reklama

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

„Bylo nám vyčítáno, že máme konat a neohlížet se na budoucí vládu. Proto jsme se rozhodli přijít s povinným očkováním pro určité skupiny,“ hájil svůj návrh Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS.

Očkování by od 1. března příštího roku mohlo být povinné pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, hasiče, policisty, vojáky a vězeňskou službu, k tomu také pro všechny lidi starší 60 let. Výjimku budou mít pouze ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů.

Háček je však v tom, že nastupující kabinet včetně kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) má k povinnému očkování především pro starší věkové skupiny opatrnější postoj. „Pochybuji o tom, že je to správná cesta, jak vyřešit situaci,“ komentoval plán Válek.

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje vyhláška. Budoucí kabinet by tak rozhodnutí současné vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) v demisi mohl jednoduše zrušit.

„Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Není to zákon, je to vyhláška. Ta je velmi snadno změnitelná. Já teď ale činím to, co myslím, že je v této situaci správné,“ hájil se Vojtěch.

Cesta, jak se vyhnout dalším lockdownům

Podle končícího šéfa resortu zdravotnictví by mělo být povinné očkování vybraných skupin nástrojem, jak se vyhnout dalším lockdownům. „Abychom předešli v budoucnu zahlcování nemocnic covidem, lockdownům a ničení ekonomiky, je jedinou cestou vysoká proočkovanost,“ dodal Vojtěch a naznačil tak, co je skutečným cílem vlády – zvýšit celkovou proočkovanost populace.

Epidemická situace v Česku se i nadále zhoršuje. Denně přibývají rekordní počty nově nakažených. Nemocných s covidem je aktuálně téměř 270 tisíc Čechů. Hospitalizovaných pak už více než šest tisíc. Některé nemocnice proto hlásí plné kapacity.

V úterý se proto dokonce oba rivalové na postu premiéra – Andrej Babiš a Petr Fiala – postavili vedle sebe na společné tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku, aby propagovali očkování. Podle iniciativy je možné zorganizovat podání milionu posilovacích dávek vakcíny během jediného týdne.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama