reklama

Prymula o školách: Testování je lepší než mít celý den roušky. Prodloužené volno je rozumné

Podle epidemiologa Romana Prymuly by školáci měli mít prodloužené podzimní prázdniny. Středeční návrh některých krajských hygienických stanic a hejtmanů považuje za rozumný. V Novém dni na CNN Prima NEWS se rovněž přiklonil na stranu ministra školství Roberta Plagy (za ANO), který nesouhlasí se zavedením povinné ochrany úst pro některé školáky při výuce a preferuje testování.

reklama

Zatímco pravidla pro kontrolu v restauracích nebo konec hrazených testů na covid už vláda schválila, na opatřeních pro školy se ministři zatím neshodli. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce, aby v krajích s nejhorší epidemickou situací nosily děti starší 12 let roušku i při výuce ve třídě. Aktuálně platí, že musí mít děti zakrytá ústa a nos jen o přestávkách, kdy nejsou v lavici.

Návrh ale vadí Robertu Plagovi (za ANO). Resort školství dlouhodobě prosazuje proti rouškám spíše testování, a to alespoň v regionech s horší epidemickou situací. Ministra školství se během středeční debaty při jednání vlády zastal i premiér Andrej Babiš (ANO).

S Plagovým plánem souhlasil ve čtvrtečním vysílání CNN Prima NEWS také epidemiolog Roman Prymula. „Není tady černobílá cesta. Je skoro vhodnější testování, abychom zachytili pozitivní jedince a eliminovali je,“ uvedl v Novém dni. Plaga a Vojtěch by měli o opatřeních znovu jednat ve čtvrtek.

Vojtěch nezmínil konkrétní kraje

Testování ve školách upřednostňuje i odborná skupina MeSES. „Doporučujeme v ohniscích epidemie opět zavést plošné testování ve školách a ve firmách, a to zejména pro osoby, které jsou buď neočkované, nebo neměly v posledních 180 dnech pozitivní PCR test. V první fázi doporučujeme zavést tuto intervenci u škol v okresech s incidencí vyšší než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za týden nebo s procentuální pozitivitou testů vyšší než pět procent,“ uvedla minulý týden skupina na svých stránkách.

Vojtěch zatím neuvedl, kterých krajů by se případné zpřísnění nošení ochrany úst mělo týkat. Podle incidenčního čísla je nejhorší situace v Moravskoslezském kraji. Incidence tam ke středě stoupla na 196 případů, následuje Olomoucký kraj se 178, Jihočeský kraj se 167, Praha se 133 a Plzeňský kraj se 132.

Návrh na delší prázdniny je rozumný

Kvůli zhoršující se epidemické situaci vyzvaly hygienické stanice školy, aby podzimní prázdniny v příštím týdnu prodloužily o dva dny. K nápadu se přidala i část hejtmanů včetně jihočeského Martina Kuby (ODS) nebo moravskoslezského Ivo Vondráka (ANO).

„Je to rozumný návrh. Když zde bude devítidenní období dětí mimo školy, jde o výrazný faktor, aby se epidemie srazila dolů,“ kvitoval bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama