reklama

Prouza: S další vlnou koronaviru je třeba počítat, vláda ať se poučí v zahraničí

Vláda řeší možnost znovuotevření obchodů a restaurací díky zlepšující se situaci s pandemií koronaviru. Dojde na rozvolnění opatření? Neotočí nakonec vláda? A na co by se měli Češi v nadcházejících měsících připravit? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byl prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

reklama

„Všichni musíme počítat s tím, že přijde nějaká další vlna,“ prohlásil ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Prouza. Prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu ČR říká, že je lepší být připravený i na ty nejhorší scénáře.

Aktuálně se přitom řeší možné znovuotevření obchodů a celkové rozvolnění opatření, jelikož protiepidemický systém (PES) vykazuje údaje, podle nichž by na uvolnění mělo dojít. Sám Prouza si však není jistý, že by se od nadcházejícího týdne obchody znovu otevřely. „Bylo vidět, jak dneska už někteří ministři začali couvat z toho slibu, který dávali ještě v pondělí. Mluvili o tom, že se posouváme do oranžového (třetího) stupně. Dneska najednou ministr zdravotnictví a vnitra začali couvat. Ten strach z toho, co se stane, jenom ještě znovu vzrostl,“ řekl Prouza v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Situace, že by se znovu musely zavírat obchody, podle Prouzy může opět nastat. „Bojím se, že si to musíme umět představit,“ řekl prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu ČR. Pomoci by sice mohla vakcína, ale na ni si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Vláda již od jara přišla s mnoha opatřeními v boji proti pandemii koronaviru. Řada lidí je během posledních měsíců napadala. Podle Prouzy jim většinou nerozuměli, protože v nich vláda zanechala nelogické věci. Prouza však říká, že vláda nemusí žádná nová pravidla vymýšlet. „Stačí, když se podívá do zahraničí,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama