reklama

puč

Výpis příspěvků ke štítku „puč“

Už nemůžu, tati, moc to bolí. Sedmiletou dívku v Myanmaru zastřelili před očima rodiny

Nejmladší obětí brutálních útoků vojenské junty v Myanmaru se stala sedmiletá dívka Khin Myo Chit. Tu vojáci postřelili v domě, kde bydlela, když utíkala do otcovy náruče. Půl hodiny po útoku zemřela, rodina teď zveřejnila její poslední slova. „Už nemůžu, tati, příliš to bolí,“ pronesla Khin, než vydechla naposledy. Vojáci v napadeních a raziích nadále pokračují. S informací přišel deník Daily Mail.

OSN varuje před masakrem v Myanmaru. Vojáci střílí na neozbrojené občany

S tím, jak v Myanmaru pokračují masivní protesty proti vojenské diktatuře, rostou i obavy z násilí. V noci ze středy na čtvrtek tamního času měli vojáci dokonce střílet na neozbrojené občany a podle videí také zapálit několik domů. Speciální vyslanec OSN pro lidská práva v Myanmaru Tom Andrews řekl, že má naprostou hrůzu z potenciálního násilného střetnutí protestujících a vojenských jednotek.

Barma na pokraji občanské války? Armáda odmítá nařčení z chystaného puče

Barmská armáda v sobotu odmítla tvrzení, že v zemi – jinak nazývané Myanmar – plánuje státní převrat. Zvýšené obavy z puče vyvolalo středeční vystoupení velitele armády, který pohrozil odvoláním ústavy kvůli údajným podvodům v listopadových parlamentních volbách. Proti zásahu armády vystoupil v pátek generální tajemník OSN António Guterres a západní země, uvedla agentura AP.

Lenin. Ten, který za miliony německých zlatých zařídil ruský státní převrat

Před 150 lety se narodil Vladimir Iljič Uljanov, později známější pod jménem Lenin, jenž se stal symbolem bolševické revoluce v Rusku. Lenin však byl nejen srdcařem socialismu, ale také velkým pragmatikem. Ruský státní převrat zosnoval v žoldu německého kapitálu. Někdejšího vůdce bolševiků Rusové, ale i starší občané bývalého Sovětského svazu, dodnes vnímají jako jednu z největších osobností své historie.

reklama