V Česku udeřil silný vítr. Tisíce domácností zůstávají bez proudu, popadané stromy komplikují dopravu

Silný vítr působí problémy

Silný vítr na Vysočině

Silný vítr, který v noci vtrhl na naše území, působí problémy. Kvůli popadaným stromům jsou na některých místech komplikace v dopravě, především té železniční. Přes 30 tisíc domácností se kvůli poruchám elektrického vedení ocitlo bez proudu. Hasiči od rána evidují přes 600 výjezdů.

Hasiči měli do 13:00 po celé republice více než 600 výjezdů. Kromě odstraňování stromů a větví zasahovali i u stržených a poškozených střech. Největší problémy hlásil Středočeský, Plzeňský, Jihočeský kraj a Vysočina.

Právě na Vysočině zaznamenali hasiči od 7. hodiny ranní desítky výjezdů. Nejčastěji šlo o popadané větve a stromy, které bránily provozu na komunikacích. Popadané stromy zastavily provoz na železniční trati v úseku mezi Pacovem a Novou Cerekví na Pelhřimovsku, Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy a Lípou a Herálcem na Havlíčkobrodsku. Všechny tyto úseky už by měly být v provozu. Silný vítr poškodil také několik střech.

Mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou shodil vítr strom na kabinu kamionu, podle policie zůstal muž zaklíněný uvnitř. Po vyproštění ho záchranáři převezli do nemocnice v Chrudimi.

Popadané větve byly také příčinou několika poruch elektrického vedení. Ve středních Čechách bylo bez proudu přibližně 15 tisíc odběrných míst. Nejpostiženější oblasti byly Kolínsko, Benešovsko, Kutnohorsko, Praha-východ a Praha-západ. Na mnoha místech jsou domácnosti stále bez elektřiny.

Na Berounsku narazil vlak do spadlého stromu, nikdo se nezranil. Provoz byl kvůli spadlým stromům přerušen na tratích Zadní Třebáň - Lochovice, Lužná u Rakovníka - Chomutov v úseku mezi Měcholupy a Milostínem a na trase Beroun - Rakovník mezi stanicemi Zbečno - Nižbor. V omezeném provozu pak vlaky jezdily mezi Prahou do Benešovem, a to v úseku Benešov - Čerčany.

Situace ve Středočeském kraji se postupně zhoršovala. Mezi 11. a 12. hodinou zaznamenali hasiči největší nárůst událostí v kraji - 46 případů. Následující dvě hodiny znamenaly pro středočeské hasiče dalších skoro 80 událostí, od začátku vyhlášení výstrahy tak vyjeli k více než 200 případům. Nejhůře je na tom okres Praha-východ.

Do půlnoci evidovali hasiči v Plzeňském kraji pouze jeden výjezd kvůli silnému větru. Pak už se ale nezastavili. Zachraňovat situaci, kterou způsobil silný vítr, vyjížděli do rána více než padesátkrát.

„Nejvíce případů je na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku. Ale nevyhnulo se to ani Plzni severu. Stromy padaly nejen do komunikací, ale také na železniční trať, nebo na rodinný dům či na vozidlo," řekl mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že padající stromy naštěstí nikoho nezranily. Také na západě Čech se lidé potýkají s výpadky dodávek elektrického proudu. Počet poruch by měl podle ČEZu přibývat, protože síla větru má kulminovat až po poledni.

Komplikace v železniční dopravě se nevyhnuly ani východu Čech. Na trati mezi Chrudimí a Pardubicemi, ve Starých Jesenčanech, spadl strom na koleje. Některé spoje nevyjely a v úseku musela být zavedena náhradní autobusová doprava. Provoz na trati se povedlo obnovit v 10:10.

Také pražští hasiči evidovali desítky případů souvisejících se silným větrem. Většinou se jednalo o stromy, u jiných případů šlo ale třeba o poškozené pouliční osvětlení, utržený billboard či natrženou střechu.

Vyjeli například k utržené lampě v Bělohorské ulici hned vedle základní školy v době konce výuky. Hasiči lampu uřízli, sundali a energetici odpojili proud. Dosud nejvíce práce měli pražští hasiči mezi jednou a druhou hodinou odpolední, kdy vyjeli dohromady patnáctkrát jak profesionálové, tak dobrovolníci.

Jihomoravští hasiči od rána dosud vyjeli už k 70 událostem v souvislosti se silným větrem, především ke spadlým stromům. Na Hodonínsku v oblasti Kyjova strhl spadlý strom vedení, bez elektřiny je aktuálně téměř 2 000 domácností.

Hasiči zaznamenali první výjezd kvůli odstraňování následků silného větru kolem 08:30, a to do Boskovic na Blanensku. Dopoledne nejčastěji vyjížděli k událostem v Brně a na Brněnsku, událostí ale stále přibývá. „Vyjíždíme do všech okresů, nejméně toho je zatím na Vyškovsku,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Energetická firma E.ON na svém distribučním území k 14:00 evidovala 19 poruch na vedení vysokého napětí, které se dotýkaly přibližně 5 300 domácností. Počet domácností bez elektřiny se dopoledne snížil, ráno jich bylo asi 11 500.

Na Moravě energetici dopoledne evidovali největší omezení v Brně-Líšeň, a to asi u 2 500 domácností. Poruchy se ale ještě dopoledne podařilo opravit. Kolem 14:00 však evidovali dalších téměř 2 000 domácností bez elektřiny, a to v regionu Kyjova, kde spadlý strom strhl vedení.

„Na opravách intenzivně pracujeme, poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme. Příčinou poruch jsou nejčastěji silné poryvy větru a popadané stromy a větve, které poškodily izolátory nebo přímo dráty elektrického vedení“" uvedla vedoucí koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR Martina Slavíková.

Vítr strhává střechy

Hasiči museli vyjet i do pelhřimovské nemocnice, kde se utrhl kus plechu ze střechy jedné z budov areálu. Vítr poškodil 120 metrů střechy, naštěstí nebyl nikdo zraněn. Spadlé plechy napáchaly škody na zaparkovaném autě a sanitce.

A plechy padají i jinde.V Tovačově na Olomoucku se utrhla střecha o velikosti 20x30 metrů. Střechu hasiči zajistili lany, hrozilo totiž, že se celá utrhne a spadne na frekventovanou silnici. Hasiči v pracích pokračují, zásah však komplikuje silný vítr.

Domácnosti bez elektřiny

Kousek od Kamenic ve středních Čechách spadl strom na elektrické vedení, což způsobilo podle odhadu výpadek elektřiny třem tisícům domácností. Technici už pracují na opravách. Podle ČEZu vypadl proud napříč celou ČR asi 24 tisícům rodin.

Meteorologové vydali varování před silným větrem v neděli. Upozorňovali na to, že vítr může polámat stromy oslabené suchem a kůrovcem. Už brzy ráno dosáhl vichr v Krkonoších rychlosti orkánu. Meteorologové zaznamenali konkrétně na Sněžce náraz větru o rychlosti 157 km/h! Provoz lanovky na Růžovou horu i na Sněžku je zastaven. Během odpoledne by měl vítr postupně slábnout. Výstraha pro celou ČR platí do dnešních 20:00.

Hasiči doporučují zajistit okna a dveře, zabezpečit skleníky, omezit pohyb venku i jízdu automobilem, nezdržovat se v blízkosti starších budov, větších stromů a stožárů a nechodit do lesa.

Tagy: