Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.
Kontroly certifikátů ve stravovacích podnicích
Od 1. listopadu musí personál stravovacích podniků kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu – stačí tak provést až po usazení. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech, návštěvníci by ale i tak měli být připravení na vyžádání dokázat svou bezinfekčnost.
Lidem, kteří nemají doklad o dokončeném očkování, v poslední době neprodělali nemoc COVID-19 nebo nemají platný negativní test na koronavirus, bude moct personál zamítnout vstup do podniku nebo poskytnutí služby.
Restauratér bude odpovědný za kontrolu dokladu. Host bude naopak povinný certifikát předložit a bude ručit za to, že není falešný. Jinak by ho čekal postih. Ve stravovacích provozech dosud stačilo mít vyvěšenou informaci, že obsloužen bude jen host, který splňuje bezinfekčnost.
Certifikáty musejí kontrolovat také pořadatelé hromadných akcích či provozovatelé služeb. Pokud by některý zákazník odmítl doklad předložit, může to řešit hygiena či policie.
Povinné nošení respirátorů
Již od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimku budou mít lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišti někdo další, respirátory budou muset mít.
Nutné jsou také na hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.
Konec testování zdarma
Dospělí neočkovaní si budou muset preventivní testy na COVID-19 zaplatit sami. Od 1. listopadu totiž budou hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat.
Později ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že preventivní testy budou pojišťovny hradit také plně očkovaným lidem. Absolvovat budou dál moci jednou týdně antigenní test a dvakrát za měsíc PCR test. I testy nařízené lékařem nebo hygieniky – třeba kvůli podezření z nákazy covidem, budou nadále zdarma.
Pro dospělé samoplátce ceny zůstanou dál zastropované na 814 korunách za PCR test a 201 korunách za antigenní test. Jinými slovy se placení týká těch, kteří potřebují platný certifikát pro návštěvu restaurací, služeb či cestování. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) uznal, že jde rovněž o apel směrem k lidem, aby se nechali očkovat.
Zkrácení karantény i platnosti testů
Už od pondělí 25. října ministerstvo zdravotnictví umožní zkrátit si karanténu nařízenou po kontaktu s nakaženou osobou. Místo současných 14 dní ji bude možné opustit už po sedmi dnech, pokud člověk bude mít negativní PCR test.
Vláda také odsouhlasila, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.
Výjimky pro děti
Od 1. listopadu se děti do 12 let už nebudou muset prokazovat potvrzením o bezinfekčnosti. Dosud měly výjimku jen děti do šesti let a starší musely mít potvrzení o prodělání nemoci nebo negativní test. Očkování zatím pro děti v tomto věku není schváleno.
Ve školách nebo kroužcích se děti bezinfekčností prokazovat nemusí, povinná je ale například při návštěvě bazénu, kulturní či sportovní akce nebo při ubytování.
Na čem se vláda neshodla?
Velký otazník visí nad opatřeními ve školách. Vláda se na nich během středeční schůze nedokázala shodnout, další posun očekává v pondělí. Ministr Vojtěch uvedl, že navrhne, aby v krajích s nejhorší epidemickou situací nosily děti starší 12 let roušku i při výuce ve třídě. Týkat by se to podle něj nyní mělo asi pěti krajů, neupřesnil kterých. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ale s tímto záměrem nesouhlasil.
Resort zdravotnictví kritizoval za to, že podle něj často mění své protiepidemické strategie. Ministerstvo školství dlouhodobě prosazuje, aby se žáci ve školách v regionech s horší epidemickou situací testovali na covid.