reklama

Prymula: Očkování je jediná cesta proti opatřením. Vedlejší účinky nejsou problém

Jak zastavit pandemii koronaviru a zároveň zabránit dalším tvrdým opatřením? Podle epidemiologa a exministra zdravotnictví Romana Prymuly je jediná cesta očkování. Prohlásil to v rozhovoru pro Hlavní zprávy na CNN Prima NEWS. Možné vedlejší účinky u vakcíny proti koronaviru nepovažuje za zásadní problém, jsou podle něj obvykle jen jednodenního rázu.

reklama

„V tuhle chvíli je to jediná cesta jak zastavit neuvěřitelná opatření, která nás pronásledují už deset měsíců,“ řekl pro CNN Prima NEWS Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví sice hovoří o úmyslu očkovat až 60 procent populace, zároveň chce očkování provádět na dobrovolné bázi. To může být podle Prymuly těžké. „Bude to samozřejmě náročné a doufám, že ta kampaň se výrazně zlepší, aby dosáhla na cílové skupiny v populaci,“ řekl.

Podle exministra zdravotnictví a nynějšího poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) je potřeba, aby celá Evropská unie zavedla systém, který by běžným občanům ukázal, že jim dobrovolné očkování přinese výhody.

Očkování již rozjela například Velká Británie. Někteří lidé po něm přitom trpěli vedlejšími účinky. Prymula je však nepovažuje za zásadní problém. Podle jeho slov šlo například o bolesti ramen, únavu či zvýšené teploty. „To zmizí do jednoho dne,“ řekl epidemiolog. Až se v Česku začne očkovat, bude už navíc k dispozici mnohem víc dat z USA a Velké Británie.

Česko by první dávku vakcíny mělo obdržet na přelomu roku. Celkově by se v rámci první várky do tuzemska mělo dostat na 200 tisíc dávek vakcíny.

Tagy:
Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
Volby 2021

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

reklama

Domácí zpravodajství

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama