Britští odborníci provedli rozsáhlou studii u více než 43 tisíc případů nákazy covidem v době od března do května. Toho času se Velká Británie potýkala stejnou měrou s mutací alfa (v Česku známá jako britská mutace) a delta. Kromě toho, že se infekce projevila u převážné většiny neočkovaných osob, odborníci zjistili, že je dvakrát pravděpodobnější, že po nákaze mutací delta budou muset být nemocní hospitalizováni.
Rozsáhlá studie byla zveřejněna v časopise The Lancet. Jejím prostřednictvím chtějí odborníci poukázat na to, jak důležitá je vakcinace. V současné době se Velká Británie potýká především s mutací delta. „Již nyní víme, že očkování poskytuje vynikající ochranu proti deltě. Tato varianta představuje více než 99 procent případů covidu ve Spojeném království, je proto nezbytné, aby se lidé, kteří tak ještě neučinili, nechali očkovat,“ podotkl doktor a spoluautor studie Gavin Dabrera.
Očkování podle odborníků chrání před hospitalizací, těžkým průběhem nemoci a smrtí. A to u varianty alfa i delta. Jak rozdílné jsou průběhy nemoci následně odborníci testovali při studii, píše web BBC. Tu vedly organizace Public Health England (PHE) a Medical Research Council. Společně se zabývaly 43 338 případy covidu, které se v zemi vyskytly v období od března do května.
Většina případů se týkala lidí, kteří nebyli očkováni. I přesto, že větší část nebylo nutné hospitalizovat, objevily se případy, u nichž byla péče v nemocnici nezbytná. Jednalo se o 196 pacientů s deltou a 762 lidí s alfou. Po zohlednění rozdílů věku, pohlaví a etnicity odborníci zjistili, že u osob s mutací delta je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici.
Vzhledem k pandemické situaci v zemi, kde je nyní rozšířená především zmiňovaná mutace delta, odborníci radí, aby se lidé nechali očkovat a předešli hospitalizaci. K tomu je podle nich nutné podstoupit obě dávky očkování. Podle nedávné analýzy PHE je účinnost ochrany proti nemoci u vakcíny firmy Pfizer 96 % a AstraZeneca 92 %.
I přes další výzkumy, které naznačují, že ochrana proti nemoci časem slábne, nadále očkování dostačuje k tomu, aby lidé nekončili na ventilátorech v nemocnicích či nezemřeli. Pro plnou ochranu proti nákaze pak odborníci připomínají, že od aplikace druhé dávky musí uplynout několik týdnů. „Nadále je důležité, aby lidé při projevech příznaků nemoci zůstali doma a co nejdříve podstoupili test,“ zdůraznil Dabrera.