Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) skočil z posledního 22. místa kandidátky rovnou do Poslanecké sněmovny. Míří tam i včelař, voják, dva Okamurové a Petra „Kvitová“. Nejstaršímu členovi bude nově 77 let a nejmladší je o půl století mladší. Jaké jsou další perličky letošních voleb?
- Skokan roku Holiš
Holiš skončil ve Zlínském kraji na druhém místě hned za šéfem Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, který byl na kandidátce první. Přeskočil také kandidáty na druhém i třetím místě, kteří skončili za ním. Holišovi k tomu stačilo 5 010 preferenčních hlasů.
Zatím ale není jasné, zda si poslanecké křeslo ponechá. Na Facebooku poděkoval všem, kteří přišli k volbám. „Osobně jste mi dali do další práce hejtmana ten nejkrásnější dárek, a to oznámkování naší společné práce. Vážím si toho. Vrátím vám to,“ vzkázal voličům.
- Nejméně hlasů, přesto slaví
Diplomatovi Jaroslavu Baštovi z SPD, který kandidoval v Pardubickém kraji, stačilo pouze 717 preferenčních hlasů, aby se dostal do Sněmovny. Kandidoval však z prvního místa.
- Král kroužků
Předseda STAN Vít Rakušan je v počtu preferenčních hlasů vítězem voleb. A to jak v absolutních číslech, tak i v procentech. Rakušan kandidoval ve svém Středočeském kraji a získal 59 792 hlasů. Roznesl tak premiéra Andreje Babiše (ANO, 38 277 hlasů), vítěze voleb Petra Fialu (Spolu, 38 515 hlasů) i svého kolegu z koalice Ivana Bartoše (Piráti, 14 646 hlasů).
Druhou nejúspěšnější kandidátkou podle počtu preferenčních hlasů se stala pražská lídryně koalice Spolu a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která získala 49 074 hlasů. Fiala byl na třetím místě a Babiš na čtvrtém.
- Poslanec ve věku Zemana
Do Sněmovny míří i lékař Bohuslav Svoboda (ODS). Ten je stejně starý jako prezident Miloš Zeman, je mu 77 let. Svoboda bude nejstarším poslancem, který nově usedne v dolní komoře Parlamentu. Probojoval se tam z šestého místa na kandidátce v Praze.
- Mladík, který na Feriho nemá
Nejmladším členem nové Poslanecké sněmovny bude sedmadvacetiletý Ondřej Babka, který už poslancem byl. Ten kandidoval v Jihočeském kraji z pátého místa. Historicky nejmladším poslancem byl však Dominik Feri (TOP 09), který se do Sněmovny dostal ve 21 letech.
- Petra „Kvitová“
Z dvanáctého místa kandidátky se do Sněmovny probojovala i starostka městské části Brno-Černovice Petra Quittová z hnutí STAN. Zajímavé je, že se její jméno čte stejně jako jméno známé české tenistky Petry Kvitové.
- Dva Okamurové v jednom
Ve Sněmovně po volbách usednou i bratři Tomio a Hayato Okamurovi. První z nich je šéfem hnutí SPD a poslancem již byl. Druhého z nich, kandidujícího za Spolu, vynesly k mandátu preferenční hlasy. Na pražské kandidátce byl až na 15. místě.
- Včelař, voják i zdravotní sestra
Nově zasednou do lavic Sněmovny i lidé nejrůznějších povolání. Například Josef Flek ze STAN je zdravotník a včelař, Radovan Vích z SPD, který už poslance dělal, je voják a plukovník v záloze. Další známá tvář Sněmovny Karla Maříková (SPD) je zdravotní sestra, Karel Smetana (KDU-ČSL) ředitel Arcibiskupského zámeckého vinařství v Kroměříži a Tomáš Dubský (STAN) starosta obce Vysočina a dobrovolný hasič.
- Volný i Babišová
Do Sněmovny se opět dostala poslankyně za ANO Andrea Babišová. Její jméno je stejné jako premiéra Andreje Babiše, akorát v ženském znění. Příbuzní se šéfem ANO nejsou. Také se tam znovu bude objevovat příjmení „Volný“. Akorát jde o Jana Volného z ANO, které už v lavicích Sněmovny také seděl. Lubomír Volný z Volného bloku se do dolní komory Parlamentu nedostal. Jeho strana skončila pouze s 1,33 procenta.
- Nejmenší rozdíl v historii
Necelých 0,7 procentního bodu, který dělí Spolu a ANO, je vůbec nejmenším rozdílem mezi vítězem a druhým subjektem v historii voleb do Poslanecké sněmovny. Dosud nejtěsnějším rozdílem zvítězila v roce 2013 ČSSD nad hnutím ANO (o 1,8 procentního bodu) a o tři roky dříve ČSSD nad ODS (o 1,86 procentního bodu). Naopak před čtyřmi lety zaznamenalo vítězné ANO rekordní náskok před druhou ODS, dělilo je zhruba 18 procentních bodů. V roce 1992 ve volbách do České národní rady měla ODS před druhým Levým blokem náskok 15,7 procentních bodů.