reklama

Zbytečný hazard. Kvůli špatnému předjíždění na silnicích ročně zemřou desítky lidí

Řidič osobního auta v pátek nebezpečně předjížděl na silnici nedaleko severočeského Varnsdorfu. Ve vysoké rychlosti ignoroval dvojitou plnou čáru, předjel kamion a jen těsně minul protijedoucí auto. Vše je natočeno na palubní kameře jednoho ze svědků události.

reklama

V kopci Šébr ve směru z Varnsdorfu na Českou Lípu začal řidič osobního auta náhle předjíždět kamion. Hazardér v nebezpečném manévru pokračoval i přes dvojitou plnou čáru. Od srážky s protijedoucím vozem ho dělily centimetry.

„Zdá se mi to naprosto nepochopitelné. Možná, že se řidiči osobního auta zdá, že kamion, který má kameru, jede zbytečně dlouho v levém pruhu. Brzdí ho v jeho divoké jízdě, dá se říct. To ho ale neopravňuje k tomu, aby začal podjíždět nebo dokonce předjíždět zprava, takže to je samozřejmě těžký přestupek,“ zhodnotil dopravní expert Jan Pechout.

Fakt, že řidič navíc ještě přejel dvojitou plnou čáru, je podle expertů vyvrcholením jeho celkově nebezpečného chování. „Řidič měl štěstí, že nejel proti kamion anebo že tam nejel řidič, který by neuměl správně zareagovat,“ dodává Pechout.

Dělám šoféřinu 25 let a tohle jsem ještě nezažil

Řidič kamionu hazardéra zhruba po kilometru dostihl na benzinové pumpě a konfrontoval ho s jeho riskantním předjížděním. „Řekl jsem mu, že jestli dva náklaďáky nebo auto proti mně škrábl, měl by se tam vrátit, protože je to ujetí od dopravní nehody. Ale jakmile zjistil, že já osobně jsem v pohodě, že mi nic neudělal, tak sedl do auta a odjel,“ popisuje setkání řidič kamionu Martin.

Jednání řidiče osobního auta Martina zaskočilo, choval se prý velmi arogantně: „Dělám šoféřinu 25 let profesionálně a tohle jsem ještě fakt nezažil. To, že člověk udělá chybu, občas nějaký přestupek, všechno se může stát, ale vždycky musíme jezdit tak, abychom neublížili někomu jinému.“

K tématu

Autor videa nyní zvažuje, že záběry předá policii. Riskujícímu řidiči by pak ve správním řízení hrozilo sedm trestných bodů, desetitisícová pokuta a zákaz řízení až na jeden rok. Podobné případy přitom nejsou vůbec ojedinělé.

Například silnice u Mníšku na Liberecku je známa tragickými nehodami a riskantními manévry. Přitom tam platí zákaz předjíždění. K podobným akcím dochází i na silnici ve směru z Plzně na Folmavu, kterou si řidiči pletou se závodní dráhou. Předjíždí tam osobní auta i kamiony.

„Řidiči se zbytečně předvádí, zbytečně pospíchají. Mělo by platit pravidlo, že kam nevidím, tak tam nejedu,“ míní Pechout. Přestože dopravní experti i policie na nebezpečné úseky neustále upozorňují, na českých silnicích kvůli riskantnímu předjíždění zbytečně zemřou desítky lidí ročně.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama