puč

Výpis příspěvků ke štítku „puč“

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

24. září 2022 15:47

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Drulák: Puč v Rusku? Nereálné. Země změní taktiku, na Ukrajinu půjde ještě brutálněji

25. března 2022 19:06

Válka na Ukrajině trvá měsíc a ruské plány s invazí evidentně nevychází podle plánu. Zatímco se tisíce ruských vojáků „vrací domů v zinkových rakvích“, tamní ekonomika krvácí kvůli protiruským sankcím, které na zemi uvalil Západ. Schyluje se k převratu? Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS uvedl, že pravděpodobnější než svrhnutí prezidenta Putina bude eskalace ruské brutality ve válce.

Putina můžou porazit sami Ukrajinci. Brzký převrat v Rusku je nereálný, tvrdí expert

21. března 2022 15:33

Ruský prezident Vladimir Putin si tak dlouho budoval pozici ve své zemi, že je aktuálně velmi nepravděpodobné, že by byl sesazen. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl šéf Centra bezpečnostních studií při Metropolitní univerzitě Oldřich Bureš. Převrat v Rusku by podle něj byl záležitostí spíše na několik měsíců až let. Putina podle něj můžou porazit sami Ukrajinci svým vzdorem.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

26. ledna 2022 15:02

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Zbavit Zemana pravomocí byl regulérní pokus o puč. Byla to prasárna, má jasno Mynář

10. prosince 2021 11:39

Hradní kancléř Vratislav Mynář má jasno. Podle něj situace kolem Miloše Zemana, kdy byl hospitalizován v nemocnici a politici diskutovali o aktivaci článku 66, byla regulérním pokusem o politický puč. „Je to prasárna a naprosto nehumánní. Kdybych nenatočil video s Radkem Vondráčkem, možná by byl pan prezident už zbaven pučisty kompetencí,“ mínil v rozhovoru pro iDNES.cz.

Stropnický: Vystrčil by se měl Zemanovi omluvit. Snahy Senátu byly na hraně puče

5. listopadu 2021 06:08

Neúspěšný kandidát ČSSD do Sněmovny Matěj Stropnický vyzval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) k tomu, aby se omluvil prezidentovi Milošovi Zemanovi. „Já to považuji na hraně ústavního puče, o co se pokoušel pan Vystrčil a část Senátu. Je dobře, že se tomu podařilo zabránit,“ komentoval v pořadu 360° Vystrčilovy úvahy o aktivaci článku 66 Ústavy.

Převrat v Súdánu: Generál vyhlásil výjimečný stav a rozpustil vládu, ministry zadrželi

25. října 2021 05:26
Aktualizováno

Nejvýše postavený súdánský generál Abdal Fattáh Burhán v televizním projevu vyhlásil v Súdánu výjimečný stav a oznámil rozpuštění přechodné vlády. Do voleb Súdán podle generála povede nová vláda složená z technokratů. Podle súdánského ministerstva informací generál svým prohlášením potvrdil, že armáda provedla převrat.

Už nemůžu, tati, moc to bolí. Sedmiletou dívku v Myanmaru zastřelili před očima rodiny

27. března 2021 19:43

Nejmladší obětí brutálních útoků vojenské junty v Myanmaru se stala sedmiletá dívka Khin Myo Chit. Tu vojáci postřelili v domě, kde bydlela, když utíkala do otcovy náruče. Půl hodiny po útoku zemřela, rodina teď zveřejnila její poslední slova. „Už nemůžu, tati, příliš to bolí,“ pronesla Khin, než vydechla naposledy. Vojáci v napadeních a raziích nadále pokračují. S informací přišel deník Daily Mail.