reklama

Putin je báťuška car, podporujete samoděržaví, vmetl Vondra poslanci KSČM Pawlasovi

Jedním z témat nedělní Partie Terezie Tománkové byly česko-ruské vztahy. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i europoslanec Alexandr Vondra (ODS) současné poměry oznámkovali jako ve škole známkou čtyři (dostatečné). Komunistický poslanec Daniel Pawlas prohlásil, že by si přál jedničku, za což si vysloužil posměšky od Vondry.

reklama

Petříček označil vztah mezi Českou republikou a Ruskou federací za „neintenzivní“. Zdůraznil, že ministři zahraničních věcí se 15 let neviděli. Poměry oznámkoval čtyřkou, stejně tak Vondra.

„Taky si myslím, že je to tak čtyřka. Je to špatně. Přál bych si trojku. Držet si od Ruska distanc, ale nemít takové negativní věci. A taky aby se z toho někdo nesnažil udělat jedničku,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové europoslanec a někdejší ministr zahraničí a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Vondra.

Poslanec KSČM a člen zahraničního výboru Daniel Pawlas naopak řekl, že on by si výborné vztahy mezi Českem a Ruskem přál. „Žijeme v centru Evropy a směrem na východ je Ruská federace největší země světa. Je tam obrovská šance pro naše podnikatele,“ míní Pawlas.

Vondra se mu za to vzápětí vysmál. „Divím se, že chcete jedničku. To je spojenectví. Vždyť to Rusko už nemá s komunismem nic společného. Putin je báťuška car. Podporujete samoděržaví. Dokážete si představit, že byste tohle vysvětlil svým komunistickým dědům?“ tázal se uštěpačně Vondra.

Pawlas: Rusko je šance pro podnikatele

„Mluvil jsem o ekonomice a za tím si stojím. Rusko je jedna z mála zemí, kde mají naši podnikatelé šanci,“ opáčil Vondrovi poslanec Pawlas. Báťuška je oslovení váženého muže v ruském prostředí. Původně bylo spojováno s vírou. Samoděržaví je forma absolutistické vlády v Rusku, kdy je moc soustředěna do rukou cara.

Vztahy mezi Ruskem a ČR by měl zlepšit ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Vláda v pondělí projedná návrh jmenovat ho zmocněncem pro konzultace s Ruskem.

„Naším zájmem je se posunout, abychom v mediálním prostoru neřešili pouze negativní kauzy, ale abychom hledali potenciál k rozvoji ekonomické spolupráce. Ale jsem přesvědčen, že se nemáme bavit o kauzách Koněv. Asi to bude součástí širší debaty. Ale odmítáme se bavit o tom, abychom se omlouvali za kauzu Koněv,“ uvedl Petříček.

S volbou Jindráka souhlasí i místopředseda opoziční ODS Vondra. „Znám ho asi třicet let. Je to člověk, který se zasloužil o výrazné zlepšení vztahů s Německem. Není upoutaný na Rusko, je realista,“ zhodnotil Vondra.

Česko-ruské vztahy v poslední době zhoršila řada incidentů. Černínský palác navrhl Moskvě konzultace k vyřešení vzájemných sporů. Rozhovory se ale dosud neuskutečnily.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama