reklama

PŘEHLEDNĚ: Na zahrádku s první dávkou očkování, otvírají hotely. Co dalšího se mění?

Česko se díky příznivé epidemické situaci chystá na další vlnu rozvolnění protikoronavirových opatření. Ta nastane už v pondělí 24. května a bude se týkat mimo jiné školství, sportování nebo třeba kultury. Mění se ale i způsob, kterým se lidé musí prokazovat například na zahrádkách restaurací.

reklama

S jakým potvrzením mohu na zahrádky restaurací?

Vláda v pátek změnila pravidla pro testování, prodloužila ochrannou lhůtu po prodělání covidu a upravila podmínky pro vstup do restaurací nebo třeba kadeřnictví. Tam se tak od pondělí 24. května bez testů dostanou i lidé, kteří mají tři týdny po první dávce očkování, konkrétně 22 dní.

Lidé tedy již nemusí čekat na aplikaci druhé dávky vakcíny proti covidu, aby se mohli prokázat při vstupu na nějakou službu. Jako potvrzení slouží také negativní PCR a antigenní test a potvrzení o prodělání covidu, po němž se ochranná lhůta prodlužuje z 90 na 180 dnů. Jak potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci získat, se dočtete v tomto článku.

Školství

V pondělí dojde k obnovení veškeré výuky (tedy i teoretické, pozn. red.) na všech středních a vysokých školách. Dojde také ke zrušení rotační výuky na druhém stupni základních škol a v nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci a studenti ale budou nadále testováni, a to jedenkrát týdně antigenními testy, případně jednou za 14 dní PCR metodou. Na přednáškách navíc musí dodržovat 1,5metrové rozestupy.

Vláda rovněž schválila, že od pondělí se zruší zákaz používat ve školách a školských zařízeních šatny.

Sportování

Od 24. května se mění také pravidla pro sportování. Uvnitř bude moci sportovat až 30 osob s tím, že v jedné skupině bude moci naráz být 12 sportovců, kapacita 30 osob se týká pohybu na celém sportovišti.

Při sportování ve vnitřních prostorách také lidé již nemusí mít povinně nasazený respirátor. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) se pravidla uplatní i ve školách při tělesné výchově. V tělocvičně však bude moci být jen 12 žáků.

Ubytování

S účinností od 24. května rovněž dojde k otevření ubytovacích zařízení, a to v plném režimu. Hotely a penziony tedy nebudou omezeny kapacitou. Podmínkou ale zůstává certifikát o bezinfekčnosti. Hosté tak budou muset prokázat, že jsou očkovaní, testovaní, nebo nemoc COVID-19 již prodělali. Potvrzení budou muset předložit personálu při vstupu do ubytovacího zařízení.

Kultura

Změny se od pondělí budou týkat také kulturních akcí. Ty se totiž od 24. května budou moci konat i uvnitř za účasti 500 osob. Venku potom bude moci naráz být tisíc diváků. Návštěvníci ale budou muset dodržovat přísná hygienická opatření, musí prokázat bezinfekčnost a nosit respirátor.

Diváci mohou současně obsadit jen polovinu kapacity daného zařízení, maximálně jich ale může být uvnitř již zmíněných 500. Krom vnitřních prostor divadel, koncertů, muzeí a dalších kulturních akcí otevřou také sály kin. Uvnitř ale provozovatelé nesmějí prodávat občerstvení.

Návštěvníci budou mít přístup i do vnitřních pavilonů zoologických a botanických zahrad. I tady bude platit omezení na 50 % kapacity a 15 metrů čtverečních pro jednoho člověka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama