Nehoda na dálnici a pád z duny. Letos jsem na Dakaru psal životní příběh, říká Michek

Loni na přetěžké zkoušce v saúdskoarabské poušti dosáhl na historicky nejlepší český výsledek v kategorii motocyklů. Na začátku roku 2022 Martin Michek pořadí tolik neřešil, byl kvůli všemožným trablím rád, že slavnou Rallye Dakar vůbec dokončil. A na vlastní kůži poznal, v jak lidském prostředí závodí. Třiatřicetiletý jezdec týmu Orion Moto Racing Group mluvil o zážitcích z písečného pekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

„Vstával jsem pomalu jako na etapu ve tři hodiny ráno, ale bylo to daleko příjemnější, protože jsem jel autem a nefoukal žádný chladný vítr,“ poznamenal s úsměvem na úvod k brzké návštěvě studia CNN Prima NEWS.

Michek letos značně zaostal za tím, co v Saúdské Arábii předvedl loni, ovšem smutek nečekejte. Do města Džidda dorazil jako 36. motocyklista, každopádně ho těšilo, že se vůbec do metropole dostal.

„Letošní Dakar mi ukázal druhou tvář. Loni jsem vyrovnal historicky nejlepší český výsledek. Bylo to o tom, na jakém místě jsem dojel. Teď to bylo o závodním, ale hlavně i životním příběhu. Od dopravní nehody na dálnici to bylo jako na horské dráze. Ale myslím si, že jsem se s tím popral. Snažil jsem se české diváky co nejvíce upoutat k Dakaru a podle mě se to povedlo,“ popisoval závodník.

Musíte riskovat

Nečekaná nehoda před startem šesté etapy rozhodila jeho i celý tým. „Předjížděl jsem auto, které mě nevidělo a nahnalo mě do pruhu, kde byla betonová svodidla. Trefil jsem je naplno. Zničil jsem hrozně moc věcí. Dost mi pomohl i týmový parťák Milan Engel. Celý tým se podílel na tom, že jsem nakonec mohl dál jet. Byl to zádrhel, který mě zřejmě rozhodil a bylo to vidět na výsledcích. Potom se ale zase začalo dařit,“ uvedl, že po komplikaci brzy opět začal pomýšlet na vyšší příčky.

Přišla ovšem rána v 11. etapě, kdy nebylo daleko od toho, aby odstoupil. „Člověk už zase myslí na to, že se pohybuje ve špičce. Ta však jede velmi rychle a jste donucení riskovat. Já jsem vycítil, že bychom se mohli více přiblížit a snažil jsem se do toho dát maximum. Se srdcem závodníka do toho musíte dát úplně všechno.“

V plné rychlosti zamířil na dunu a před ním se objevila velká propast. „Jak jedete ve vlnitých dunách, terén splývá v rovinu, dálnici. Zvláště, když máte slunce v zádech. Občas na vás tedy čeká nemilé překvapení. Já jsem pak tvrdě narazil předním kolem, zničil ráfek. Musel jsem nějak dojet na nejbližší check point, kde zavládla velká lidskost Dakaru,“ podotkl Michek.

Jeden posledních jezdců nemohl pokračovat kvůli vlastním technickým problémům, a tak půjčil Michekovi potřebné přední kolo. „Ostatní sice zvládli etapu třeba za čtyři hodiny, já za osm. Ale dojel jsem. To bylo to nejhezčí.“

Jako sněhuláci

Podobné šlamastyky se neobjedou bez peprných slov, ovšem český motocyklista říká, že se rychle přeorientuje na to, aby nepříjemnost vyřešil. „Snažím se zachovat chladnou hlavu, ale stejně si napřed řeknete, že je to v… Potom se v dané situaci snažíte řešit problém, jak motorku opravit. Když je to neopravitelné a je potřeba konkrétní díl, spoléháte na to, že vás někdo zachrání.“

Na závěr promluvil o tom, jak těžké bylo popasovat se s počasím, které letos při Dakaru bylo v Saúdské Arábii divoké a dost chladné. „V autech je to dobrý. Ale na motorce zvlášť při ranních přejezdech narazíte v poušti na opravdu velkou zimu. Když jedete přes 200 kilometrů, jste nabalení jako sněhuláci,“ smál se Michek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.