reklama

Zbytečný hazard. Kvůli špatnému předjíždění na silnicích ročně zemřou desítky lidí

Řidič osobního auta v pátek nebezpečně předjížděl na silnici nedaleko severočeského Varnsdorfu. Ve vysoké rychlosti ignoroval dvojitou plnou čáru, předjel kamion a jen těsně minul protijedoucí auto. Vše je natočeno na palubní kameře jednoho ze svědků události.

reklama

V kopci Šébr ve směru z Varnsdorfu na Českou Lípu začal řidič osobního auta náhle předjíždět kamion. Hazardér v nebezpečném manévru pokračoval i přes dvojitou plnou čáru. Od srážky s protijedoucím vozem ho dělily centimetry.

„Zdá se mi to naprosto nepochopitelné. Možná, že se řidiči osobního auta zdá, že kamion, který má kameru, jede zbytečně dlouho v levém pruhu. Brzdí ho v jeho divoké jízdě, dá se říct. To ho ale neopravňuje k tomu, aby začal podjíždět nebo dokonce předjíždět zprava, takže to je samozřejmě těžký přestupek,“ zhodnotil dopravní expert Jan Pechout.

Fakt, že řidič navíc ještě přejel dvojitou plnou čáru, je podle expertů vyvrcholením jeho celkově nebezpečného chování. „Řidič měl štěstí, že nejel proti kamion anebo že tam nejel řidič, který by neuměl správně zareagovat,“ dodává Pechout.

Dělám šoféřinu 25 let a tohle jsem ještě nezažil

Řidič kamionu hazardéra zhruba po kilometru dostihl na benzinové pumpě a konfrontoval ho s jeho riskantním předjížděním. „Řekl jsem mu, že jestli dva náklaďáky nebo auto proti mně škrábl, měl by se tam vrátit, protože je to ujetí od dopravní nehody. Ale jakmile zjistil, že já osobně jsem v pohodě, že mi nic neudělal, tak sedl do auta a odjel,“ popisuje setkání řidič kamionu Martin.

Jednání řidiče osobního auta Martina zaskočilo, choval se prý velmi arogantně: „Dělám šoféřinu 25 let profesionálně a tohle jsem ještě fakt nezažil. To, že člověk udělá chybu, občas nějaký přestupek, všechno se může stát, ale vždycky musíme jezdit tak, abychom neublížili někomu jinému.“

K tématu

Autor videa nyní zvažuje, že záběry předá policii. Riskujícímu řidiči by pak ve správním řízení hrozilo sedm trestných bodů, desetitisícová pokuta a zákaz řízení až na jeden rok. Podobné případy přitom nejsou vůbec ojedinělé.

Například silnice u Mníšku na Liberecku je známa tragickými nehodami a riskantními manévry. Přitom tam platí zákaz předjíždění. K podobným akcím dochází i na silnici ve směru z Plzně na Folmavu, kterou si řidiči pletou se závodní dráhou. Předjíždí tam osobní auta i kamiony.

„Řidiči se zbytečně předvádí, zbytečně pospíchají. Mělo by platit pravidlo, že kam nevidím, tak tam nejedu,“ míní Pechout. Přestože dopravní experti i policie na nebezpečné úseky neustále upozorňují, na českých silnicích kvůli riskantnímu předjíždění zbytečně zemřou desítky lidí ročně.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama