Při ranních příznacích zpozorněte. Expert radí, jak poznat nákazu novými mutacemi koronaviru

Koronavirus se vrací

Počet lidí nakažených koronavirem po celém světe roste. Jak onemocnění nezaměnit s běžným nachlazením či chřipkou? Epidemiolog Tim Spector popsal dva příznaky, které v případě covidu převládají, a to zejména ráno.

Ve Velké Británii podle odhadů studie ZOE Health Study od úterý přibylo přes čtyři a půl milionu nových případů nákazy koronavirem. Tamní profesor Tim Spector, který studii vedl, popsal dva klíčové příznaky, na které by si lidé měli dávat pozor, a podle níž lze COVID-19 identifikovat, uvádí web Express.uk. Tyto příznaky jsou nejvíce patrné ráno.

Tím hlavním je podle Spectora ranní únava, která se projevuje i přes dlouhý a kvalitní spánek, dalším pak bolest v krku, taktéž zejména po probuzení. „Pokud člověk tyto problémy zaznamenal, měl by se nechat otestovat,“ konstatoval vědec. Profesor na Twitteru také upozornil, že je v Británii „dvakrát více případů covidu než běžného nachlazení“. Takový poměr prý v minulosti ještě nenastal.

Ve zprávě ZOE Health Study jsou v souvislosti s aktuálními daty o pandemii často uváděny také příznaky jako rýma, bolest hlavy či přetrvávající kašel a únava. Spector konstatoval, že varianty omikron BA.4 a BA.5 způsobují prudký nárůst případů kvůli tomu, že narušují imunitní obranu mnohem účinněji než předchozí varianty.

Odborníci očekávají, že letní vlna pandemie by mohla koncem července kulminovat, pokles bude ale postupný. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 14 710 nových případů. V zemi aktuálně neplatí žádná plošná opatření proti šíření viru, některé nemocnice či sociální zařízení už ale nařídily nošení respirátorů. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučil lidem používání ochrany nosu a úst také v hromadné dopravě. Vláda podle něj od svého nástupu nechce restrikce nařizovat, sází na odpovědnost a dobrovolné dodržování zásad.

Tagy: