CNN Prima News Benito Mussolini

Benito Mussolini

Výpis příspěvků ke štítku „Benito Mussolini“

Dvojí tvář italské vlády. Chce masivně podpořit Ukrajinu, dohání ji ale fašistická minulost

15. listopadu 2022 06:28

Čerstvě jmenovaná italská premiérka Giorgia Meloniová vyjádřila výraznou podporu Ukrajině, které chce i přes námitky vládních kolegů v čele s bývalým předsedou vlády Silviem Berlusconim poslat ještě více vojenského materiálu. Její stranu – Bratři Itálie – však i nadále stíhají problémy s fašistickou minulostí. Politička naposledy schytala kritiku za jmenování jednoho ze svých spolustraníků na nižší vládní pozici, přestože do médií unikla jeho fotografie s páskou, na které má nacistický hákový kříž.

Řád Bílého lva získal od Masaryka také Mussolini. Za socialismu zase Che Guevara či Kaddáfí

28. října 2022 05:11

Prezident Miloš Zeman se chystá v pátek rozdat státní vyznamenání. Nejvyšší Řád Bílého lva přitom v minulosti získala i řada diktátorů či dalších osob, které historie hodnotí velmi problematicky. Předávání cen komunistickým pohlavárům z celého světa nebylo v době socialismu takovým překvapením, ale zajímavé je, že ve 20. letech předal Tomáš Garrigue Masaryk nejvyšší státní vyznamenání například také Benitu Mussolinimu, který se již v té době hlásil k politickým vraždám a v Itálii tvrdě likvidoval jakoukoliv demokratickou opozici.

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

2. října 2022 22:38

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

28. září 2022 16:03

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Itálii poprvé povede žena. Meloniová má fašistickou minulost, obdivuje Orbána i fantasy

26. září 2022 13:40

Itálii s největší pravděpodobností poprvé v historii povede žena. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová ovládla volební klání s více než 26 procenty odevzdaných hlasů a společně se svými pravicovými spojenci míří k sestavení vlády. Zahraniční média a experti ovšem upozorňují, že jde o velmi kontroverzní postavu. Bratři Itálie jsou považováni za krajně pravicovou stranu, která byla založena příznivci diktátora Benita Mussoliniho. Sama Meloniová za sebou má minulost ve fašistické organizaci.

Držel orla a přidal fašistický pozdrav. Lazio vyhodilo klubového sokolníka

21. října 2021 15:04

Většina fotbalových klubů má nějakého maskota. Nejčastěji nějakou stylizovanou postavu, za kterou se převléká muž nebo žena. V italském Laziu se vymykají standardům a mají reálného maskota – samici orla bělohlavého se jménem Olympia. A tu měl při zápasech dlouhé roky na starosti sokolník Juan Bernabè. Už nemá, protože byl natočen, jak při zápase dělá fašistické gesto a pořvává přezdívku nechvalně proslulého diktátora Benita Mussoliniho.

Podmaní si Mussolini opět Itálii? Pravnuk diktátora má kontrakt ve fotbalovém Laziu

3. února 2021 16:09

Už brzy možná v populární fotbalové soutěži Serie A uvidíte pobíhat hráče se jmenovkou „Mussolini“. Nepůjde o žádné vzývání nechvalně proslulého diktátora z druhé světové války a zakladatele fašismu Benita Mussoliniho. Pravnuk popraveného vůdce Romano podepsal profesionální smlouvu s Laziem Řím. Tedy klubem, jehož fanouškovský tábor měl v minulosti nehezkou shodou okolností několik „fašistických excesů“.