reklama

Prymula: Očkování je jediná cesta proti opatřením. Vedlejší účinky nejsou problém

Jak zastavit pandemii koronaviru a zároveň zabránit dalším tvrdým opatřením? Podle epidemiologa a exministra zdravotnictví Romana Prymuly je jediná cesta očkování. Prohlásil to v rozhovoru pro Hlavní zprávy na CNN Prima NEWS. Možné vedlejší účinky u vakcíny proti koronaviru nepovažuje za zásadní problém, jsou podle něj obvykle jen jednodenního rázu.

reklama

„V tuhle chvíli je to jediná cesta jak zastavit neuvěřitelná opatření, která nás pronásledují už deset měsíců,“ řekl pro CNN Prima NEWS Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví sice hovoří o úmyslu očkovat až 60 procent populace, zároveň chce očkování provádět na dobrovolné bázi. To může být podle Prymuly těžké. „Bude to samozřejmě náročné a doufám, že ta kampaň se výrazně zlepší, aby dosáhla na cílové skupiny v populaci,“ řekl.

Podle exministra zdravotnictví a nynějšího poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) je potřeba, aby celá Evropská unie zavedla systém, který by běžným občanům ukázal, že jim dobrovolné očkování přinese výhody.

Očkování již rozjela například Velká Británie. Někteří lidé po něm přitom trpěli vedlejšími účinky. Prymula je však nepovažuje za zásadní problém. Podle jeho slov šlo například o bolesti ramen, únavu či zvýšené teploty. „To zmizí do jednoho dne,“ řekl epidemiolog. Až se v Česku začne očkovat, bude už navíc k dispozici mnohem víc dat z USA a Velké Británie.

Česko by první dávku vakcíny mělo obdržet na přelomu roku. Celkově by se v rámci první várky do tuzemska mělo dostat na 200 tisíc dávek vakcíny.

K tématu

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Koronavirus

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. V rozhovoru na rádiu Frekvence 1 odhadl, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu. V červnu by se mohly otevřít restaurační zahrádky, venkovní koncerty a sporty.

Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
Elon Musk na Měsíci. NASA si pro příští let vybrala lunární modul SpaceX
Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor
reklama
reklama
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí

Rusko

Domácí zpravodajství

Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně
Další články
reklama
reklama