CNN Prima News únava

únava

Výpis příspěvků ke štítku „únava“

Kdy skončí střídání času? Změnu zbrzdil covid i rozdělené státy, shoda nepanuje ani mezi Čechy

Již 31. března dojde ke změně takzvaného „zimního“ času na letní, hodinové ručičky se posunou z 2:00 na 3:00. O zrušení nynější praxe se již roky diskutuje jak na úrovni Evropské unie, tak jednotlivých členských států, výsledek je však v nedohlednu. Jak pro CNN Prima NEWS vysvětlil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kvůli koronavirové pandemii došlo k politickému konsensu, že se téma zrušení střídání času začne řešit až po roce 2024. Problém představují rozdělené státy do dvou skupin: jedna si přeje zachovat čas letní, druhá zimní. Shoda však nepanuje ani v Česku. Ačkoliv si většina občanů přeje posun jednou pro vždy zrušit, rozhodnutí, na který čas se trvale přesune, není jednotné.

Alarmující zjištění vědců: Odhalili vážný následek covidu, ohroženější jsou ženy

Američtí vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve středu zveřejnili závěry nové studie zaměřené na Covid-19. Podle nich je u pacientů, kteří onemocnění prodělali, více než čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine chronická únava, než u někoho, kdo tento virus neměl. Lidé s únavou také měli větší pravděpodobnost úmrtí při hospitalizaci, informovaly ABC News.

Potřebují lidé hibernovat jako zvířata? Experti odhalili výsledky studií zaměřených na spánek

Cítíte se v zimních měsících více unavení, máte větší touhu vrátit se do postele a prospat další hodiny? Nejste sami. Jak odhalil výzkum amerických odborníků, nejméně třetina Američanů v zimě spí více, než je u nich běžné. Vědci se zabývali také otázkou, jaký vliv má sezónnost na lidský spánek. Ačkoliv se předpokládalo, že žádný nebo malý, studie spánku v Berlíně odhalila opak. Všichni účastníci výzkumu v zimě spali více ve fázi REM než v létě, uvádí CNN.

Deprese, únava a potíže s pamětí. Následky covidu mohou trvat i několik let, varují experti

Pacienti s onemocněním COVID-19 už neplní nemocnice tak, jako v minulé sezóně. Řada případů má mírnější průběh, který se zas tolik neliší od chřipky. Na rozdíl od ní se ale po onemocnění covidem mohou lidé dlouhodobě potýkat s komplikacemi známými pod označením postcovidový syndrom. Týkat se mohou každého, kdo se nakazil covidem bez ohledu na průběh nemoci, a trvat i několik let. Co vše může být následkem prodělaného onemocnění?

Na Ukrajincích je znát únava. Chvíli po našem odjezdu padaly na Charkov rakety, líčí Češi

Stačilo setrvat jen pár hodin navíc a možná by se čeští dobrovolníci z organizace Team 4 Ukraine stali svědky ruského raketového útoku na Charkov. Sirény zněly ve dne v noci a na Ukrajincích už je vidět únava, třebaže jsou odhodlaní vyhrát, uvedli členové nedávné humanitární výpravy. Ukrajinským obráncům dovezli nejen zdravotnické potřeby, ale také další materiální pomoc.

Někdy ani neudržím kartáček. Olga se potýká s následky covidu, lékaři prý věc zlehčují

Bolest odezní, vezměte si na ni prášek nebo vám předepíšu antidepresiva. S takovými možnostmi se často u lékaře setkává paní Olga, která již třetím rokem bojuje s následky po prodělaném covidu. Takzvaný long covid je diagnóza, o níž se v Česku už téměř nemluví. Evidují se pouze lidé s plicním postižením, nikoliv s neurologickým, kterým trpí právě paní Olga.

Při dlouhém řízení mnohonásobně roste riziko vážné nehody. Experti radí, jak předejít únavě

Blíží se dovolené a řadu řidičů čeká náročná cesta autem. Šoféři, kteří za volantem tráví dlouhé hodiny, se často nevyvarují chyb a cesta může skončit dopravní nehodou. Odborníci řidiče nabádají, aby měli dostatečný příjem tekutin a dávali si časté přestávky. Pokud se řídí šest hodin v kuse, riziko dopravní nehody se zvyšuje až osmkrát.

Elenka trpí epileptickými záchvaty jak na běžícím pásu. Jak se žije se syndromem Dravetové

První epileptický záchvat prodělala malá Elenka už v pěti měsících a trval nekonečných 45 minut. Záchvaty se neustále opakovaly a diagnóza zněla syndrom Dravetové neboli katastrofální epilepsie. Jedná se o vážné genetické onemocnění, které s sebou přináší mnoho dalších zdravotních obtíží. Její příběh CNN Prima NEWS zveřejňuje při příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá vždy na druhé únorové pondělí, letos tedy na 13. února.