Evropa už má dost obchodních hrozeb amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nyní proto zkoumá, zda by partnery, ochotné hrát podle pravidel, nenašla na východě. Mezi ty patří podobně smýšlející země, jako je Japonsko, Austrálie, ale i Kanada či Mexiko. Prostor na vyjednávání mezi EU a USA se zásadně krátí. Americká 50procentní cla by totiž měla vstoupit v platnost již ve středu 9. července.
Obchodní vyjednavači EU i prezidenta Trumpa se horečně snaží uzavřít dohodu do 9. července. To, co se během několika příštích dnů objeví, by však v nejlepším případě mohlo být spíše hrubým nástinem než plnohodnotnou dohodou, píše deník The New York Times.
ČTĚTE TAKÉ: Íránci plánovali útoky na Židy v Německu, tvrdí policie. Zatkla podezřelého ze špionáže
„Očekáváme, že do 9. července z toho něco bude – ale může to být velmi málo,“ říká deníku Brando Benifei, italský europoslanec z frakce socialistů a předseda jeho diplomatické delegace se Spojenými státy.
Jak se jednání blíží do dramatického finále, evropští diplomaté mají na paměti z nedávné poučení z jednání mezi USA a Kanadou. To se americký prezident rozhodl nečekaně utnout v pátek minulý týden, kdy Trump zastavil jednání kvůli kanadské digitální dani na americké technologické firmy.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci během summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Haagu 25. června 2025. Zdroj: Remko de Waal / ANP / AFP / Profimedia
Nový Zéland, Japonsko i Kanada
Evropa proto hledá zadní vrátka, jak případný konec jednání vykompenzovat. Jako solidní alternativa se podle předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové nabízí možná spolupráce v indo-pacifiku s takzvaným uskupením CPTPP.
Do toho patří celkem 12 států, včetně Austrálie, Japonska a Nového Zélandu, ale také Kanady nebo Mexika. Společně pokrývají zhruba 15 procent HDP.
Ursula von der Leyen pitches a rethink of the World Trade Organization (WTO) by making the EU cooperate more closely with the Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP)
— Jorge Liboreiro (@JorgeLiboreiro) June 26, 2025
"We can think of this as the beginning of a redesign of the WTO," she said. pic.twitter.com/GB4IsHuLNg
Taková platforma by mohla dokonce podle von der Leyenové nahradit Světovou obchodní organizaci (WTO). Zásadní podle ní však je poučit se z nedostatků WTO a ukázat světu, že „volný obchod založený na pravidlech“ může stále existovat, cituje předsedkyni Komise server Euronews.
„To je projekt, v němž bychom se podle mého názoru měli skutečně angažovat,“ řekla von der Leyenová.
Masivní signál Washingtonu
Jednou z možností je předem se zavázat k dodržování zavedených pravidel mnohostranného obchodu, uvedli veteráni obchodních vyjednávání Tim Groser, Steve Verheul a John Clarke v exkluzivním komentáři, který zmiňuje server Politico.
„Vyslalo by to Washingtonu masivní signál, že velmi podstatná část světové ekonomiky, včetně téměř všech tradičně nejbližších partnerů Spojených států, je i nadále oddána systému založenému na pravidlech,“ zdůrazňují.
Na otázku, zda se k této iniciativě připojí i USA, von der Leyenová odpovídá: „Pokud vím, Američané v určitém bodě odešli.“ Bude záležet na rozhodnutí obou bloků, zda je chtějí vpustit, dodala. Pokud však „USA nejsou připraveny se připojit, protože nevěří, že řešením těchto problémů jsou pravidla, budou muset ostatní postupovat bez USA“, uvedla.
Jako WTO bez Američanů
Členem CPTPP je také Velká Británie. Její premiér Keir Starmer při představení první obchodní strategie, kterou země od brexitu má, se podle Politica nechal slyšet, že pokud se EU a CPTPP podaří vytvořit nové společenství hodnot a zájmů, mohlo by to posloužit jako základ pro řešení obchodních problémů, které se nahromadily od založení WTO.
Ty se v organizaci řešily 30 let a jednou z překážek k jejich řešení se stala právě neochota a pasivita jejího největšího člena – USA.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von Der Leyenová během kongresu Evropské lidové strany (EPP) ve Valencii 29. dubna 2025. Zdroj: čtk/profimedia.cz
Start spolupráce „co nejdříve“
Von der Leyenová se již uchází o přízeň vedoucích představitelů zemí CPTPP a tento týden vydala společné prohlášení s premiérem Nového Zélandu Christopherem Luxonem, v němž oba podpořili zahájení dialogu mezi EU a CPTPP „co nejdříve“.
Podle jednoho z představitelů EU se v červenci plánuje setkání na ministerské úrovni.
„Aby bylo jasno, EU se nepřipojuje k [CPTPP] jako takové, ale budujeme mosty mezi oběma bloky,“ uvedl před summitem EU pro Politico nejmenovaný úředník EU.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Detaily vyšetřování letecké katastrofy v Indii: Mohlo jít o sabotáž, připustily úřady