reklama

PŘEHLEDNĚ: Od pondělí 3. ledna se opět mění koronavirová opatření. Víte, co platí?

Se startem nového roku se opět mění některá opatření spojená s koronavirem. Nová vláda opět vrací do hry plošné testování –⁠ to se během ledna rozjede jak ve školách, tak ve firmách. Mění se ale i podmínky v restauracích nebo na hromadných akcích.

reklama

Restaurace

V restauracích se opět mění počet lidí, kteří mohou sedět u jednoho stolu. Sváteční zpřísnění se ruší a u stolu vás může být celkem šest.

Stále ovšem platí, že pro vstup do restaurace se musíte prokázat prodělaným covidem nebo očkováním. Negativní test nestačí.

Hromadné akce

Na hromadných akcích, ať už soukromých či veřejných, může být pouze tisíc sedících lidí. Přes svátky byl počet omezen pouze na 50 osob.

Na hromadné akci platí povinnost prokázat se očkováním nebo proděláním nemoci.

Školy

Od 3. do 16. ledna opět startuje ve školách velké plošné testování antigenními testy vždy v pondělí a ve čtvrtek. Od 17. ledna se poté ve školách bude testovat pouze v pondělí.

Očkování 18+

Od úterý 4. ledna začne plošné očkování všech osob starších 18 let a především jejich registrace na třetí posilující dávku. Na třetí dávku budou moci všichni, kterým od druhé dávky uplynulo pět měsíců.

Registrace bude opět probíhat přes portál registrace.mzcr.cz.

Zaměstnanci

Zaměstnanci i zaměstnavatelé by se na plošné testování měli připravit právě od 17. ledna. Detaily bude ale vláda ještě ladit s odbory a zástupci zaměstnavatelů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama