Putin na Ukrajině plánuje loutkovou vládu, tvrdí Velká Británie. Bílý dům je znepokojen

Spojené království obvinilo ruského prezidenta Vladimira Putina z přípravy kolaborantského režimu na Ukrajině. V čele nové ukrajinské loutkové vlády by mohl stanout bývalý ukrajinský zákonodárce Jevgenij Murajev. Informaci zpravodajské agentury MI6 odtajnila v sobotu britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová. Moskva podle Británie udržuje styky i s dalším prokremelskými podnikateli a politiky, kteří mají být zapojeni do útoku proti své zemi. Bílý dům označil zprávu za „hluboce znepokojující“.

„Nebudeme tolerovat kremelské spiknutí s cílem dosadit proruské vedení na Ukrajině,“ napsala o víkendu na Twitter ministryně zahraničí Liz Trussová. „Kreml si uvědomuje, že vojenská invaze by byla obrovskou strategickou chybou a Spojené království společně s našimi partnery by Rusku způsobilo vysoké náklady,“ myslí si Trussová. Vedle vojenské invaze tak má Putin souběžně plánovat i možnou instalaci prokremelského lídra.

Tím by podle Britů mohl být vlastník promoskevské televizní stanice a předseda mimoparlamentní strany Naschi (Naše) Jevgenij Murajev. Bývalý ukrajinský zákonodárce označil zprávu za nesmysl. „Jen těžce můžu strávit takové hlouposti a nesmysly. Možná chce někdo ukončit vysílání dalšího nezávislého kanálu,“ napsal Murajev britskému deníku The Telegraph. Murajev se také pro deník hájil tím, že „byl čtyři roky pod ruskými sankcemi“ a do Ruska mu nebyl povolen vstup, protože byl považován za „hrozbu pro národní bezpečnost“.

Britské ministerstvo zahraničí také zveřejnilo jména čtyř bývalých vlivných Ukrajinců a spolupracovníků exprezidenta Viktora Janukovyče, kteří udržují styky s ruskými zpravodajskými službami a mají byt zapojení do útoku proti Ukrajině. S Moskvou má podle Britů spolupracovat bývalý úřadující předseda ukrajinské vlády Sergej Arbuzov, náčelník generálního štábu prezidenta Janukovyče Andrej Kljujev, bývalý zástupce šéfa ukrajinské Rady pro národní bezpečnost a obranu Vladimir Sivkovich a bývalý ukrajinský předseda vlády (v letech 2010–2014) Mykola Azarov.

Bílý dům je zprávou „hluboce znepokojen“

„Dneškem zveřejněné informace osvětlují rozsah ruské aktivity, jejímž účelem je rozvrácení Ukrajiny, a současně umožňují porozumění uvažování Kremlu,“ uvedla k odtajněné zprávě MI6 Trussová. Britská ministryně zahraničí v sobotu také apelovala, aby Rusko neprodleně „ukončilo své agresivní a dezinformační kampaně“ a místo toho se vydalo cestou „diplomacie“.

Na zprávu už také zareagoval i Washington, který informace označil za „hluboce znepokojivé“. „Tato forma spiknutí je hluboce znepokojivá. Ukrajinský lid má suverénní právo na určení si vlastní budoucnosti a my stojíme za našimi demokraticky zvolenými partnery na Ukrajině,“ uvedla pro Fox News mluvčí Rady pro národní bezpečnost Emily Horneová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:28

Ruské jednotky zaminovaly mosty a silnice v Chersonské oblasti

10:01

Podle informací ukrajinského generální štábu Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou.

10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.