PŘEHLEDNĚ rozložení Senátu: Kdo bude mít nejsilnější klub a jak se po volbách změní vliv?

Kdo uspěl ve druhém kole senátních voleb?

Skončilo druhé kolo senátních voleb, ve kterém Češi volili 24 nových senátorů. Obsazení tří křesel vybrali už v prvním kole. Jak se po volbách mění síla jednotlivých klubů v horní komoře Parlamentu?

První kolo voleb se uskutečnilo minulý víkend. Mandáty obhájili Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů a Ladislav Václavec (ANO). Lidovce Petra Šilara v Senátu nahradí Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Ve druhém kole lidé vybírali zbývajících 24 senátorů. Jeden z nejzajímavějších duelů byl v Jihlavě, kde se rozhodovalo o tom, zda místo v Senátu znovu získá Miloš Vystrčil (ODS), a bude tak moci opět kandidovat na předsedu horní komory. Jeho soupeřkou byla Jana Nagyová (ANO), která je s předsedou hnutí Andrejem Babišem (ANO) obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Vystrčil svůj mandát obhájil.

Kdo se dostal do Senátu?

ODS (8)

  • Tomáš Jirsa (Český Krumlov)
  • Jiří Oberfalzer (Beroun)
  • Jarmila Smotlachová (Mělník)
  • Zdeněk Nytra (Ostrava-město)
  • Miloš Vystrčil (Jihlava)
  • Jiří Dušek (Brno-město)
  • Hana Kordová Marvanová (Praha 11)
  • Tomáš Töpfer (Brno-město)

KDU-ČSL (7)

  • Jaromíra Vítková (Blansko)
  • Bohuslav Procházka (Kutná Hora)
  • Miluše Horská (Pardubice)
  • Lumír Kantor (Olomouc)
  • Ivana Váňová (Nový Jičín)
  • Petr Fiala (Ústí nad Orlicí) (zvolen v prvním kole)
  • Eva Rajchmanová (Hodonín)

TOP 09 (3)

  • Tomáš Czernin (Jičín)
  • Jan Pirk (Praha 10)
  • Jiří Růžička (Praha 6) (zvolen v prvním kole)

ANO (3)

  • Věra Procházková (Karlovy Vary)
  • Zdeněk Matušek (Frýdek-Místek)
  • Ladislav Václavec (Bruntál) (zvolen v prvním kole)

STAN (1)

  • Michael Canov (SLK) (Liberec)

Senátor 21 (1)

  • Martin Krsek (Ústí nad Labem)

Další uskupení:

  • Jan Paparega (ProMOST) (Most)
  • Marek Slabý (BEZPP za T2020) – s podporou Spolu (Tábor)
  • Daniela Kovářová (BEZPP za NK) (Plzeň-město 7)
  • Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) (Kroměříž)

Který klub bude nejsilnější?

Nejsilnější po volbách zůstane klub ODS a TOP 09. Jako nejpočetnější bude mít právo nominovat šéfa horní komory.

Hnutí ANO by mohlo mít poprvé v historii v Senátu vlastní stranický klub. Po letošních volbách obsadí nejméně pět senátorských křesel, jež jsou k tomu potřeba.

Senátoři jsou voleni na šest let. Je jich celkem 81 a jednou za dva roky se obměňuje třetina.

Tagy:
TOP 09 ODS Petr Fiala Senát volby KDU-ČSL ANO 2011 senátní volby Praha přehledně Parlament České republiky Senát Parlamentu ČR Volby do Senátu Parlamentu České republiky