reklama

Pollert: Nejsme ve válce. Nakažených je možná desetkrát více, ale panika je zbytečná

Proč podle něj kolem šíření koronaviru panuje zbytečná panika? Proč je třeba brát pandemii s humorem? A jak jsou nemocnice připravené na nápor pacientů? Na to v pořadu Interview moderátorky Lucie Hrdličkové odpovídal lékař a dvojnásobný olympijský medailista Lukáš Pollert.

reklama

Bývalý vodní slalomář pracuje na kardiochirurgii v pražské Fakultní nemocnici Motol, kde podle něj nedochází k žádnému výraznému nárůstu počtu těžce nemocných pacientů s nemocí COVID-19. „Nejsme v žádném válečném stavu a není důvod k panice. Stejně jako na jaře nejsou čísla nakažených nijak alarmující pro náš zdravotní systém,“ míní lékař.

Pacientů s koronavirem, kteří potřebují plicní ventilaci je podle něj v Česku minimum. „U nás v nemocnici jsou na ventilovaných lůžkách dva pacienti s koronavirem, jsme připraveni na padesát. Když se na jaře pozastavily běžné operace, nemocnice zela prázdnotou, těch pacientů bylo málo,“ popsal Pollert. Teď je podle něj situace ještě příznivější. „Jsme předimenzovaní na to, abychom to dokázali zvládnout,“ dodal.

K tématu

Olympijský vítěz se dívá skepticky také na počty nakažených, které každý den zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. „Nějakých 1 600 za den? To pro mě není číslo, které by na mě udělalo dojem. Těch nakažených může být klidně 16 tisíc, ale jsou bezpříznakoví. Já ani nevím, kdo na ty testy chodí,“ pronesl Pollert v pořadu Interview.

Byli jsme připraveni, že Česko skončí jako Itálie

V rozhovoru pro CNN Prima NEWS lékař prozradil, že u nás očekával mnohem dynamičtější vývoj koronavirové nákazy. „Strach jsem vůbec neměl, já mám rád, když jsme zahlceni komplikovanou a těžkou prací. Byl jsem připravený, že to bude jako v Itálii,“ řekl a doplnil: „Ten koronavirus bývá u lidí poslední kapka, umírající pacienti mají řadu jiných nemocí.“

Pollert ani nevnímá, že by v nemocnicích trpěli nějakou personální krizí. V případě, že někdo skončí kvůli koronaviru v karanténě, většinou se to prý řeší tak, že lékař pokračuje v práci, ale nasadí si účinnější respirátor.

Největším problémem tak podle Pollerta zůstává strach. „Strach, úzkost a deprese jsou spouštěči mnoha nemocí. Zhoršují imunitu a způsobují přetaženost. To jsou rizikové faktory, ale když se člověk hýbe, sportuje, nekouří, má dobrou náladu, tak má vystaráno,“ uzavřel.

Interview Lucie Hrdličkové s Lukášem Pollertem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: strach rozhovor Interview Lukáš Pollert koronavirus panika

Další hlavní zprávy

reklama
Republikáni ztrhali film o twerkujících dívkách. Obamová údajně podporuje pedofilii
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama