reklama

Prouza: Žádná jiná vláda nedala lidem tolik předvolebních dárečků, ceny značně porostou

Česko zažívá inflační šok, ceny rostou nejrychleji za 13 let. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy na tom má vláda zhruba třetinový podíl. „Zvyšovat platy státním zaměstnancům nemá smysl, roztáčíme tím inflační spirálu. Počátek nového roku přinese šok,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

Inflace v srpnu stoupla meziročně na 4,1 procenta. Zdražují potraviny, benzin, energie, stavební materiál i nemovitosti. I když někteří politici v tomto ohledu kritizují vládu, podle Tomáše Prouzy je zrychlení inflace globálním jevem, který trápí prakticky všechny ekonomiky světa.

Přesto ve vysílání CNN Prima NEWS naznačil, že se kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně zvyšování platů státním zaměstnancům, které nejvíce prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), chová populisticky.

„Vláda má na vysoké inflaci zhruba třetinový podíl. Zvyšovat platy státním zaměstnancům nemá smysl, roztáčíme tím inflační spirálu. Žádná česká vláda v historii nedávala lidem tolik předvolebních dárečků. V minulosti se voličům slibovalo, teď to vláda rovnou dělá,“ řekl Prouza.

Podle něj Čechy čekají velmi drahé Vánoce. „Nejvíce budou zdražovat energie. To Česká národní banka zvyšováním úrokových sazeb nijak neovlivní. Počátek nového roku přinese šok v energiích, potravinách i bydlení,“ řekl. Pro některé lidi může reálná inflace už teď výrazně překračovat 5 procent. Záleží na tom, jak mají sestavený inflační koš.

„Každý má inflaci jinou. Třeba mladí lidé dávají za bydlení třetinu z investičního koše, u těch už je inflace daleko vyšší než 5 procent,“ vysvětlil Prouza. Podle druhého hosta debaty, ekonoma Štěpána Křečka, vláda nedisponuje příliš mnoha nástroji, jak raketový růst cen zastavit.

„Mohla by snížit DPH či spotřební daň. Ani jednu věc asi neudělá. Věc je tedy na České národní bance a jejím zvyšováním úrokových sazeb,“ řekl. Proti zvyšování úrokových sazeb se však v neděli vyslovila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Je to naprosto její (ČNB, pozn. red.) kompetence, ale už rozpočtem 2022 startujeme plán konsolidace veřejných financí a nevím, jestli je úplně šťastné, že nastanou měnové restrikce. Nejsem z toho nadšená, i když rozumím, že inflace ČNB znervózňuje,“ uvedla ministryně. Guvernér ČNB Jiří Rusnok další zvýšení úrokových sazeb považuje v rámci boje proti inflačním tlaků za nezbytné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama