, že se v první polovině volebního období investovalo spíše méně a teď se investuje zase více. Ve chvíli, kdy vládnete, tak se snažíte před volbami ukazovat, co jste opravili, kolik jste toho postavili a jaké projekty rozbíháte. Patří to standardně k vládnutí, je logické, že strany které mají na starosti dopravu, naplánují načasování těsně před volbami. To patří k politice,“ komentoval pro CNN Prima NEWS plány na poslední měsíce před volbami.

„Pro mě je důležité, aby se ty projekty opravdu posunuly, a pokud se to skutečně povede, tak je to ku prospěchu Prahy. Každý kdo posune nějakým způsobem rozvoj dopravní infrastruktury, byť je to můj politický konkurent, tak jej nebudu kritizovat, protože mi jde o veřejný zájem, který je tady jednoznačný,“ doplnil bývalý předseda TOP 09.

Čekání na městský okruh

Dalším příkladem podobného předvolebního taháku je dlouho očekávaná dostavba Pražského okruhu. I v tomto případě má dojít k zásadnímu posunu v září před volbami.

„Odhad zahájení stavby je mezi lety 2028 až 2030 s tím, že výstavba bude trvat zhruba osm let,“ prozradil Scheinherr. „Letos v září bychom mohli celkovou dokumentaci odevzdat na stavebním úřadu, aby se jí začal zabývat,“ doplnil.

Kdy bude projednání dokončeno, záleží na množství připomínek stavebního úřadu a jejich vypořádání. Podle náměstka pro dopravu půjde o rozsáhlý dokument. Chybějící úsek okruhu, známý jako Vlasta, bude měřit 10,3 kilometru a větší část povede tunely. Náklady zatím vyčísleny nebyly. Nejčastěji se hovoří o zhruba 100 miliardách korun.

Předvolebního načasování si všímá také pražská opozice. „Když se věci vnitřního nebo vnějšího obchvatu objeví pár měsíců před volbami v momentě, kdy to čtyři roky postupuje buď nijak, nebo pomalu, tak to samozřejmě vyvolává podezření. V politice na náhody nevěřím,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS zastupitel Patrik Nacher, který aspiruje na lídra pražské kandidátky hnutí ANO.

Jeho hnutí se ale před loňskými sněmovními volbami prezentovalo podobně. Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Karel Havlíček naplánovali dokončení téměř desetileté modernizace dálnice D1 na začátek října, tedy jen týden před tím, než šli voliči k urnám.

V Praze je nyní rozdělaných dopravních projektů hned několik. Ne všechny se ale setkávají s pozitivními ohlasy. Nejproblematičtější bylo zahájení rekonstrukce Barrandovského mostu, kterou už nebylo možné vzhledem k životnosti konstrukce odkládat. Nejvytíženější most přes Vltavu bude opravován několik let.

Vládnoucí koalice v Praze spustila také rekonstrukci Smetanova nábřeží, probíhá revitalizace Václavského náměstí a proměnit by se mělo i problematické okolí Hlavního nádraží.

NOVÝ SMETAŇÁK SE UŽ RÝSUJE 🤩 Smetanovo nábřeží konečně začíná získávat podobu, jakou si jedno z nejkrásnějších míst v...

Posted by Adam Scheinherr on Monday, June 6, 2022

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

07:50

Ruské ozbrojené síly se podle Ukrajiny dále soustředí na obklíčení Lysyčansku

07:33

Ruská federace se snaží získat zpět ztracené pozice u Charkova, píše agentura Unian

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Patří do výbavy astronautů, mají ho i prezidenti. Švýcarský armádní nůž slaví 125. výročí

Nejznámější kapesní nůž slaví 125 výročí svého vzniku. Tradičně bývá červený a má na sobě bílý kříž značící zemi původu – Švýcarsko. Proto se mu také říká švýcarský armádní nůž. Ovšem nevyužívají ho jen vojáci, často se nachází také v kapsách skautů, trampů či turistů, ale i manažerů. A také prezidentů

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.