Pollert: Nejsme ve válce. Nakažených je možná desetkrát více, ale panika je zbytečná

Lukáš Pollert byl hostem pořadu Interview.

INTERVIEW, Lukáš Pollert - 16.9. v 12:33

Proč podle něj kolem šíření koronaviru panuje zbytečná panika? Proč je třeba brát pandemii s humorem? A jak jsou nemocnice připravené na nápor pacientů? Na to v pořadu Interview moderátorky Lucie Hrdličkové odpovídal lékař a dvojnásobný olympijský medailista Lukáš Pollert.

Bývalý vodní slalomář pracuje na kardiochirurgii v pražské Fakultní nemocnici Motol, kde podle něj nedochází k žádnému výraznému nárůstu počtu těžce nemocných pacientů s nemocí COVID-19. „Nejsme v žádném válečném stavu a není důvod k panice. Stejně jako na jaře nejsou čísla nakažených nijak alarmující pro náš zdravotní systém,“ míní lékař.

Pacientů s koronavirem, kteří potřebují plicní ventilaci je podle něj v Česku minimum. „U nás v nemocnici jsou na ventilovaných lůžkách dva pacienti s koronavirem, jsme připraveni na padesát. Když se na jaře pozastavily běžné operace, nemocnice zela prázdnotou, těch pacientů bylo málo,“ popsal Pollert. Teď je podle něj situace ještě příznivější. „Jsme předimenzovaní na to, abychom to dokázali zvládnout,“ dodal.

Roušky pro seniory jsou znehodnocené. Vláda riskuje ohrožení zdraví i porušení zákona

Patnáct milionů roušek a tři miliony respirátorů. Tato zásilka má být rozeslána seniorům po celé republice. Jenže pracovníci pošty dostali za úkol vybalit roušky z originálního balení a po pěti kusech je vkládat do obálky. Tím ale riskují porušení zákona a možné ohrožení zdraví seniorů. Do České pošty se vypravili kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Informaci zveřejnil web Zdravotnický deník.

Olympijský vítěz se dívá skepticky také na počty nakažených, které každý den zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. „Nějakých 1 600 za den? To pro mě není číslo, které by na mě udělalo dojem. Těch nakažených může být klidně 16 tisíc, ale jsou bezpříznakoví. Já ani nevím, kdo na ty testy chodí,“ pronesl Pollert v pořadu Interview.

Byli jsme připraveni, že Česko skončí jako Itálie

V rozhovoru pro CNN Prima NEWS lékař prozradil, že u nás očekával mnohem dynamičtější vývoj koronavirové nákazy. „Strach jsem vůbec neměl, já mám rád, když jsme zahlceni komplikovanou a těžkou prací. Byl jsem připravený, že to bude jako v Itálii,“ řekl a doplnil: „Ten koronavirus bývá u lidí poslední kapka, umírající pacienti mají řadu jiných nemocí.“

Pollert ani nevnímá, že by v nemocnicích trpěli nějakou personální krizí. V případě, že někdo skončí kvůli koronaviru v karanténě, většinou se to prý řeší tak, že lékař pokračuje v práci, ale nasadí si účinnější respirátor.

Největším problémem tak podle Pollerta zůstává strach. „Strach, úzkost a deprese jsou spouštěči mnoha nemocí. Zhoršují imunitu a způsobují přetaženost. To jsou rizikové faktory, ale když se člověk hýbe, sportuje, nekouří, má dobrou náladu, tak má vystaráno,“ uzavřel.

Interview Lucie Hrdličkové s Lukášem Pollertem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: