reklama

Předvánoční akce se ve velkém ruší nebo omezují. Zakázat chtějí i trhy v Drážďanech

Kvůli sílící pandemie koronaviru některá města omezují počet předvánočních slavností, jinde je ruší úplně. V ohrožení jsou také vánoční trhy v sousedním Německu.

reklama

Slavnostní rozsvícení vánočního stromku zrušili už v Brně nebo v severočeském Děčíně, naopak v Českých Budějovicích prozatím jedou podle plánu. „Jsme v kontaktu s hygienou. Máme připraveno více než 70 vystupujících, uměleckých subjektů, kapel,“ popsala pořadatelka vánočních trhů v Českých Budějovicích Lenka Střítecká.

„My jsme zrušili akci Krampus čerti, kde hrozilo, že přijdou tisíce lidí a budou v podstatě na jednom místě na náměstí,“ řekl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Akce ruší i v sousedním Německu

V Litoměřicích omezení pro velké akce teprve připravují. Už teď je ale téměř jisté, že například rozsvícení vánočního stromečku se neuskuteční v tradiční podobě. „Lidé budou přicházet v průběhu celého odpoledne jednotlivě k vánočnímu stromečku a nezačne se úderem 18. hodiny, kdy se zde scházelo největší množství lidí,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Litoměřicích Eva Břeňová.

Zvyšující se čísla nakažených nabouraly program také u německých sousedů. V Chemnitzu ruší známý Hornický pochod, v Drážďanech zase vyhlášenou Štolovou slavnost. „Bereme svou odpovědnost jako město vážně a s ohledem na zvyšující se počet infekcí se snažíme vyhnout zbytečným kontaktům prostřednictvím velkých akcí,“ sdělil starosta Drážďan Dirk Hilbert.

V Německu i nadále vláda diskutuje o zákazu vánočních trhů. Ty nejstarší v Drážďanech přitom začínají už v pondělí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Fenomenální Schick. Při debaklu Fürthu nasázel čtyři góly, tři z toho během sedmi minut

Nejlepší zápas profesionální kariéry má za sebou fotbalový útočník Patrik Schick. Minimálně po gólové stránce. Ve 14. kole německé bundesligy byl hlavním zdrojem destrukce posledního Fürthu. Bayeru Leverkusen pomohl český reprezentant k výhře 7:1 asistencí a hlavně čtyřmi góly, z nichž tři vstřelil v rozmezí 69. a 76. minuty. Díky své kanonádě se v tabulce střelců soutěže dostal na průběžné druhé místo před norský postrach Erlinga Haalanda.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama