reklama

Příběh Šašinky: Z nezvladatelné smečky psím psychologem ve spolku pro psí seniory

Za příběhem psího hrdiny Gumpa, kterého znáte nejen z našich zpráv, stojí Filip Rožek a jeho nezisková organizace Se psem mě baví svět. Ta pomáhá hledat nové domovy a finančně přispívá organizacím a útulkům, které se starají o týraná nebo stará zvířata. Péči přitom potřebují nejen zvířata v plné síle, ale i ta starší. Díky svým projektům finančně podpořil i organizaci Psí senioři v nouzi.

reklama

Psí senioři potřebují pomoc více než jiní

Tuto organiazci, kde se starají o opuštěné starší psy, založila Vendula Wolfová. Psí seniory v nouzi, z. s. založila v roce 2014. „Začalo to tím, že jsme nejdříve měli pár mladších pejsků, pak se k nám ale dostala Casandra, seniorka. A pochopili jsme, že to tihle pejsci potřebují nejvíc. Ona byla takový chudáček, kterého by nikdo nechtěl. A pak přišla Šašinka, díky které jsem zjistila, co je to dočasná péče,“ popisuje Vendula začátky spolku.

Z dočasného domova trvalý

Právě v dočasných péčích u ní a dobrovolníků se pejsci z Vendulina spolku nacházejí. Májí tak individuální přístup v teple domova, může se jim věnovat i větší péče, co se léčby a socializace týká, protože v útulcích na to v množství psů často nebývá tolik času.

Se psem mě baví svět

Organizaci založil před 4 lety Filip Rožek spolu s Kateřinou Novákovou Zikmundovou. Hledá domovy psům, finančně podporuje azyly a útulky a stojí za projektem Gump. Součástí organizace je Veronika Hájková, která píše inzeráty psů k adopci a psí psycholožka Lenka Nitschová, která povede Gumpův útulek.

„Občas se stane, že se z dočasné péče stane trvalý domov. Většinou to bývá u prvního pejska,“ popisuje Vendula. A právě i u ní první „dočaska“ zůstala. Je jí právě Šašinka, která pochází z nezvládnuté smečky 60 psů.

Z nekontrolovatelné smečky psychologem spolku

„Jmenovalo se to přímo ‚kauza Bojmany‘, kde žilo 60 psů na dvorku, navzájem si žrali štěňata a výkaly, byli naprosto bez péče a bez kontaktu s člověkem.“ Šašinka putovala nejdříve do organizace Toulavé tlapky, kde ji vykastrovali, a dostalo se jí zdravotní péče. Pak putovala k Vendule, která ji dávala do hromady po psychické stránce.

„Ona byla bojácná, teď už je to daleko lepší, já ji beru, když přijedou dárci nebo zájemci o adopci, zaprvé ji tím socializuju a ona mi i hodně řekne, je to takový můj psycholog. Když přijde do spolku nový pejsek, tak si k němu nejdřív beru jen ji. Pokud jde k čumáku tak dobrý, když k zadku, tak to taky jde, ale když ho obchází, tak vím, že si musím dávat pozor,“ popisuje Vendula. A dodává, že právě díky tomu, že pochází z velké smečky, jsou její instinkty tak přesné.

Odhadne i vhodné zájemce o adopce

A dokáže Šašinka odhadnout i vhodné zájemce o adopce? Vendula se usmívá a přikyvuje, že ano. „Probíhá to úplně stejně, vidím, jestli k nim jde, nebo je opatrná. I kdyby ji chtěli uplatit dobrotou, tak podle toho, jestli si ji vezme, nebo jakým způsobem, poznám, co si myslí.“

Šašince tedy Vendula domov nehledá, je to její pravá ruka, ale máme pro vás pejska ze spolku, který hledá domov:

Žolinka hledá domov

Domov hledá i desetiletá čiperná teriérka. Žolinka je divoška. Odešla jí pánička, a tak skončila jako nechtěné dědictví v útulku. Tam čekala dva roky, než se dostala do Psích seniorů. Žolinka je aktivní, mazlivá a hravá, na vodítku ze začátku táhne, protože má radost. Potřebuje páníčky, kteří mají zkušenosti a jsou akční. Fenka by měla být jedináčkem a nehodí se k menším dětem.

Pokud nechcete adoptovat staršího pejska, protože máte strach, že brzy odejde, podívejte se na to jinak, stejně, jako Vendula, která se s odchodem pejsků setkává často. „Beru to, že i když je to smutné, tak jsme mu poslední chvilky udělali důstojné, odešel v teple domova a cítil, že ho má někdo rád.“

Pozdravy psích seniorů z nových domovů

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama