Vláda v pátek změnila pravidla pro testování, prodloužila ochrannou lhůtu po prodělání covidu a upravila podmínky pro vstup do restaurací nebo kadeřnictví. Tam se bez testů dostanou i lidé, kteří mají tři týdny po první dávce očkování. Jak ale prokázat, že člověk je opravdu očkovaný?
„Prodloužili jsme ochrannou lhůtu z 90 na 180 dnů,“ řekl na páteční tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Odborníci totiž počítají, že právě půl roku po prodělání nemoci COVID-19 mají lidé ještě dost protilátek.
Svrčinová: Do konce prázdnin opatření nezmizí. Situace se teď bude zlepšovat pomaleji
I když se za poslední týdny epidemie v Česku zlepšuje, podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se tento trend zpomalí. Řekla to Novinkám.cz. Na incidenci 25 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, která je v posledním balíčku rozvolnění, by se podle Svrčinové mělo Česko dostat do konce léta. Minimálně roušky tak během prázdnin na některých místech zůstanou.
Doposud platilo, že lidé s potvrzením o tom, že jsou 90 dní po nemoci, se nemusí testovat, například když jdou do práce, do školy, ke kadeřnici nebo na masáž. K prodloužení ochrany na 180 dní už se rozhodly i další státy jako například Dánsko, Slovinsko, Německo nebo Chorvatsko.
Jak si zajít ke kadeřníkovi nebo na zahrádku?
Potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 lze získat například od praktického lékaře. Nejpohodlnější je svému praktikovi zavolat, požádat o vystavení dokumentu a potvrzení si pak jen vyzvednout. Pacienti ale musí počítat s tím, že praktici si účtují poplatek, který není pevně stanovený. Měl by se ale pohybovat kolem stokoruny. SMS potvrzení stačit nemusí.
Druhou možností je získat potvrzení od hygienické stanice, ale pouze v případě, že člověka poslala na test právě hygiena. V tomto případě je potvrzení bezplatné.
Pravidla ochranné lhůty, během které mohou lidé bez testů například na zahrádky restaurací nebo ke kadeřníkovi, se změnila i co se týče očkování. „Využili jsme možnost, že první dávka do určité míry chrání proti onemocnění. Od 24. května budeme moci využívat již aplikaci první dávky a uplynutí tří týdnů od této aplikace jako určitou ochranu, která je ekvivalentní testu nebo prodělání choroby,“ dodal Arenberger.
Na test nebudete muset 180 dní po covidu nebo první dávce očkování, rozhodla vláda
Půl roku po covidu se nebudete muset testovat. Vláda prodloužila ochrannou lhůtu z 90 na 180 dní. Odborníci počítají, že právě půl roku po prodělání nemoci mají lidé dost protilátek. Stačit bude také první dávka očkování, po které uplynula lhůta tří týdnů. Někomu se tak usnadní návštěva hospod či kadeřnictví.
Jenže jak v tomto případě prokázat, že člověk na první dávce opravdu byl? Je nutné mít certifikát, který si každý očkovaný může vyžádat od zdravotnického personálu či praktického lékaře ihned po očkování. Druhou možností je vyplnění údajů a vytisknutí certifikátu přes Očkovací portál občana.
Bezinfekčnost neznamená odklad očkování
Důležité je, že certifikát vylučuje člověka z povinného očkování až tři týdny po první vakcinaci. Arenberger ale upozornil, že nové pravidlo neznamená, že lidé už na očkování druhé dávky jít nemusí. Vydání certifikátu na místě ale není automatické. Každý, kdo chce potvrzení obdržet, se musí zdravotníkům připomenout.
A jak funguje druhá možnost? Certifikát si lze z pohodlí domova vytisknout opravdu jednoduše. K přihlášení lze použít rodné číslo a číslo občanského průkazu. Do systému se dostanete i přes eidentitu, tedy Portál občana. Následně každý uvidí informaci o stavu svého očkování, potvrzení lze poté vytisknout pomocí jednoho kliknutí na zvýrazněné tlačítko.
V Česku tak k využívání služeb a vstupu na zahrádky restaurací zůstávají tři základní podmínky:
- potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 v posledních 180 dnech
- certifikát o podání první nebo druhé dávky očkování; ochranná lhůta začíná tři týdny po první dávce, někdo může stále využít potvrzení 14 dnů po dávce druhé
- negativní test na koronavirus, u PCR metody ne starší než týden; u antigenních testů je doba 48, nebo 72 hodin – záleží na typu služby
Vláda jedná o hrazení testů z pojištění
Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové bude ve službách i možnost udělat si samotest, buď od provozovatele, nebo si přinést vlastní. Pro cestování do zahraničí bude podle ní seznam testů schválených Evropskou komisí, v současné době jich je 35. Lidé by si podle ní měli zkontrolovat, že podstoupili správný typ.
Česko překročilo hranici 30 tisíc mrtvých s covidem. Počty nakažených klesají
V České republice počet úmrtí s onemocněním COVID-19 překročil 30 tisíc. K pátku s potvrzenou nákazou zemřelo od loňského začátku epidemie 30 012 lidí, úmrtí ale v posledních týdnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pátek 672, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 400 méně, proti čtvrtku je nárůst asi o desítku nakažených nižší. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Česká republika je z okolních zemí stále na třetím místě v počtu nákaz za 14 dní.
Lidé musí prokazovat bezinfekčnost mimo jiné i pro účast na hromadných kulturních či sportovních akcích nebo návštěvy v nemocnicích. Od pondělí budou také podmínkou pro ubytování. Vláda bude v pondělí jednat i o hrazení testů z veřejného zdravotního pojištění – dva PCR testy měsíčně a v červnu ještě čtyři antigenní testy, v dalších měsících rovněž pouze dva. Od 1. července mají přes 600 korun přispívat i zdravotní pojišťovny.
Covid pasy už od prázdnin
V posledních týdnech se hojně diskutuje o takzvaných covidových pasech, které mají sloužit k cestování do zahraničí. Lidé v Evropské unii je budou moci využívat nejspíše už se začátkem letních prázdnin. Unijní země by až na výjimky neměly pro majitele osvědčení zavádět dodatečné podmínky jako například karantény.
Vyjednavači z unijních zemí dospěli ke kompromisu, který počítá se zavedením bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě. Pro jeho získání budou lidem k dispozici cenově dostupné covidové testy. Bezplatné testy by mohli mít například přeshraniční pracovníci či studenti.
Covid pasy by měly platit už od léta, usnesla se EU. Počítá se i s levnějšími testy
Lidé v Evropské unii budou patrně se začátkem letních prázdnin moci začít využívat k usnadnění cest přes hranice takzvané covidové pasy. Zástupci členských zemí a Evropského parlamentu ve čtvrtek po několika dlouhých jednáních dospěli ke kompromisu, který počítá se zavedením bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě. Pro jeho získání budou lidem k dispozici cenově dostupné covidové testy.
Unijní státy budou muset v rámci pasů uznávat vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Mohou však výjimečně akceptovat i dosud neschválené preparáty jako ruský Sputnik V. Osvědčení bude obsahovat minimální nutné množství osobních údajů a nebude nezbytnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní.
Europarlament by měl zavedení pasů definitivně schválit na plenární schůzi v první polovině června, souhlas členských zemí může přijít vzápětí.
Odmítání AstraZenecy kvůli dovolené
Problém ale nastal při očkování od společnosti AstraZeneca. Lidé již v minulosti odmítali aplikaci vakcíny kvůli hrozbám krevních sraženin, v poslední době se však vyskytl další, spíše praktický problém. Na druhou dávku se musí čekat minimálně 84 dnů, což znamená prodlevu v získání covidového pasu.
Druhá dávka vakcíny Pfizer, která v Česku převažuje, se podává 38 až 42 dnů po podání první dávky. Stejné rozmezí platí také pro Modernu. Zájem o AstraZenecu tak kvůli touze cestovat upadá.
Na získání covidového certifikátu budou mít nárok kromě naočkovaných také lidé, kteří získali imunitu po prodělané nemoci, nebo kteří se před odjezdem do zahraničí podrobí testu.