CNN Prima News česko-ruské vztahy

česko-ruské vztahy

Výpis příspěvků ke štítku „česko-ruské vztahy“

Kulhánek: Dialog s Ruskem? Musí nás stáhnout ze seznamu nepřátelských zemí

Jedním z předpokladů pro seriózní politický dialog s Ruskem by bylo stažení České republiky ze seznamu zemí, které nejsou přátelské, na němž je Česko po boku Spojených států. Řekl to ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Vztahy s Ruskem by měly podle něj být pragmatické a postavené na vzájemném respektu. Rozhodnutí o jejich směřování ale bude až na příští vládě, míní ministr.

Kulhánek ruskému velvyslanci oznámí další kroky Česka. Jaké varianty jsou ve hře?

Aktualizováno

Ruského velvyslance v Praze, kterého si předvolal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), přijme v pondělí večer již nově jmenovaný ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Pro web iDNES.cz to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Dá se očekávat, že Kulhánek naváže na Hamáčkův záměr sdělit velvyslanci protest proti reakci Kremlu poté, co Praha kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostila 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.

Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček

Podezření, že do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 byly zapojeny ruské tajné služby, bude mít podle odborníků dopad nejen na politické, ale také na ekonomické vztahy Česka s Ruskem. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství. „Zdražení ruského plynu nehrozí, Evropa za něj velmi dobře platí,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).