reklama

Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň

Poslední červnový den podala dvacítka poslanců v čele s Věrou Adámkovou (ANO) a Lukášem Bartoněm (Piráti) zákon, který by v Česku umožňoval pacientům těsně před smrtí ukončit jejich život na vlastní žádost, především formou eutanazie nebo asistované sebevraždy. Podle Bartoně, který byl hostem čtvrtečního pořadu K věci Marie Bastlové na CNN Prima NEWS, se jedná zejména o společenské téma a jde prý také o formu svobody člověka.

reklama

Návrh poslanců se zabývá zejména uzákoněním možnosti vykonání eutanazie, asistované sebevraždy nebo nárokem na paliativní péči. Také se v něm upravují povinnosti a pravomoci pacientů a lékařů. „Žadatel o eutanazii musí být plnoletý, svéprávný, a musí být v závěrečné fázi smrtelné nemoci. Žádost navíc musí předložit dvakrát a písemně,“ vysvětlil Bartoň a podotkl, že prosbu posoudí nejprve ošetřující lékař, který si ale musí vyžádat potvrzující stanovisko ještě druhého odborníka.

Usmrcování pacientů nebude povinné

Samotné lékaře ale do toho, aby někoho usmrtili, nikdo nutit nebude. Jak uvedl v pořadu K věci poslanec Pirátů, asistované sebevraždy nebo eutanazii budou provádět pouze zdravotní pracovníci, kteří s tím budou souhlasit. „Předpokládám, že pacient požádá svého ošetřující lékaře. Ten ale může samozřejmě odmítnout a žadatele odkázat na někoho jiného. Pro pacienty je to trochu ztížení,“ dodal Bartoň.

Během rozhovoru došlo také na téma, zda budou moci proti rozhodnutí pacienta zasahovat nejbližší příbuzní. „Rodinu zcela vynecháváme, protože by mělo jít o svobodné rozhodnutí dotyčného. Pacient by neměl být limitován tím, že někdo z jeho okolí je proti,“ řekl navrhovatel zákona. Do práva se soudit ale prý návrh Pirátů a ANO nezasahuje, takže rodina se na soud může s nějakým podnětem obrátit.

Podle Bartoně je na tuto společenskou revoluci česká společnost už připravená. „Z průzkumů předchozích let nám vyšlo, že stále více lidí si přeje mít tuto změnu uzákoněnou. A i když to je hlavně společenské téma, pro je více než polovina lékařů a skoro 80 procent zdravotnického personálu,“ popsal výsledky interních průzkumů poslanec Pirátů.

Paliativní péče by měla být hrazena pojišťovnou

Marie Bastlová narazila v pořadu také na to, jak se budou řešit případy, kdy nebudou s eutanazií nebo asistovanou sebevraždou souhlasit zdravotnická zařízení, kde bude pacient před smrtí pobývat. Jedná se zejména o hospicové služby. „Pacient bude muset být převezen jinam, kde bude dobrovolné ukončení života možné. Místo ale v zákoně nijak nespecifikujeme, takže pokud bude chtít člověk zemřít v poklidu doma v rodinném kruhu, není problém,“ okomentoval Bartoň.

Nedílnou součástí zákona by mělo být i právo na paliativní péči, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou a umírajícím. Bartoň chce, aby tato služba byla hrazena zdravotní pojišťovnou. Na druhou stranu ale zmínil i jednu velkou překážku. „Pacienti na paliativní péči budou mít nárok. To ale neznamená, že ji dostanou, protože nemáme zatím v Česku místa, kde ji lze poskytnout. Na to by muselo poté zareagovat ministerstvo zdravotnictví,“ řekl Bartoň.

Při eutanazii zabíjí lékař

Rozdíl mezi eutanazií a asistovanou sebevraždou je ten, že během eutanazie podává smrtelný přípravek přímo lékař, ale u asistované sebevraždy ho ošetřující pouze pro pacienta připraví. V současné době se vedou také spory o tom, zda může lékař odmítnout podat neprospěšný lék, i když si to nemocný žádá. „Tím se zákon také zabývá. Lékař by prosbě pacienta, který stále požaduje lék, který ale danou nemoc naopak zhoršuje, vyhovět neměl. Pokud umírající nebude souhlasit, bude se moci odvolat k etické komisi nebo následně k soudu,“ přiblížil poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.

Tagy:
eutanazie zákon opozice Marie Bastlová Piráti K věci ANO 2011 paliativní péče Lukáš Bartoň asistovaná sebevražda

Hlavní zprávy

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana
Partie

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

Sledujte ŽIVĚ druhou část Partie. Velká politická debata hejtmanů s poslanci
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ druhou část Partie. Velká politická debata hejtmanů s poslanci

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Partie začala v neděli v 11hodin na CNN Prima NEWS. V první části diskutovali vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) a předseda hnutí STAN Vít Rakušan, následovala velká debata hejtmanů s poslanci.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

Aktualizováno

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama