O víkendu bude sněžit téměř po celém Česku. Noční mráz může poškodit ovocné stromy

Nadcházející víkend bude na většině území sněžit, na horách i trvale a vydatně. Teploty během dne vystoupají jen několik stupňů nad bod mazu, noční mráz může poškodit vegetaci. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc varují před možnými zmrazky a sněhovými jazyky. Od pátku vydali výstrahu.

Již od pátku by Češi měli počítat s tím, že opět vytáhnou zimní kabáty. „Bude zataženo, na většině území bude sněžit. Na horách i trvaleji a vydatněji. V polohách nad 600 metrů, později i pod 300 metrů se očekávají také srážky smíšené či dešťové,“ uvádějí meteorologové.

Teploty budou po celý víkend poměrně nízko, během pátku se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C, postupně se bude ochlazovat. Na jižní Moravě teploměr ukáže hodnoty až kolem 8 °C. V noci na sobotu však teploty klesnou pod bod mrazu, pohybovat se budou mezi 2 a -2 °C, ojediněle se může tvořit náledí.

V sobotu zůstane obloha většinou zatažená, na většině území bude znovu sněžit. Na horách se mohou tvořit sněhové jazyky, řidiči by měli zpozornět. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 0 až 4 °C. V noci na neděli klesnou až k -5 °C, hrozí náledí.

Poslední víkendový den bude dál zataženo až oblačno, místy se čekají sněhové přeháňky. Během dne bude srážek i oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 0 až 4 °C.

ČHMÚ v předběžném varování upozornil, že od noci na sobotu zatím do odvolání hrozí v celé zemi mráz ve vegetačním období v platnosti je také výstraha. Nízké teploty mohou poškodit například rozkvetlé ovocné stromy. Nejcitlivější jsou na jarní mrazy meruňky. Výstraha platí také pro tvorbou náledí, a to od pátka do nedělní 9. hodiny.

Po víkendu se začne zvolna oteplovat. Sněžit už má jen na horách, jinde bude pršet, noci ale zpočátku zůstanou mrazivé.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.