CNN Prima News přírodní rezervace

přírodní rezervace

Výpis příspěvků ke štítku „přírodní rezervace“

Muž obviněný ze zapálení Českého Švýcarska se doznal k malým požárům. Hlavní vinu ale odmítá

Aktualizováno

Obžalovaný Jiří Lobotka prohlásil ve čtvrtek u Krajského soudu v Ústí nad Labem vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska. To, že by úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Protože obžalovaný působil chaoticky a zmateně, soudce nařídil před částečným prohlášením viny přestávku. Podle státního zástupce lze jeho prohlášení přijmout.

OBRAZEM: Nejméně navštěvované národní parky. Žádné silnice, nedotčená příroda, sopky i -45 °C

USA se může proti České republice pyšnit hned 63 hlavními národními parky. Do některých z nich v roce 2023 vypravilo jen několik desítek tisíc turistů. Vzhledem k počtu obyvatel – který se pohybuje nad hranicí 330 milionů – se na řadě míst za celou svou výpravu lidé nemusí s nikým dalším setkat. Výjimku tvoří rozmanitá a ničím netknutá příroda a tamní obyvatelé v podobě zvířat či domorodců z místních kmenů. Mnohé možná překvapí, že některé z parků se ani nenacházejí na pevnině, nýbrž na ostrovech. Podívejte se, které z nich se podle údajů CNN dostaly do TOP 15 nejméně navštěvovaných rezervací.

PRIMA ČESKO KVÍZ: Velbloudí farma nebo místo, kde se prohání zubři místo tanků

Zřícenina hradu Lukov, kterou z popela vykřesala parta nadšenců, přírodní rezervace plná vzácných rostlin i živočichů, kteří žijí v místech, kde se dřív proháněli vojáci. Velbloudí farma na jihu Čech nebo dětský ráj v jihlavském Robinsonu. A jedna z impozantních vojenských pevností, která se nesmazatelně zapsala do historie – Terezín. To jsou místa, na která mohli diváci zavítat v rámci pořadu Prima Česko. A nechyběla ani osobnost, která potvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách – Jiří Pačinek, mistr sklář na slovo vzatý.

Dříve vojenské území, dnes chránění jeleni a zubři. Taková je rezervace na Rokycansku

Zubři, divocí exmoorští koně, laně, jeleni, ale i vzácné rostliny a obojživelníci. To vše je k vidění v areálu bývalého vojenského cvičiště, dnešní přírodní rezervaci v Rokycanech. Speciální péči zvířata nevyžadují – nesmí se vůbec dokrmovat, člověk jim zajistí pouze dostatek vody a minerálů. Oboru najdete na jižním okraji Rokycan v místech, kde se dřív proháněli tanky a vojáci.

Zubři a divocí koně prozkoumávají nové prostory rezervace Milovice. Přispěla na ně veřejnost

Ochráncům přírody se podařilo o úterním státním svátku vyfotografovat první velké kopytníky v nové části rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice. Završila se tak snaha o záchranu této části rezervace. Dlouho ji totiž ničilo zarůstání agresivními druhy trav. Otevřena je od června, a to i díky solidaritě veřejnosti. Prospěšná je nejen pro velké kopytníky, ale zvětšením pastvin mohou lépe přezimovat i různé druhy hmyzu.