Vládě se dnes nepodařilo schválit výroční zprávu o hospodaření České televize za rok 2016. Zatím není oznámeno, kdy se k projednávání zprávy vrátí. O zprávách zákonodárci diskutovali více než pět hodin. Výrazně proti schválení se postavili poslanci z SPD a KSČM. Naopak většina poslanců opoziční ODS, Pirátů, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 přislíbila vládě podporu při schvalování.
Rozbuškou dnešní debaty v Poslanecké sněmovně se stala auditní zpráva, kterou nechal zpracovat Pavel Juříček (ANO), podle té je ČT „umírající organizace“. Kalousek kritiky zprávy o hospodaření veřejnoprávního média označil za „pokrytce“ a poslanec Piratů Jan Lipavský vyzval Juříčka ke zveřejnění jeho auditu. Komunisté, SPD a poslanec za sociální demokracii Jaroslav Foldyna si přejí odložit schválení zpráv, než budou některé záležitosti řádně prošetřeny. Pokud by dnes nedošlo ke schválení zpráv, mohla by být odvolána Rada České televize.
Diskuze se vedla zvláště o hospodaření a střetu zájmů jedné z firem spolupracujících s Českou televizí. Konkrétně se jedná o firmu Leica Gallery, kterou vede partnerka generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, ten je i členem správní rady. Lubomír Volný (nezařazený) ve sněmovně prohlásil, že Rada ČT o tomto střetu nebyla řádné informována.
To ovšem vyvrátil ministr kultury Lubomír Zaorálek, který k tomu navíc uvedl, že Leica Gallery je pouze malá fotografická galerie, jež v minulosti uzavřela s televizí pouze dvě smlouvy za celých osm let, „jednu za 500 korun a druhou za 1500 korun“. Zaorálek následně Volnému doporučil, aby se šel do galerie osobně podívat a přesvědčit se o tom, že žádné velké peníze se tam netočí. „Galerie má každý rok půlmiliónovou ztrátu, a to navzdory sponzoringu,“ uzavřel Zaorálek.
Televize se zastala i Gajdůšková. Ta si přesto přeje její nezávislou kontrolu
„Která se z běžných televizí bude vysílat reportáže z našich továren, která z běžných televizí bude vysílat kvalitní publicistické pořady?“ ptala se dnes Alena Gajdůšková. Ta odmítla ideu toho, že by měla být Česká televize státní či soukromá, protože tím by ztratila svou nezávislost. Gajdůšková si přesto přeje, aby činnost České televize byla kontrolována prostřednictvím nezávislého kontrolního úřadu.
Podle Němcové je role veřejnoprávních médií nezastupitelná
Miroslava Němcová se nebrání kritice veřejnoprávních médií, ale odmítla debaty o jejich zrušení. Němcová také uvedla, že role veřejnoprávních médii je nezastupitelná. „Podle agentury Kantar dvě třetiny Čechů považují zpravodajství ČT za objektivní a 70 % Čechů považuje vysílání České televize za důvěryhodné“.
Poslankyně za občanské demokraty zmínila i studii Oxfordské univerzity a agentury Reuters. Ta zhodnotila kontinuální zpravodajské vysílání České televize jako dobré a zařadila jej k takovým médiím jako je BBC News, rakouská veřejnoprávní televize ORF a německá veřejnoprávní televize ZDF. Němcová také sdělila, že růst mezd v ČT je v porovnání s růstem mezd v ČR procentuálně menší než u zbytku ČR.
Dolejš problém v hospodaření nevidí
„Každou z těch šesti zpráv je třeba posuzovat samostatně, protože cíl není paušálně si zanadávat, ale projednat ty zprávy,“ řekl pro online redakci Prima TV poslanec Jiří Dolejš. KSČM podle jeho slov zaujala ke čtyřem ze šesti zpráv jednoznačně odmítavé stanovisko. „U většiny členů poslaneckého klubu je k těm zprávám odmítavý postoj. Pouze u některých zpráv je jen zdržení, nebo dokonce podpora. Myslím, že právě u hospodářské zprávy z roku 2017 je právě ta podpora,“ uvedl.
Foldyna vidí problém v hospodaření, komunisté ve vyváženosti zpráv
„Debaty si asi zkoncentrují do těch hodnotících zpráv a do problematiky vyváženosti, nejedná se primárně tedy o hospodářské problémy. V dobré ekonomické kondici samozřejmě Česká televize není, ale pak je třeba říci, jak to řešit. Určitě tam nejsou nějaké pochybení z titulu zákona, to by ten audit musel konstatovat,“ sdělil Dolejš s tím, že komunistům vadí zejména politizace a neobjektivnost České televize.
