Prima ZOOM odhalí tajemství unikátní sběratelské knihy Muži 28. října!

Stanice Prima ZOOM pro diváky připravila dokument o výrobě unikání sběratelské knihy Muži 28. října, kterou vytvořil tým předních mistrů svého oboru na počest 100. výročí vzniku samostatného Československa. Kniha je věnována klíčovým osobnostem, které stály u vzniku republiky, a je doplněna o umělecké a raritní skvosty. Dokument o vzniku limitované knižní edice odvysílá Prima ZOOM v úterý 29. prosince ve 21.00.

Jádrem a klíčovou součástí díla je luxusní kniha popisující příběhy a osudy „Mužů 28. října“. Kniha je vytištěna na ručně vyrobeném papíru a je také ručně vázaná. Obálka kombinuje tvrdé dřevo s kůží marockých ovcí. Je vykládaná drahokamy a cennými kovy. Knihu doplňují exkluzivní pamětní medaile z cenných kovů a raritní poštovní známky.

100 let od vzniku Československa představuje jubileum naprosto mimořádného významu. Ustavení samostatného státu Čechů a Slováků je spojováno především s osobou T. G. Masaryka. Poněkud v jeho stínu však zůstává pět osobností, které během jediného večera dokázaly v překotném vývoji událostí vytvořit první zákony a možná i zabránit krveprolití. Následně neváhaly převzít odpovědnost za budování nově vzniklého Československa. Skupina odvážných, která dokázala svoji vizi dotáhnout do úspěšného konce, vešla později ve známost jako Muži 28. října: Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár.

Úvodní myšlenka se zrodila ve Společnosti Antonína Švehly. Předseda společnosti Antonína Švehly, Mgr. Pavel Černý, oslovil známého výrobce medailí a řádů Slavomíra Primáka. Jejich původní ideou bylo vytvořit omezenou sérii medailí z ryzího zlata. Během následujících diskuzí se ale projekt rozrostl až do dnešní podoby zcela unikátního sběratelského díla, které svým rozsahem, precizností zpracování a mírou zapojení jednotlivých řemesel i mistrů daných oborů nemá obdoby ani v evropském měřítku.

„K této významné události a na počest pětice mužů jsme chtěli vytvořit unikátní umělecké dílo, proto jsem sezval širší tým mistrů, naprostých špiček ve svých oborech, aby vznikla zcela excelentní kniha, která je unikátní kompozicí rozdílných řemesel, technik, metod, materiálů i sběratelsky zajímavých děl,“ uvedl otec projektu, pražský zlatník a medailér Slavomír Primák.

Po dvouletém úsilí týmu předních výtvarníků, umělců a mistrů daných oborů vzniklo unikátní sběratelské dílo – kniha nazvaná Muži 28. října. Tento umělecký unikát obsahuje pět exkluzivních pamětních zlatých medailí, raritní poštovní známkový aršík s motivy Mužů 28. října a také mimořádně vzácnou, vyřezávanou, zlatem a českými drahými kameny vykládanou, řemeslně vázanou knihu s příběhem Mužů 28. října, která zároveň slouží jako luxusní etue na kolekci mincí.

Kniha je vytištěna na ručním papíře spojením čtyř vysoce náročných technologií, včetně zdobení listů zlatem. Jde o umělecké dílo, které vzniklo komplexním a velmi náročným propojením mnoha tradičních řemesel v jejich již dávno nepoužívané podobě a zcela jedinečné svým zpracováním. Nejen v českých zemích práce podobného charakteru dosud nikdy nebyla představena. „Oživujeme ty nejlepší mistrovské a umělecké tradice, vracíme se ke kořenům ruční výroby,“ dodal Slavomír Primák.

Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečně jedinečný soubor, který se bude dědit z generace na generaci, odmítli jeho tvůrci jakoukoli unifikaci. Každý kus tak bude solitérem, který bude mistry knihtiskaři, řezbáři, vazači, zlatníky a šperkaři dopracován a vyzdoben dle individuálních přání budoucího majitele. Kniha vznikne v limitované sérii 100 kusů. Více o knize najdete na muzirijna.cz.

Dokument o vzniku unikátní sběratelské knihy sledujte 29. prosince ve 21.00 na Prima ZOOM!