Překvapení a obrovská radost, říká rallyová hvězda Cais. Monacká kasina si ale neužil

Česká republika má novou rallye hvězdu. 22letý Erik Cais si o víkendu připsal teprve druhý start mezi nejtěžšími kalibry v seriálu mistrovství světa. Navíc na obávané a slavné trati v Monte Carlu. Ve své kategorii skončil na druhém místě, mezi juniory vyhrál a celkově si vyjel famózní devátou pozici. „S něčím takovým jsem vůbec nepočítal,“ řekl velký talent pro CNN Prima NEWS.

Když Cais v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS znovu slyšel, co všechno se mu o víkendu v serpentinách u Monte Carla povedlo, musel odpovědět: „Naprosto skvěle se to poslouchá. Monte Carlo je jedním z nejtěžších míst, kde se dá závodit. My tam startovali poprvé a hned se povedlo něco takového. Mám z toho obrovskou radost, celý tým odvedl výbornou práci.“

Závody mistrovství světa rallye se konají společně pro královskou kategorii WRC i druhou nejprestižnější WRC2, do které mladý Cais spadá. Proto je velkým úspěchem, že v absolutním pořadí složeného z obou dvou seriálů skončil na devátém místě. To vše teprve při druhém startu v MS. Nový svět okusil loni ve Španělsku.

Jen Andreas Mikkelsen skončil v rámci WRC2 v Monte Carlu výše. „Porazit ho v přímém souboji by bylo krásné. Už se mi to málem povedlo loni na české Barum rallye. Ale těží se zkušeností, já jsem mladý, tak snad se mi to brzy povede,“ podotkl český jezdec, který stále věkem spadá do kategorie juniorů, kterou o víkendu pochopitelně ovládl.

Před cestou do Monackého knížectví si pilot Fordu Fiesta nedělal zálusk na nějaký velký výsledek. „Jel jsem tam víceméně bez očekávání, chtěl jsem jen posbírat co nejvíce zkušeností do dalších let. S něčím takovým jsem vůbec nepočítal,“ přiznal.

Elektromobily? Mám rád zvuk benzínových motorů

Překvapivý výkon na trati, kterou sám označuje za „legendární a nesmírně náročnou“, zavdával příležitost užít si Monte Carlo se vším všudy, včetně nočního života. Ale to bude muset Cais zkusit jindy.

„Letěli jsme hned druhý den ráno domů, ale je hezké vidět celé město a všechna ta drahá auta. Nebyl čas ztrácet čas, čekají nás další závody,“ usmíval se ve vysílání.

Ty závodník týmu Yacco ACCR Team absolvuje nově ve voze na hybridní pohon. Rokem 2022 začala v nejvyšších patrech rallye totiž nová éra. „Celý svět se vyvíjí technologicky dopředu, je to znát v každém sportovním odvětví. V našem případě bylo vidět, že je to nové, každý jezdec se s tím nějak popral po svém. A je neuvěřitelné, že zase vyhrál Sébastien Loeb, který přiletěl rovnou z Rallye Dakar. Je to inovace, která může pomoct,“ přidal svůj pohled rodák ze Zlína, který k narůstající celosvětové snaze přecházet na elektromobily s úsměvem dodal: „Mám rád zvuk benzínových aut.“

Kromě změny motorů došlo před aktuální sezonou u Caise ještě k další novotě. Spolujezdkyni Jindřišku Žákovou vystřídal navigátor Petr Těšínský. „Rozdíl v tom je. Slyšíte jiný hlas, každopádně Jindřiška byla opravdu profík a jsem rád, že mi pomáhala tři roky procházet českými i evropskými závody. A dostat se tam, kde jsme nyní,“ smekl pomyslný klobouk.

Tagy:
Monte Carlo rallye WRC motorismus sport WRC2 mistrovství světa v rallye Erik Cais Sébastien Loeb

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.