reklama

Od zítra chci kampaň. K očkování je třeba lidi motivovat, tvrdí imunolog Hořejší

K chaosu ve vládních opatřeních se přidává i hrozba opětovného zavření, a to nejen restaurací. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v pondělí jeho resort vládě také navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně systému PES. Je epidemická situace opravdu tak vážná, že bude muset vláda znovu zasáhnout? V pořadu 360° na CNN Prima NEWS odpovídal imunolog Václav Hořejší.

reklama

„Pokud parametry odpovídají čtvrtému stupni protiepidemického systému a pokud to chceme brát vážně, tak se to musí přesunout do čtvrtého stupně,“ uvedl Hořejší. Do nižšího stupně jsme podle něj nejspíš přešli neoprávněně. „Správně by to mělo být tak, že jsme měli počkat, až se situace dostane do parametrů odpovídajícím třetímu stupni ve všech regionech. Tomu tak vůbec nebylo, upozorňovalo se na to a dalo se čekat, že to skončí nějakým takovým způsobem,“ dodal imunolog.

V pátek ministr Blatný představil plány vakcinace obyvatelstva, která by měla začít začátkem roku. Lidé z praxe ale tvrdí, že přípravy tomu neodpovídají. Například na rozdíl od Německa není jasný plán distribuce, očkovacích míst, ani první seznamy adeptů na očkování. „Já si myslím, že bychom si z Německa měli vzít příklad skoro ve všem. Sice se tam situace také zhoršuje, ale přistupují k tomu, myslím, mnohem lépe,“ sdělil imunolog s tím, že i finanční kompenzace má sousední země lépe vyřešené než Česko.

Podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne je k očkování v republice odhodláno asi 40 procent lidí. Hořejší uvedl, že už měla začít kampaň ohledně propagace vakcinace. Na internetu se totiž podle jeho informací objevují dezinformace, kterým lidé věří. „Hrozně rád bych byl, aby to začalo už zítra,“ dodal. „Pokud je to tak, že je k tomu ochotno 40 procent lidí, a kdoví jestli, já už jsem slyšel dokonce i nižší čísla, tak není žádná jiná cesta, než to nějakým způsobem udělat víceméně povinné. Formálně to nemusí být povinné, ale může tam být nějaká pozitivní motivace. To znamená to, že lidé se půjdou nechat naočkovat, budou mít nějaké velké výhody proti těm, kteří to odmítnou. Já si myslím, že tohle by určitě zabralo,“ sdělil Hořejší. Dále řekl, že v některých státech jsou těm, kteří se nenechají očkovat, odepřeny například kulturní a společenské akce.

Zákaz prodeje jídla a nápojů z okének není nutný

Během rozhovoru také padla otázka, zda je zákaz prodeje jídel a nápojů z okének opravdu nezbytný. „Já si myslím, že to nutné není. Prakticky všechno, co se odehrává venku na čerstvém vzduchu, je spojeno s mnohem menším rizikem než v uzavřených prostorách. Já bych byl pro to, že když se bude něco omezovat, tak aby se omezily supermarkety, a naopak se nechaly v provozu malé obchody, ve kterých je daleko lehčí uhlídat přiměřený počet lidí,“ dodal na závěr imunolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama