reklama

Putin je báťuška car, podporujete samoděržaví, vmetl Vondra poslanci KSČM Pawlasovi

Jedním z témat nedělní Partie Terezie Tománkové byly česko-ruské vztahy. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i europoslanec Alexandr Vondra (ODS) současné poměry oznámkovali jako ve škole známkou čtyři (dostatečné). Komunistický poslanec Daniel Pawlas prohlásil, že by si přál jedničku, za což si vysloužil posměšky od Vondry.

reklama

Petříček označil vztah mezi Českou republikou a Ruskou federací za „neintenzivní“. Zdůraznil, že ministři zahraničních věcí se 15 let neviděli. Poměry oznámkoval čtyřkou, stejně tak Vondra.

K tématu

„Taky si myslím, že je to tak čtyřka. Je to špatně. Přál bych si trojku. Držet si od Ruska distanc, ale nemít takové negativní věci. A taky aby se z toho někdo nesnažil udělat jedničku,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové europoslanec a někdejší ministr zahraničí a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Vondra.

Poslanec KSČM a člen zahraničního výboru Daniel Pawlas naopak řekl, že on by si výborné vztahy mezi Českem a Ruskem přál. „Žijeme v centru Evropy a směrem na východ je Ruská federace největší země světa. Je tam obrovská šance pro naše podnikatele,“ míní Pawlas.

K tématu

Vondra se mu za to vzápětí vysmál. „Divím se, že chcete jedničku. To je spojenectví. Vždyť to Rusko už nemá s komunismem nic společného. Putin je báťuška car. Podporujete samoděržaví. Dokážete si představit, že byste tohle vysvětlil svým komunistickým dědům?“ tázal se uštěpačně Vondra.

Pawlas: Rusko je šance pro podnikatele

„Mluvil jsem o ekonomice a za tím si stojím. Rusko je jedna z mála zemí, kde mají naši podnikatelé šanci,“ opáčil Vondrovi poslanec Pawlas. Báťuška je oslovení váženého muže v ruském prostředí. Původně bylo spojováno s vírou. Samoděržaví je forma absolutistické vlády v Rusku, kdy je moc soustředěna do rukou cara.

Vztahy mezi Ruskem a ČR by měl zlepšit ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Vláda v pondělí projedná návrh jmenovat ho zmocněncem pro konzultace s Ruskem.

K tématu

„Naším zájmem je se posunout, abychom v mediálním prostoru neřešili pouze negativní kauzy, ale abychom hledali potenciál k rozvoji ekonomické spolupráce. Ale jsem přesvědčen, že se nemáme bavit o kauzách Koněv. Asi to bude součástí širší debaty. Ale odmítáme se bavit o tom, abychom se omlouvali za kauzu Koněv,“ uvedl Petříček.

S volbou Jindráka souhlasí i místopředseda opoziční ODS Vondra. „Znám ho asi třicet let. Je to člověk, který se zasloužil o výrazné zlepšení vztahů s Německem. Není upoutaný na Rusko, je realista,“ zhodnotil Vondra.

Česko-ruské vztahy v poslední době zhoršila řada incidentů. Černínský palác navrhl Moskvě konzultace k vyřešení vzájemných sporů. Rozhovory se ale dosud neuskutečnily.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

reklama
Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama