puč

Výpis příspěvků ke štítku „puč“

Putinovy dny sečteny. Po Prigožinově puči nevydrží ani devět měsíců jako Hitler, řekl historik

Po povstání Jevgenije Prigožina a jeho žoldnéřské armády jsou dny ruského prezidenta Vladimira Putina sečteny. Šéf Kremlu nevydrží u moci ani devět měsíců, které ještě zbývaly nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi po nezdařeném pokusu o atentát v létě 1944. V rozhovoru pro berlínský deník Tagesspiegel to řekl ruský historik a politolog Andrej Zubov.

Vagnerovci se stáhli z Rostova. Při pokusu o puč zemřelo až 20 vojáků, tvrdí Kreml

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko přišel s návrhem zastavit postup na Moskvu a šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin souhlasil. Nebude podle Kremlu stíhán a přesune se do Běloruska. Směrem na Moskvu mířily tisíce bojovníků této skupiny. Navzdory pokusu o převrat pokračovaly ruské útoky na Ukrajině. Exploze hlásil Kyjev, Charkov či Dnipro, uvedly agentury AFP a Reuters. Ukrajinská armáda v sobotu oznámila územní zisky ve východní Doněcké oblasti v místech, která byla pod ruskou nadvládou od roku 2014. Rozsah územních zisků ale armáda nespecifikovala.

Rusko válčí s Ruskem? Gratulujeme, rýpla si Černochová. Lipavský mluví o dovolené na Krymu

Konečně víme, čemu se v Rusku říká speciální operace. Gratulujeme, napsala ironicky ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na konto rebelie vagnerovců proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podotkla, že vlastně nejde o nic překvapivého. Do chaotické situace na ruské půdě si rýpnul také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), který napsal, že se „přibližuje jeho dovolená na Krymu“.

Drsné turecké volby. Erdogan připomíná vojenský puč, jeho rival nosí neprůstřelnou vestu

Již v neděli si Turci rozhodnou, kdo povede jejich zemi v dalších letech. Konají se totiž jak parlamentní, tak i prezidentské volby. V obou chce uspět současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Mocnář však po letech dominance může skončit mezi poraženými, průzkumy totiž upřednostňují jeho rivala Kemala Kilicdaroglua, kterému se přezdívá „turecký Gándhí“.

Pád do totality. Beneš s Masarykem před únorem 48 nečekali, že z komunistů budou gangsteři

Přesně před 75 lety došlo ke komunistickému puči. K jeho hladkému průběhu pomohla i chybná rozhodnutí Edvarda Beneše, Jana Masaryka a demokratických ministrů. Historik Libor Svoboda v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, zda tehdejší prezident republiky a veřejností zbožňovaný syn TGM mohli pádu do totality zabránit. Ale i proč byl dlouho oslavovaný Vítězný únor ve skutečnosti protiústavní.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Drulák: Puč v Rusku? Nereálné. Země změní taktiku, na Ukrajinu půjde ještě brutálněji

Válka na Ukrajině trvá měsíc a ruské plány s invazí evidentně nevychází podle plánu. Zatímco se tisíce ruských vojáků „vrací domů v zinkových rakvích“, tamní ekonomika krvácí kvůli protiruským sankcím, které na zemi uvalil Západ. Schyluje se k převratu? Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS uvedl, že pravděpodobnější než svrhnutí prezidenta Putina bude eskalace ruské brutality ve válce.