S tím ale nesouhlasí poslanec Jaroslav Foldyna. „Divím se, že pan Dolejš, který se spíše situuje do role hospodářského experta, nevnímá ty věci okolo hospodaření. I kolegové z hnutí ANO tady přednášeli nějakou auditní zprávu, která rozebírá tu danou auditní zprávu České televize a staví se k tomu velmi negativně. Takže jestli jsou nesrovnatelnosti věcného charakteru, tak jsou v hospodaření České televize,“ domnívá se Foldyna.
Juříček nazval ČT umírající organizací
Foldyna narážel na prověrku hospodaření veřejnoprávní televize, kterou nechal zpracovat Pavel Juříček (ANO). „Z pohledu právních předpisů lze hospodaření klasifikovat jako vyrovnané. Je zde nutno však podotknout, že z pohledu reálné ekonomiky, z pohledu podnikatelského, dochází ke krytí nákladů z naspořených zdrojů minulých období, a zde je markantní pokles těchto zdrojů, kdy dochází ke stravování sama sebe,“ řekl dnes ve sněmovně Juříček. Poslanec z ANO si také myslí, že Česká televize žije z minulosti a pokud neušetří půl miliardy ročně, tak v průběhu dvou až tří let dojde ke zvýšení koncesionářských poplatků. V souvislosti s hospodařením pak mluvil o ČT jako o „pomalu umírající organizaci“.
Piráti i ODS kritizovali, že audit ČT nebyl zveřejněn
Opozice se hospodaření ČT zastala a kritizovala Juříčka za to, že audit nezveřejnil. „Tak nám ho ukažte, zveřejněte ho, rozešlete ho, dejte ho médiím, ať víme, o čem se bavíme, ať víme, jaká je skutečná kvalita toho dokumentu,“ vyzval Juříčka poslanec Pirátů Jan Lipavský. Ke stejnému kroku vyzvala Juříčka i Miroslava Němcová (ODS) „Tak, prosím, řekněte, kdo vám tento audit vyhotovil, nechte ho rozmnožit pro všechny členy Poslanecké sněmovny.“ Ta kritizovala konání uzavřeného semináře o hospodaření ČT, který se konal za přítomnosti Rady ČT v budově Parlamentu. „Uzavřený seminář bylo prostě vyřizování si účtů jedněch s druhými. Tím myslím těmi poslanci, kteří prostě nechtějí schválit zprávy o České televizi, hledají způsob, jak znormalizovat Českou televizi, protože Český rozhlas už trošku znormalizovaný mají, a proto zvolili tento formát,“ řekla přítomným poslancům Němcová.
Kalousek označil kritiky hospodaření ČT za „pokrytce“
Tvrdě se do kritiků opřel i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Poslanec za TOP 09 sice uvedl, že finanční bilance České televize není bez chyb, ale z úst představitelů vládních stran je tato kritika pokrytecká. „Porovnám-li tyto dva dokumenty - hospodaření České televize a státní rozpočet, tak je to srovnání asi takové, jako rajská zahrada na straně jedné a neuklizené veřejné toalety po silvestrovské noci na straně druhé! Jestliže u České televize pan poslanec Juříček říká, že žije z podstaty, no tak státní rozpočet žije z budoucnosti. Jestliže pan poslanec Juříček varuje, že možná za několik let by se musely zvednout koncesionářské poplatky, aby byl rozpočet České televize vyrovnaný, tak vy tady zvedáte dramaticky daně, abyste udrželi deficit alespoň 40 miliard korun,“ řekl dnes Kalousek.
Na obranu hospodaření České televize vystoupil i ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ten nepřímo označil některé tvrzení Juříčka za zavádějící. „Není pravda, jak tady zaznělo ve vystoupení, tuším pana Juříčka, že tam nějaké dvě miliardy zmizely. Ty peníze byly investovány, jednak do studia v Brně, jednak do dětského kanálu, jednak do opravy poměrně už dost špatné budovy Kavčích hor, klimatizace. Takže není pravda, že zmizely,“ obořil se na poslance Zaorálek. Předseda klubu lidovců k tomu dodal, že kritici ČT jsou jen nástrojem hybridní války Ruska.
Neschválení zpráv by vedlo zřejmě k odvolání Rady ČT
Většina poslanců za ČSSD, ODS, Piráty, STAN a TOP 09 dnes deklarovala, že výroční zprávu České televize za rok 2016 podpoří. Na programu jsou i dvojice zpráv z roku 2017 a také z loňského roku. Loňskou dvojici zpráv ale ještě neprojednal příslušný výbor. Proti podpoře se naopak vyslovili poslanci za KSČM a SPD. V případě dnešního neprojednání zpráv opozice vládu upozornila, že je připravena svolat mimořádnou schůzi v parlamentu. Pakliže by ke schválení zpráv nedošlo, tak by velmi pravděpodobně byla odvolána Rada ČT. Není přitom vyloučeno, že by došlo i k výměně generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.