reklama

Putin je báťuška car, podporujete samoděržaví, vmetl Vondra poslanci KSČM Pawlasovi

Jedním z témat nedělní Partie Terezie Tománkové byly česko-ruské vztahy. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i europoslanec Alexandr Vondra (ODS) současné poměry oznámkovali jako ve škole známkou čtyři (dostatečné). Komunistický poslanec Daniel Pawlas prohlásil, že by si přál jedničku, za což si vysloužil posměšky od Vondry.

reklama

Petříček označil vztah mezi Českou republikou a Ruskou federací za „neintenzivní“. Zdůraznil, že ministři zahraničních věcí se 15 let neviděli. Poměry oznámkoval čtyřkou, stejně tak Vondra.

K tématu

„Taky si myslím, že je to tak čtyřka. Je to špatně. Přál bych si trojku. Držet si od Ruska distanc, ale nemít takové negativní věci. A taky aby se z toho někdo nesnažil udělat jedničku,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové europoslanec a někdejší ministr zahraničí a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Vondra.

Poslanec KSČM a člen zahraničního výboru Daniel Pawlas naopak řekl, že on by si výborné vztahy mezi Českem a Ruskem přál. „Žijeme v centru Evropy a směrem na východ je Ruská federace největší země světa. Je tam obrovská šance pro naše podnikatele,“ míní Pawlas.

K tématu

Vondra se mu za to vzápětí vysmál. „Divím se, že chcete jedničku. To je spojenectví. Vždyť to Rusko už nemá s komunismem nic společného. Putin je báťuška car. Podporujete samoděržaví. Dokážete si představit, že byste tohle vysvětlil svým komunistickým dědům?“ tázal se uštěpačně Vondra.

Pawlas: Rusko je šance pro podnikatele

„Mluvil jsem o ekonomice a za tím si stojím. Rusko je jedna z mála zemí, kde mají naši podnikatelé šanci,“ opáčil Vondrovi poslanec Pawlas. Báťuška je oslovení váženého muže v ruském prostředí. Původně bylo spojováno s vírou. Samoděržaví je forma absolutistické vlády v Rusku, kdy je moc soustředěna do rukou cara.

Vztahy mezi Ruskem a ČR by měl zlepšit ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Vláda v pondělí projedná návrh jmenovat ho zmocněncem pro konzultace s Ruskem.

K tématu

„Naším zájmem je se posunout, abychom v mediálním prostoru neřešili pouze negativní kauzy, ale abychom hledali potenciál k rozvoji ekonomické spolupráce. Ale jsem přesvědčen, že se nemáme bavit o kauzách Koněv. Asi to bude součástí širší debaty. Ale odmítáme se bavit o tom, abychom se omlouvali za kauzu Koněv,“ uvedl Petříček.

S volbou Jindráka souhlasí i místopředseda opoziční ODS Vondra. „Znám ho asi třicet let. Je to člověk, který se zasloužil o výrazné zlepšení vztahů s Německem. Není upoutaný na Rusko, je realista,“ zhodnotil Vondra.

Česko-ruské vztahy v poslední době zhoršila řada incidentů. Černínský palác navrhl Moskvě konzultace k vyřešení vzájemných sporů. Rozhovory se ale dosud neuskutečnily.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama