reklama

Proslavil ji film Prázdniny v Římě, byla autem i vrtulníkem. Vespa slaví 75 let

Známý módní skútr Vespa slaví 75. narozeniny. Od roku 1946 se ho prodalo na 19 milionů kusů. Snad i díky slávě, kterou mu zajistil klasický film s Audrey Hepburnovou. Značka se dnes prodává v 83 zemích světa včetně České republiky.

reklama

Sembra una vespa! – tedy přeloženo do češtiny: Vypadá jako vosa! To prý zvolal Enrico Piaggio, syn zakladatele známé značky italských motocyklů, která dodnes nese jeho jméno. Tím se také začala psát historie nejslavnějšího skútru na světě. Stalo se to v roce 1946, když si průmyslník prohlížel nový motocykl původně označený jako Piaggio MP6. Nešlo tehdy ale o módní záležitost. Měl se místo toho stát levným dopravním prostředkem pro všechny a rozpohybovat tak válkou zpomalenou Itálii i její ekonomiku.

Stroj vycházel ze staršího modelu, který chtěl ještě před druhou světovou válkou podnikavý Piaggio nabídnout italské armádě. Než s ním ale stačil zaznamenat úspěch, přišel mír a bylo po obchodu. Zbývalo jediné – nabídnout stroj lidem, kteří si nemohli dovolit osobní auto.

Inspirace v letectví

Oblé tvary skútru, tak trochu kopírující styl v soudobém letectví (Piaggio za války stavěl letadla pro Mussoliniho), působily až příliš futuristicky. Nakonec ale zvítězila nízká cena a také plochá podlaha. To byl hit, díky němuž si Vespu začaly pořizovat krásné Italky. Už v roce 1947 prodal Piaggio 2 500 skútrů.

Vespě pomohla k titulu legendy i účast ve slavném snímku Prázdniny v Římě.
Vespě pomohla k titulu legendy i účast ve slavném snímku Prázdniny v Římě.
Zdroj: Národní filmový archiv

Velkým zlomem pro něj byla účast skútru v jednom z nejslavnějších filmů historie. Prázdniny v Římě přišly do kin v roce 1953. Gregory Peck a Audrey Hepburnová v něm jezdili na Vespě, jež se ihned stala legendou. Mimochodem – Vespa během své existence měla řadu podob, včetně vojenského speciálu, autíčka pro nenáročné řidiče, a dokonce miniaturního vrtulníku.

Jak některé zajímavé modely Vespy vypadaly, se můžete podívat v následující fotogalerii:

/ fotografií

Dnes už Vespa rozhodně není levnou značkou. Koncern Piaggio, pod jehož křídla dodnes spadá, nyní logicky těží z její popularity, a tak její stroje spadají spíš do luxusní kategorie. Přesto patří pořád k velmi oblíbeným jednostopým „přibližovadlům“. Aktuálně se prodává v 83 zemích světa včetně Česka a k 75. narozeninám se jí podařilo vyrobit skútr s pořadovým číslem 19 milionů. V úvodu článku se můžete podívat na video, které vzniklo před pěti lety k 70. narozeninám Vespy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Počasí

Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka

Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka

Vytrvalé deště zvedají hladiny řek v Česku. Druhého stupně od rána dosahuje Úslava u Koterova, Klabava v Nové Huti a Smutná u Ratají. Úslava u Prádla se vyšplhala na 3. stupeň. V noci na Opavsku stoupla na nejvyšší povodňový stupeň také řeka Hvozdnice. V Jakartovicích se pak vylila z koryta a velká voda udeřila i v Šilheřovicích. K ránu se ale řeka Hvozdnice vrátila do normálu.

Rozhovor

Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Současný předseda Pirátů Ivan Bartoš se krátce před svým zvolením do čela strany v roce 2009 nechal slyšet, že by neměl problém s tím, kdyby byla Evropa muslimská a přiznal i fakt, že v roce 2003 hlasoval proti vstupu Česka do Evropské unie. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS své tehdejší postoje vysvětluje tím, že šlo o mladickou rebelii zapříčiněnou i nedostatkem informací. Dnes je za členství v EU rád a problém by měl i s muslimskou Evropou.

Koronavirus mohl uniknout z laboratoře. Nemůžeme to vyloučit, kritizují WHO vědci
České policii nevěřím, řekl Andrej Babiš mladší. A zveřejnil nové dokumenty své kauzy
Program mistrovství světa v hokeji v Lotyšsku: Češi začínají za týden proti Rusům
Izraelci zaútočili na podzemní město Hamásu. Z Gazy přesto stále srší stovky raket
reklama
reklama
S muslimskou Evropou nemám problém, psal před lety Bartoš. Hlasoval proti vstupu do EU

Politika

Domácí zpravodajství

Epidemioložka: Někteří lidé si nevytvoří dostatek protilátek ani po očkování
Další články
reklama
reklama