reklama

Proslavil ji film Prázdniny v Římě, byla autem i vrtulníkem. Vespa slaví 75 let

Známý módní skútr Vespa slaví 75. narozeniny. Od roku 1946 se ho prodalo na 19 milionů kusů. Snad i díky slávě, kterou mu zajistil klasický film s Audrey Hepburnovou. Značka se dnes prodává v 83 zemích světa včetně České republiky.

reklama

Sembra una vespa! – tedy přeloženo do češtiny: Vypadá jako vosa! To prý zvolal Enrico Piaggio, syn zakladatele známé značky italských motocyklů, která dodnes nese jeho jméno. Tím se také začala psát historie nejslavnějšího skútru na světě. Stalo se to v roce 1946, když si průmyslník prohlížel nový motocykl původně označený jako Piaggio MP6. Nešlo tehdy ale o módní záležitost. Měl se místo toho stát levným dopravním prostředkem pro všechny a rozpohybovat tak válkou zpomalenou Itálii i její ekonomiku.

Stroj vycházel ze staršího modelu, který chtěl ještě před druhou světovou válkou podnikavý Piaggio nabídnout italské armádě. Než s ním ale stačil zaznamenat úspěch, přišel mír a bylo po obchodu. Zbývalo jediné – nabídnout stroj lidem, kteří si nemohli dovolit osobní auto.

Inspirace v letectví

Oblé tvary skútru, tak trochu kopírující styl v soudobém letectví (Piaggio za války stavěl letadla pro Mussoliniho), působily až příliš futuristicky. Nakonec ale zvítězila nízká cena a také plochá podlaha. To byl hit, díky němuž si Vespu začaly pořizovat krásné Italky. Už v roce 1947 prodal Piaggio 2 500 skútrů.

Velkým zlomem pro něj byla účast skútru v jednom z nejslavnějších filmů historie. Prázdniny v Římě přišly do kin v roce 1953. Gregory Peck a Audrey Hepburnová v něm jezdili na Vespě, jež se ihned stala legendou. Mimochodem – Vespa během své existence měla řadu podob, včetně vojenského speciálu, autíčka pro nenáročné řidiče, a dokonce miniaturního vrtulníku.

Jak některé zajímavé modely Vespy vypadaly, se můžete podívat v následující fotogalerii:

Dnes už Vespa rozhodně není levnou značkou. Koncern Piaggio, pod jehož křídla dodnes spadá, nyní logicky těží z její popularity, a tak její stroje spadají spíš do luxusní kategorie. Přesto patří pořád k velmi oblíbeným jednostopým „přibližovadlům“. Aktuálně se prodává v 83 zemích světa včetně Česka a k 75. narozeninám se jí podařilo vyrobit skútr s pořadovým číslem 19 milionů. V úvodu článku se můžete podívat na video, které vzniklo před pěti lety k 70. narozeninám Vespy.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně
K věci

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně

Bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková v letošních volbách kandiduje za Volný blok, jehož hlavní tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný. Jeho chování v Poslanecké sněmovně, kde už dvakrát odmítl odejít z řečniště a odkud ho musela násilím vyvést ochranka, považuje za sympatické. Naproti tomu kritizuje vystoupení šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v sále Sněmovny. Bobošíková to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Politolog Kubáček: Okamura je politický chameleon. Vytahuje témata, jak se mu hodí

Předseda SPD Tomio Okamura vytahuje určitá témata jen podle toho, jak se mu to v daný okamžik nejvíce hodí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Vzhledem k tomu označil Okamuru za „klasického politického chameleona“. Další odborník Stanislav Balík zmínil, že Okamura se nesnaží zlákat průměrné voliče, ale spíše ty, kteří jsou vyhranění.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

reklama