reklama

Přišli o život hrozným způsobem: Smrt otce s dcerou při střelbě v Plymouthu zasáhla Anglii

Mezi oběťmi čtvrteční střelby v anglickém Plymouthu jsou také tříletá dívenka se svým otcem. Dvaadvacetiletý Jake Davidson na ně zacílil poté, co zastřelil svou matku. Celkem zabil pět lidí, než zbraň otočil proti sobě. Známí nyní vzdávají otci s dcerou hold, píše web The Sun.

reklama

Třiačtyřicetiletý Lee Martyn společně se svou ženou adoptoval tříletou Sofii asi před dvěma lety. V době střelby se nejspíš společně vraceli za rodinou, tu už však nikdy znovu nespatří, píše The Sun. Než stačili dojít domů, teprve dvaadvacetiletý Jack Davidson na ně namířil svou legálně drženou zbraní a vystřelil.

Martynova manželka je zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče v nedaleké nemocnici Derriford, kam po útoku odváželi těžce zraněné oběti. Není ale jasné, zda měla ten den službu.

Známí zesnulých nyní malé dívence a jejímu otci vzdávají hold. Jeden z přátel uvedl, že „nemá slov“. „Byl jsi tak milý, nesobecký chlap, který vždy stavěl každého na první místo. Sdíleli jsme spolu tolik vzpomínek, nikdy nezapomenu, co jsi pro mě v životě udělal, budeš navždy v mém srdci, Lee Martyne,“ uvedl na svém Facebooku Jordan Hoare.

„Děkuji všem široko daleko, kteří jste mě kontrolovali, jestli jsem v bezpečí. Ano, jsem, jsem ale úplně rozrušený, že bratr a neteř mého dobrého kamaráda přišli o život tak hrozným způsobem. Mé srdce truchlí za mého přítele a jeho rodinu v tuto velmi, velmi tragickou chvíli,“ vzpomínal další známý.

Zbraň měl legálně

Davidson začal na nevinné lidi střílet krátce po šesté hodině večer, když zaútočil na dům v ulici Biddick Drive. První obětí Davidsonova běsnění se stala jeho jednapadesátiletá matka Maxine Davidsonová. Syn ji zastřelil ještě doma. Poté vyšel na ulici a zastřelil tříletou Sofii a jejího otce, přičemž ještě vážně zranil dalšího muže a ženu.

Následně Davidson šel do parku, kde zastřelil devětapadesátiletého Stephena Washingtona. Poslední obětí jeho střelby se stala šestašedesátiletá Kate Shepherdová, která podlehla svým zraněním v nemocnici. Davidson poté obrátil zbraň proti sobě, to už na místo spěchaly zásahové jednotky.

Informace o střelbě i jména všech pěti obětí v pátek zveřejnila devonská a cornwallská policie během tiskové konference. Zbraň, se kterou útočník střílel, policisté označili jako „opakovací brokovnici“. Ve Velké Británii je držení takových zbraní legální, pokud mají zásobník maximálně na tři náboje. Policejní šéf hrabství Devon a Cornwall Shaun Sawyer potvrdil, že Davidson měl zbrojní pas z roku 2020.

První útok střelnou zbraní za 11 let

Sawyer neuvedl, zda měl mladík záznam v trestním rejstříku. Podle něj v současnosti policisté neznají ani motiv útoku. „Nikdy za dobu, co tu jsem, jsme nebyli svědky vraždy, po níž by následoval útok střelnou zbraní na náhodné kolemjdoucí a poté sebevražda. Je to naprosto bezprecedentní situace,“ řekl Sawyer.

Davidson se na sociálních sítích prezentoval jako samotář posedlý zbraněmi. Tvrdil o sobě, že se narodil v Arizoně. Na svém youtubovém kanále opakovaně mluvil o neúspěšném milostném životě.

Čtvrteční útok byl prvním řáděním takzvaného aktivního střelce ve Velké Británii od roku 2010, kdy taxikář Derrick Bird v Cumbrii zavraždil dvanáct lidí. Devonská i cornwallská policie potvrdily, že případ nevyšetřují jako terorismus.

„To, co se tu stalo, je tragédie. Terorismus ale z této události můžeme vyloučit,“ uvedl v pátek ministr obrany Ben Wallace. „Je nesmírně důležité, aby naši policisté měli řádnou výbavu a podporu, aby mohli takové věci řešit,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama