reklama

Prymula: Nejde dosáhnout kolektivní imunity, i očkovaní jsou infekční

Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS opět připomněl, že očkování je nejsilnější zbraní v boji proti koronaviru. Vakcinaci by doporučil především rizikovým skupinám. Dosažení často diskutované kolektivní imunity však podle něj možné není, protože virus přenášejí i očkovaní.

reklama

Počet aktivních případů koronaviru je v ČR nejvyšší od konce května. Přesto nejdůležitější číslo vůbec – počet hospitalizovaných – zatím nijak výrazně nestoupá. V současnosti je nakažených v nemocnici 96.

Podle epidemiologa Romana Prymuly jsou i nadále denní přírůstky infikovaných důležité. „Všechna čísla mají svůj význam. Když se na ně nyní díváme, zajímají nás spíš z epidemiologického hlediska než ze zdravotního. Člověk nemusí být nemocný, ale stejně může být potenciálním šiřitelem viru. Ten se pak může dostat mezi rizikové skupiny,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

I když současná čísla nejsou zrovna příznivá, Prymula nepředpokládá, že by v Česku hrozil další lockdown. „Jsme na počátku exponenciálního nárůstu. Pokud bude trend pokračovat, myslím, že by mohlo dojít na regionální opatření, nikoliv však plošná,“ ujišťoval bývalý ministr zdravotnictví.

Situace jako ve Slovinsku?

Sílu případné další vlny přirovnal k té, které panuje ve Slovinsku. V zemi se zhruba dvěma miliony obyvatel je v současnosti necelých osm tisíc aktivních případů. Pro srovnání – v Česku je nakažených zhruba ke třem tisícům.

S ohledem na proočkovanost, kdy skoro šest milionů Čechů už absolvovalo druhou dávku vakcíny, a na poměrně vysoký počet Čechů s protilátkami podle Prymuly svítá na lepší časy. „Nejde dosáhnout kolektivní imunity, protože i očkovaní jsou infekční. Pokud tu ale bude omezená cirkulace, nebudou vznikat mutace a pak už nebudeme žít v takové křeči,“ dodal.

Někteří odborníci však varují před možnou pátou vlnou. Evoluční biolog Jaroslav Flegr se dokonce obává, že další vlna přijde ještě tento rok a že by mohla být ze všech nejsilnější. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekli, že se zhoršením počítali, situace podle nich ale není dramatická. S tím souhlasí i Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

reklama