Pro budoucí lékaře roste v Brně obří falešný špitál. Vyjde na miliardu korun

Medici z brněnské Masarykovy univerzity budou mít od října šanci učit se v největším simulačním centru v České republice. Pětipatrová budova bude mít rozlohu osm tisíc metrů čtverečních a vyjde na více než miliardu korun. Centrum je financováno z evropských dotací.

Cílem je, aby si studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity mohli co nejreálněji vyzkoušet svou budoucí profesi. Na dostavbu centra upozornily Lidové noviny.

Podle harmonogramu by měla být výuka v rámci zkušebního provozu zahájena letos v září. „Cílem projektu SIMU je inovovat výuku lékařských programů Masarykovy univerzity prostřednictvím zapojení pokročilých prvků simulační medicíny do běžné výuky,“ uvedla Masarykova univerzita.

Má jít o unikátní a největší simulační centrum v České republice, které bude představovat reálné nemocniční prostředí od urgentního příjmu s plně vybavenou maketou sanitního vozu přes heliport, JIP, operační sály, porodní sál, vyšetřovny, stomatologické ordinace, až po standardní nemocniční pokoje.

Medici budou mít i simulátor porodu

Studenti by tak měli mít možnost osvojit si i velmi komplikované úkony v bezpečném prostředí. „Věřím, že centrum bude užitečné. Například medici v Hradci Králové mají figurínu, na které simulují intenzivní péči, ve vedlejší místnosti sedí učitel a může je sledovat na kameře,  promlouvat i za toho pacienta a říkat, co ho bolí,“ popsal CNN Prima NEWS zubní lékař Vít Jiroušek.

„Plánovaný koncept ovlivní zásadním způsobem současnou i budoucí výuku lékařských programů. Simulační centrum je jedinečné nejen svou komplexností, ale především zapojením nejmodernějších prvků do běžné výuky. Každá místnost, simulátor či výuková pomůcka bude mít své pevně zakotvené místo ve výukovém procesu,“ uvedl před časem iniciátor projektu a garant odborné části Petr Štourač.

Projekt vyjde na 1,2 miliardy korun a je financován z evropských dotací pro Výzkum, vývoj a vzdělání. Některé figuríny vyjdou až na několik milionů. „Například porodní simulátor nejvyšší kvality má cenu deset milionů korun,“ řekl Štourač LN.

Více o simulačním centru si můžete přečíst zde.

Tagy: