reklama

Jsme údajně pozitivní na COVID i bez testu, píší lidé. Stejný příběh koloval už v USA

Lidé před odběrovým místem na pražském Václavském náměstí
Foto: ČTK

Na sociálních sítích se šíří příběhy, podle nichž různým lidem přišla zpráva, že mají pozitivní výsledek testu na koronavirus. Na něm ale prý nikdy nebyli, pouze poskytli své osobní údaje a z odběrového místa poté kvůli příliš dlouhé frontě odešli. Podobné příspěvky se přitom už na jaře a v létě objevovaly v zahraničí. Je tedy možné, že jde o sdílený hoax. I podle ministerstva zdravotnictví je něco takového nepravděpodobné, příběhy nicméně hodlá prověřit.

reklama

Jeden z příspěvků, který koluje na českých sociálních sítích, vypráví o lidech, kteří chtěli odcestovat na Tenerife. Jména autor, jehož totožnost je také neznámá, nezmiňuje. Odlet si měli dovolenkáři rozmyslet na letišti poté, co viděli řadu čekatelů na testování na COVID-19. „Byla obrovská fronta, tak se rozhodli odjet domů, že poletí až za dva dny, jelikož je v podstatě jedno, kdy se na Tenerife dostanou. Za dva dny jim přišel e-mail z letiště, že jejich testy na COVID vyšly jako pozitivní. Ti lidé ale přitom vůbec testováni nebyli,“ stojí v textu.

Podobně hovoří i další příspěvek. „Mamky kámoška šla s jejich dcerou na testy. Zaregistrovali se, ale jelikož tam byl milion lidí, tak odešli. Za pár dní jim přišla zpráva, že jsou pozitivní,“ napsala na Twitteru uživatelka pod přezdívkou sahoskova. Tweet už ale z jejího profilu zmizel.

Ani jednoho autora příspěvku není možné oslovit. U prvního zmíněného je totiž zamazán, u druhého sice viditelný je, ale na Twitteru má zamčený účet a nereaguje na komunikaci. Základ příběhu se navíc téměř shoduje s příspěvky, které v minulosti kolovaly na sociálních sítích především ve Spojených státech amerických.

Stejný příběh na Floridě

Guvernér Floridy Ron DeSantis měl v létě na tiskové konferenci informovat o tom, že se objevilo několik případů, podle nichž měli lidé pozitivní výsledek na COVID-19, přestože nebyli testováni. Stávalo se to prý zpravidla Američanům, kteří lékařům poskytli své osobní údaje, kvůli dlouhé frontě ale odešli ještě před testem.

K tématu

„Zavolali mi z odběrového místa a řekli mi, že jsem měla pozitivní test. Já jim na to odpověděla: ‚Pozitivní na co?’ Oni že prý na COVID, na což jsem odpověděla: ‚To je nemožné. Nikdy jsem nebyla testována’,“ uvedla pro americkou televizi WWSB jistá Mindy Clarková.

„Aby se testy vrátily pozitivní, přestože nedošlo k odběru vzorku, je problematické. Slyšel jsem už dost, aby mě to znepokojilo,“ prohlásil podle tamních médií guvernér.

Podobné příběhy se na jaře objevovaly také v Itálii, která byla pandemií koronaviru v té době z Evropy nejvíce zasažená.

Ministerstvo zdravotnictví i tak chce prověřovat

Ministerstvo zdravotnictví ČR i přes možnost, že může jít o nepravdivé informace, redakci CNN Prima NEWS sdělilo, že se zmíněnými příspěvky bude zabývat. „Vzhledem k tomu, že výsledek by měl být odesílán až na základě vyšetření vzorku, jsou tyto dva popsané případy na sociálních sítích velmi nestandardní,“ uvedla šéfka tiskového odboru resortu Renata Povolná.

Česko v posledních dnech zažívá denně rekordní nárůsty počtu případů nákazy. Nejnovější rekord je ze středy, kdy přibylo 2 139 pozitivních případů, což je o 464 více než v úterý. Průběh nemoci je u nich většinou mírný nebo bez příznaků, s COVID-19 bylo podle údajů k pondělku v nemocnici 333 lidí, v těžkém stavu bylo 78 z nich. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

K tématu

Tagy: testování Ministerstvo zdravotnictví USA koronavirus COVID-19 Pandemie koronaviru
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama