V Plymouthu střílel nespokojený muž
Během pouhých šesti minut přišlo o život šest lidí – včetně tříleté dívky. Hromadnou střelbu v anglickém městě Plymouth měl podle tamější policie na svědomí 22letý Jake Davison, který nakonec obrátil zbraň proti sobě. Podle britských médií byl útočník v tzv. „nedobrovolném celibátu“, na což si stěžoval na sociálních sítích. Jeho youtubový i facebookový účet už provozovatelé v reakci na události v Plymouthu smazali.
Střelba se odehrála ve čtvrti Keyham v Plymouthu na jihozápadě Anglie. Policie přijala hlášení o střelbě v 18:10 místního času a na místě byla během šesti minut, řekl novinářům Shaun Sawyer, policejní šéf hrabství Devon a Cornwall. Policie předtím potvrdila, že pět lidí – dvě ženy a tři muži včetně útočníka – zemřelo na místě. Další žena podle policie svým zraněním podlehla po převozu do nemocnice.
Bezpečnostní složky byly podle Sawyera přivolány na adresu, kde Davison zabil 51letou ženu, kterou znal z domu. Pak vyběhl ven a zastřelil malou dívku spolu s jejím 43letým příbuzným, načež těžce postřelil také další dva kolemjdoucí.
Následně vběhl do parku, kde zabil dalšího muže, než ještě před příjezdem strážníků obrátil zbraň proti sobě. Policie později uvedla, že zastřelené dívce byly tři roky. Řádění střelce se celé odehrálo v řádu několika minut.
Britská média přiřadila útočníka k takzvané „incel scéně“, která spojuje osoby neschopné navázat sexuální vztahy. Výraz je zkratkou anglického spojení involuntary celibate, tedy nedobrovolný celibát.
Lidé z této komunity si v sobě mohou vypěstovat nenávist vůči ženám či sexuálně aktivním mužům. Někteří kriminalisté řadí k této subkultuře také norského masového vraha Anderse Breivika a atentátníky z novozélandského Christchurche a německého Halle, uvedla agentura DPA.
Podle deníku The Times si útočník na zveřejněném videu stěžoval, že coby náctiletý nepřišel o panictví. Řekl také, že se cítí „unavený a poražený životem“. Nespokojenost se svým soukromím dával najevo na sociálních sítích, kde údajně měl podle britských médií před třemi týdny naznačit i hromadnou střelbu. Provozovatelé YouTube i Facebooku už útočníkovy účty smazali, zmiňuje televize BBC.
Terorismus to nebyl, střelec měl zbrojní pas
Krátce po incidentu policie oznámila, že střelbu nevyšetřuje jako terorismus. „Nyní nevíme o žádném motivu, bude to předmětem vyšetřování,“ řekl Sawyer. „V tuto chvíli neuvažujeme o terorismu nebo souvislosti s jakoukoli krajně pravicovou organizací nebo jakoukoli jinou podobnou skupinou,“ dodal Sawyer.
Téměř všechny oběti si útočník nejspíše vybral náhodně. Muž měl podle policie zbrojní pas, což by podle BBC mohlo souviset s tím, že Davison pracoval v bezpečnostní firmě Babcock.
Britská ministryně vnitra Patelová na Twitteru incident označila za šokující a vyjádřila soustrast pozůstalým. V Británii, kde platí přísné zákony ohledně držení zbraní, je hromadná střelba spíše vzácným jevem. Čtvrteční incident má nejvíce obětí za více než desetiletí.
V roce 2010 zastřelil muž v severoanglickém hrabství Cumbria svého bratra-dvojče a právníka, přičemž spouštěčem byl nejspíše dědický spor. Následně útočník zabil deset dalších lidí a zhruba stejný počet jich zranil. Poté se sám zastřelil.