Zatímco Evropu zmáhá vlna rekordních veder, jeden z projevů klimatické změny, Evropská komise představila cíl na snížení emisí pro rok 2040. Ten stanovila podle očekávání na výši 90 procent. Zatím jde jen o návrh, o který se teprve mezi státy svede boj v tvrdých vyjednáváních. Zmiňuje i důležitost vyhodnocení dopadu emisních povolenek. „Nesouhlasíme se stanovováním dalšího klimatického cíle,“ okomentoval pozici Česka premiér Petr Fiala.
Brusel oznámil cíl pro rok 2040 v době, kdy velkou část Evropy sužuje vlna letních veder, která jsou podle vědců stále intenzivnější, častější a rozsáhlejší právě v důsledku změny klimatu způsobené člověkem.
ČTĚTE TAKÉ: Čeští turisté uvázli na letišti na Madeiře. Spali jsme na židlích a nemohli ke kufrům, líčí žena
„Vzhledem k tomu, že evropští občané stále více pociťují dopady změny klimatu, očekávají, že Evropa začne jednat,“ prohlásila na tiskové konferenci Evropské komise její předsedkyně Ursula von der Leyenová.
Předložený 90procentní cíl je klíčovým milníkem na cestě k cíli Evropské unie stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální.
Argumentace komise se opírá také o nedávný průzkum Eurobarometru, který ukazuje jasnou podporu směřování Evropy ke klimatické neutralitě. Napříč EU chce pokračování klimatické politiky 81 procent lidí.
81% of Europeans support the 🇪🇺 goal of reaching climate neutrality by 2050.
— EU Climate Action (@EUClimateAction) June 30, 2025
This clear public support is crucial as we accelerate the towards a more sustainable future.
Read more: https://t.co/hI7fxxIdeT#Eurobarometer pic.twitter.com/WJddluvtnZ
Češi se nicméně výrazně vymykají a na otázku, zda si přejí dosažení klimatické neutrality v roce 2050, jich kladně odpovídá pouze 51 procent. Nižší podporu má toto směřování jen v Estonsku.
Extrémní vedra i obchodní válka
Vlny veder nicméně nejsou tou jedinou okolností, která představení klimatického cíle doprovází. Patří k nim také globální obchodní válka nebo rychlý přesun priorit směrem k obraně a udržení konkurenceschopnosti.
Na ty se Evropská komise snaží odpovědět následovně: „Držíme se kurzu čisté transformace. Víme, proč to děláme – z ekonomických, bezpečnostních a geopolitických důvodů,“ prohlásil komisař pro klima Wopke Hoekstra.
As Europeans increasingly feel the impact of climate change, they expect Europe to act.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 2, 2025
Industry and investors look to us to set a predictable direction of travel.
Today we show that we stand firmly by our commitment to decarbonise Europe's economy by 2050 ↓
„Průmysl si zaslouží jasný signál, jak si proces (snižování emisí) představujeme. K vytyčeným cílům chceme přistupovat co nejefektivnějším způsobem,“ prohlásila komisařka pro čistou transformaci Teresa Riberová. Cíl 90 procent proto podle ní ukazuje odhodlání dostát závazkům Pařížské dohody, která zavazuje téměř všechny státy světa snižovat své emise.
„Přicházíme s flexibilitou, protože jsme přesvědčeni, že systém je nyní vylepšený,“ dodal Hoekstra na dotaz novinářů. Takovou flexibilitu podle něj představují například mezinárodní uhlíkové kredity nebo ústupky v rámci systému obchodu s emisemi (ETS).
Ústupky pro průmysl
Přestože Evropská komise dostála slibovaným 90 procentům, její návrh přece jen v některých aspektech udělal pár kroků zpět. Jednou z nich je zavedení takzvaných mezinárodních uhlíkových kreditů, které by umožnily vykompenzovat uhlík vyprodukovaný v Evropě investováním do projektů mimo EU.
Součástí návrhu je také zmínka o emisních povolenkách. U těch komise zdůrazňuje potřebné posouzení toho, „jak by bylo třeba změnit příslušné právní předpisy unie“. Zmiňuje také podrobné posouzení dopadů, po kterém dlouhou dobu volalo Česko.

Místopředsedkyně Evropské komise zodpovědná za zelenou transformaci a konkurenceschopnost Teresa Riberaová s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL). Zdroj: Evropská rada
„Komise měla vypracovat podrobné posouzení dopadů, včetně dopadů na konkurenceschopnost a malé a střední podniky, a zvážit přijetí nezbytných opatření, včetně případných legislativních návrhů,“ píše se v návrhu.
Česko nesouhlasí
„Nesouhlasíme se stanovováním dalšího klimatického cíle,“ okomentoval pozici Česka premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. Klimatické cíle již jsou podle Fialy dostatečně nastaveny a nyní je na čase je „rozumně plnit“ a upravovat ty věci, které jsou nevyhovující.
„Naopak je potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat je realitě a tomu, aby se lidem třeba zbytečně nezdražovaly tak důležité položky, jako jsou bydlení nebo pohonné hmoty,“ uvedl Fiala.
Pokud by se podle Fialy k vyjednávání o klimatické politice nepřistupovalo s dostatečným ohledem na některé oblasti citlivé pro různé členské státy, EU by podle něj riskovala ztrátu podpory pro klimatickou politiku jako takovou.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Středozemní moře je nebezpečně teplé. Může to rozpoutat zkázu v celé Evropě, včetně Česka