reklama

Přibývá hospitalizovaných s koronavirem. Pacienti většinou nejsou očkovaní

Na infekčních odděleních opět přibývá pacientů s koronavirem. Například v brněnské fakultní nemocnici leží v tuto chvíli devět lidí, tři ve vážném stavu. Všichni hospitalizovaní mají jedno společné – nejsou očkovaní ani jednou dávkou vakcíny. Odborníci se shodují, že počet hospitalizovaných bude rychle růst.

reklama

Ještě na konci prázdnin bylo koronavirové oddělení ve Fakultní nemocnici Brno prázdné. Dnes je zde v péči lékařů a sester devět pacientů. Jeden bojuje o život na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) napojený na řízenou plicní ventilaci. Další dva ve vážném stavu leží na jednotce intenzivní péče (JIP).

„Z devíti pacientů, kteří jsou tady hospitalizovaní, není nikdo naočkovaný, nedostali ani jednu dávku. To, že se pacient dostane na jednotku intenzivní péče, ukazuje, že průběh nemoci může být opět smrtelný,“ uvedla primářka kliniky infekčních chorob Radana Pařízková.

Hospitalizovaní často nejsou očkovaní

Paní Jaroslava se dostala do nemocnice takříkajíc za pět minut dvanáct a skončila „jen“ na kyslíkové terapii. „Nejprve mě začaly strašně bolet kosti, celý člověk, jak se říká. Nemohla jsem se ničeho dotknout, nemohla jít na záchod. Ta bolest byla hrozná,“ popsala.

Očkovat se nenechala, byla totiž vůči vakcinaci skeptická. Po této zkušenosti se ale prý naočkuje hned, jak to bude možné. „Člověk si myslí, že se k němu ta nemoc nedostane. Ale teď jsem to přehodnotila,“ řekla paní Jaroslava.

„Očkovat jsem se nenechal, je to na nic. Až se nechá naočkovat celá vláda před lidmi skutečnou vakcínou, tak se nechám i já,“ řekl v anketě CNN Prima News před brněnskou nemocnicí jeden z dotazovaných. „Očkovaný jsem. Mám obě dávky. Je mi přes devadesát a zatím jsem zdravý,“ řekl další.

Praktici někdy onemocnění podceňují

Zdravotníci z nemocnice lidem doporučují, aby se šli naočkovat. Kolegy praktické lékaře zase prosí o pečlivou péči. „Pacienti, kteří jsou na oddělení, byli vyšetřeni u svých lékařů. Na to onemocnění se zapomíná,“ vysvětlila Pařízková.

Počáteční léčbu podcenila i praktická lékařka paní Jaroslavy. „Podívala se mi do krku, dala mi antibiotika a řekla, ať si jdu lehnout a opatruji se,“ popsala Jaroslava.

V celé republice je nyní hospitalizovaných téměř sto pacientů s koronavirem. Odborníci se shodují, že v příštích týdnech se toto číslo výrazně zvýší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Musk slaví obrovský úspěch. Kapsule s civilní posádkou bezpečně přistála na moři u Floridy
USA

Musk slaví obrovský úspěch. Kapsule s civilní posádkou bezpečně přistála na moři u Floridy

V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti Space X podnikatele Elona Muska. Jejich kapsle SpaceX se spustila do oceánu těsně před západem slunce v 1:08 SELČ nedaleko místa, kde jejich let o tři dny dříve začal. Informují o tom světové tiskové agentury. Je to první zcela amatérská posádka, která obletěla Zemi bez profesionálního astronauta.

Do Tetína přijely tisíce věřících. Větší oslavu Ludmila neměla, řekl kardinál Duka

Národní pouť k výročí 1 100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé z Moravy, někteří byli v krojích.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama